Geralt doceniony jak gwiazda. Doczeka się własnej biografii

Geralt doceniony jak gwiazda. Doczeka się własnej biografii

Geralt doceniony jak gwiazda. Doczeka się własnej biografii
Adam Bednarek
17.03.2020 10:07, aktualizacja: 18.03.2020 16:07

"Nie tylko Wiedźmin" - pisał Marcin Kosman. "Przede wszystkim Wiedźmin" - uważa Adam Flamma, który pisze biografię Geralta.

Książka "Wiedźmin. Historia fenomenu" ukaże się "wkrótce". Autorem jest Adam Flamma, miłośnik polskiego bohatera, który na swoim koncie ma m.in. doktorat poświęcony uniwersum Andrzeja Sapkowskiego.

Flamma prowadzi również zajęcia o grach. Zajmował się też badaniami na temat tego, jak odbieramy poszczególne aspekty wiedźmińskich gier i literatury. Wiele wskazuje na to, że nie będzie to książka kogoś, kto o Geralcie dowiedział się po serialu Netfliksa.

Czego możemy spodziewać się w środku? Jak zapowiada Wydawnictwo Dolnośląskie, na 504 stronach znajdą się wywiady z twórcami, geneza pierwszych opowiadań, kulisy powstawania gier, perypetie z pierwszymi polskimi i amerykańskimi komiksami czy opisy wszystkich "okołowiedźmińskich" dzieł, z pornoparodią włącznie.

"Wiedźmin jest dla Polaków tym, czym Superman dla Amerykanów i Asteriks dla Francuzów: narodową marką o zasięgu globalnym. Ta książka to pierwsza i jedyna biografia Wiedźmina. Bogato ilustrowana, zawierająca masę ciekawostek i nieznanych faktów biografia, na którą Biały Wilk w końcu zasłużył" - czytamy na facebookowym profilu wydawnictwa.

Mam nadzieję, że nie zabraknie również "społecznego" wymiaru. Geralt to w końcu bohater, który w masowej wyobraźni mógłby nie zaistnieć - jak przyznał niedawno Ryszard Chojnowski, CD Projekt RED na początku zakładał, że swojego wiedźmina stworzy gracz, więc nie byłaby to z góry narzucona postać Geralta - a stał się symbolem polskiego sukcesu. Trafił na okładki magazynów politycznych, druga część produkcji CD Projekt RED była prezentem dla Baracka Obamy.

Biografia Geralta może być ciekawą klamrą. CD Projekt RED po raz kolejny potwierdził, że bohaterem Wiedźmina 4 nie będzie Biały Wilk. Chociaż Geralta na pewno jeszcze gdzieś zobaczymy - nie tylko w serialu Netfliksa, ale być może też na kolejnych "gościnnych występach" - to podsumowanie jego historii powinno się przydać.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)