Zmien skórke
Logo Polygamii

GameSpace, czyli kolejna próba stworzenia telewizyjnego programu o grach wideo

Czytał: Tomasz Knapik.

Gdy startowała inicjatywa Polsat Games, pierwszego w Polsce kanału poświęconego wyłącznie grom wideo, nikt chyba nie spodziewał się, że będzie się ona cieszyć aż takim zainteresowaniem. Transmisja rozgrywek esportowych, stworzenie i promocja Ultraligi (turnieju League of Legends) czy wreszcie autorskie programy tworzone i prowadzone przez osoby mniej lub bardziej związanymi z grami. To i oczywiście finansowe wsparcie stacji telewizyjnej, pozwoliły na realizację projektu z dużą dbałością o szczegóły i – wybaczcie kolokwializm – pompą. Wcześniej oczywiście powstawały pojedyncze programy dedykowane naszemu kochanemu medium – bardzo dużo czasu spędziłem przy Gram TV, ale pewnie starsi ode mnie ciepło wspominają Hypera współtworzonego przez Tadeusza Zielińskiego.

Wraz z popularyzację Internetu, tego typu programy coraz mniej przestały się opłacać; dlatego zresztą większość programów z kanału Polsat Games da się obejrzeć na YouTube czy Twitchu i to mi się akurat podoba. Zamykanie się na nowe środki przekazu byłoby strzałem w stopę.

Jak w tym wszystkim odnajdzie się GameSpace, czyli projekt programu telewizyjnego o grach wideo, na którego realizację rozpoczęła się niedawno zbiórka na portalu PolakPotrafi. W ramach około 25-minutowych odcinków ma pojawić się kilka sekcji, jak newsy, recenzje (od 4 do 5 na odcinek) czy relacje z konwentów i imprez gamingowych.

Za merytoryczną część programu mają odpowiadać byli redaktorzy czasopism Secret Service, PlayStation Magazyn, NEO, PSX Fan czy PSX Extreme i ludzie z szeroko pojętej branży. Nie podano niestety o kogo dokładnie chodzi, a wydaje mi się, że właśnie nazwiska wzbudziłyby dodatkowe zainteresowanie. Na tym właśnie opiera się Faux Paux w Polsat Games – jest TEN Tadeusz Zieliński i TEN Radek Nałęcz. GameSpace będzie programem nieco mniejszego kalibru, bowiem do surowego materiału z rozgrywki został podłożony głos Tomasz Kanpika. Osobiście preferuje bardziej autorskie podejście, ale co kto lubi.

Wracając do nazwisk i merytoryki, bardzo chciałbym wiedzieć, kto jest autorem recenzji OutDrive w odcinku pilotażowym, gdzie na samym początku jesteśmy raczeni tekstem “Nie tracąc czasu, podpinamy niunie do naszej fury i pędzimy na ratunek jedynej osobie, na której zależy naszemu bohaterowi”. Nawet jeśli miało to na celu podkreślenie tego, iż gra jest pastiszem lat 80. i cyberpunku, to chyba istnieją na to bardziej odpowiednie słowa.

Pełnoprawny pierwszy odcinek lepiej przybliża to, czym GameSpace będzie, szkoda tylko, że nie został umieszczony na stronie zbiórki.

Na realizację 10 odcinków pierwszego sezonu twórcy potrzebują ponad 31 tys. złotych; gdy uda się uzbierać 40 tys. złotych, powstanie 13 odcinków, co ma odpowiadać pełnemu sezonowi telewizyjnemu; za niecałe 50 tys. złotych mamy otrzymać kompletny (czymkolwiek różni się to od pełnego) sezon, czyli 16 odcinków. Oczywiście dla wspierających przewidziano specjalne nagrody, jak koszulki, kubki, czapeczki i inne tego typu rzeczy.

Kampania potrwa jeszcze 44 dni i jak na razie uzbierano 3245 złotych. Twórcy inicjatywy prowadzili już wcześniej rozmowy z kilkoma stacjami telewizyjnymi, między innymi z Polsatem w 2018 roku.

Bartek Witoszka

Więcej na temat:

11
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
6 Komentarze
5 Odpowiedzi
10 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
GameSpace
Użytkownik

Panie redaktorze Bartoszu, błąd! 🙂 Na stronie projektu dostępne do obejrzenia są 2 odcinki programu. Odcinek pilotażowy (do wewnętrznego wglądu przez stacje telewizyjne) oraz odcinek 1-szy. Zapraszamy do obejrzenia obu. 🙂

makimura
Użytkownik

Absolutnie nie podoba mi się. Określenia typu “gierka”, czy teksty w stylu tego o którym pisał Bartosz i powierzchowność. Poza tym słychać, że Knapik nie bardzo wie o czym mówi i to jest trochę żałosne.

prev
Użytkownik

Obecność tych dwóch panów z miejsca skreśla dla mnie program. Widziałem kilka odcinków ich poprzedniego programu na Polsat Games i w pewnym momencie poziom żenady był już nie do przetrawienia. Pomijam już fakt że brali na warsztat tematy które na samym yt mają zatrzęsienie filmów we wszelakich językach.

axelio
Użytkownik

Warto wiedziec, ze za program odpowiada Oskar Wadolowski, znany jako Axel, czlowiek majacy na koncie wyrok sadowy za atak na dziennikarza na Przystanku Woodstock w 2013 roku. Prowadzi na YT kanal Axel Retro Archiwizacja na ktorym demonstruje swoja potezna niewiedze w temacie gier video i wprost wypowiada sie o tym jak ma w planach rypac naiwnych widzow na hajs opierajac sie na nostalgii za Knapikiem. Wsparcie tego projektu nawet poprzez wspominanie o nim w artykule jest hanba dla kazdego szanujacego sie gracza.

gseed
Użytkownik

Z kin konkretnej z N+ współpracują twórcy?

Deniryer
Użytkownik

Obejrzałem pierwszy odcinek i to się nadaje, ale na audiobook albo podcast. Przez cały odcinek towarzyszyło mi wrażenie, że ktoś mi czyta czasopismo na głos w formie lektora z mono-tonem bez jakichkolwiek emocji tzn. były, ale tak mało, że ciężko mi uwierzyć, że lektor jest zainteresowany tematem. Były też momenty, gdzie dźwięk i głosy z gry wcinały się lektorowi w monolog. Dodatkowo ten pasek “flesh news – czyli co nowego” jest nieczytelny gdy pod nim pojawiają się białe tła lub napisy (dragon ball) i w sumie jest zbędny po pierwszych 30 sekundach, bo nie przekazuje żadnej dodatkowej treści. W jego… Czytaj więcej »

Popularne wpisy

Popularne Gry