Głuchowski zadowolony z Metra: Exodus

Głuchowski zadowolony z Metra: Exodus

Głuchowski zadowolony z Metra: Exodus
Joanna Pamięta - Borkowska
08.10.2018 12:45

Podczas imprezy Igromir 2018 pisarz pozytywnie ocenił pracę 4A Games.

22 lutego 2019 roku opuścimy metro. Nie Metro, a właśnie metro, czyli podziemia i w najnowszej odsłonie serii gier wyjdziemy na powierzchnię. Co jakiś czas sieć obiegają filmy prezentujące wizję Rosji po katastrofie nuklearnej i, mimo że po premierze pewnie niewielu graczy będzie mogło nacieszyć oczy tym całym raytracingiem, to jednak robi ona wrażenie.

Ale nie byłoby tego, gdyby nie pewien Rosjanin, który w 2002 roku postanowił napisać powieść, a w niej dać odpowiedź na pytanie: a jak rozwijałaby się społeczność ludzi żyjących w podziemiach metra? Jego pisana w odcinkach książka dostępna była całkowicie za darmo, kto żyw, mógł ją przeczytać na stronie autora. Dmitri Głuchowski (Dmitry Glukhovsky), bo o nim mowa, do dzisiaj wydał trylogię Metra, ale najciekawszym jego osiągnięciem jest powołanie do życia Uniwersum Metro 2033. Jego to międzynarodowy projekt literacki, do którego Głuchowski zaprosił pisarzy i czytelników - nie tylko rosyjskich, ale też z innych krajów - do tworzenia opowieści w wymyślonym przez niego świecie. W Polsce książki te wydawane są przez Insignis Media, a poza tomami z opowiadaniami fanowskimi za pióro chwycili m.in. Robert J. Szmidt, Artur Chmielewski i Paweł Majka.

327387466573351812

Nie trzeba było długo czekać, aż powstanie gra wideo. Ukraińskie studio 4A Games przełożyło realia książki na grę w 2010 roku. Przy okazji warto zaznaczyć, że Głuchowski to przykład pisarza, który bardzo poważnie podchodzi do gier - w wywiadzie, którego udzielił Polygamii w 2010 roku (całość znajdziecie tutaj) powiedział, że:

Podczas dużej rosyjskiej imprezy, Igromir 2018, Dmitrij Głuchowski wystąpił z prezentacją Exodusa, przy której tworzeniu starał się jak najbardziej pomóc.

W każdym razie - na początku. Bo potem książki cieszyły się niesamowitą popularnością.

Głuchowski podkreślił, że gry i książki są ze sobą nierozerwalnie związane. Exodus jest bezpośrednią kontynuacją "Metro 2035". Co więcej, pisarz rekomenduje nowym graczom, by zapoznali się ze wcześniejszymi tomami - tylko w ten sposób będą mogli w pełni docenić bogactwo świata. I zapowiedział, że więcej książek w tym świecie już nie napisze.

Pisarz powiedział też, że gra zmieni nieco przynależność gatunkową, ponieważ dojdą elementy RPG. Podczas prezentacji można było obejrzeć nowe wideo z gry.

Swoją drogą - "Igromania", która organizuje imprezę, w grudniu odchodzi od formuły drukowanego czasopisma, ale pozostaje przy wersji internetowej. Jest to największy miesięcznik o grach wideo w Rosji, wydawany nieprzerwanie od 1997 roku. W grudniu wyjdzie 255 numer. Niektórzy uważają, że to koniec pewnej epoki.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)