Google banuje "Symulator Niewolnictwa". Rasizm wylewał się z ekranu

Po licznych apelach ze strony internautów, usunięto "Symulator Niewolnictwa" ze sklepu z aplikacjami Google. Produkcja była w istocie tym, na co wskazuje tytuł; rdzeniem rozgrywki był handel czarnoskórymi niewolnikami.

Google na telefonie
Google na telefonie
Źródło zdjęć: © benchmark.pl | Wojciech Kulik

Google usuwa ze swojego sklepu kontrowersyjną grę zatytułowaną Slavery Simulator. Dzieło studia Magnus Games zadebiutowało na platformie Google Play 20 kwietnia 2023 r. i z miejsca wywołało kontrowersje.

Tytuł gry w pełni oddaje jej charakter oraz mechaniki: w toku rozgrywki gracze kupowali i sprzedawali czarnoskórych niewolników, nie stroniąc przy tym od tortur. Brazylijscy internauci oskarżyli twórców o promowanie rasizmu oraz mowę nienawiści.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Symulator Niewolnictwa" usunięty z Google Play

Gra ofertowała dwie ścieżki: gracze mogli wcielić się w prawdziwego tyrana lub grać tak, by dążyć do zniesienia niewolnictwa. O Slavery Simulator zrobiło się głośno zaraz po premierze i momentalnie na grę spadła fala krytyki, głównie ze strony brazylijskich użytkowników.

W środę, 26 maja 2023 r., przedstawiciele Google opublikowali oświadczenie dla CNN Brasil, w którym poinformowano o usunięciu gry ze sklepu. To nie wszystko, bowiem tego samego dnia sprawa wylądowało na biurku śledczych; prokuratura zbada, dlaczego taka produkcja trafiła do oficjalnego sklepu Google.

Twórcy zostaną ukarani?

Orlando Silva, Członek Izby Deputowanych Brazylii, nazwał grę "rekreacyjnym rasizmem" i domaga się, by na dewelopera spadły konsekwencje natury prawnej. Sprawa jest rozwojowa i nie jest wykluczone, że ten "festiwal rasizmu" zakończy się srogą karą.

Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.