Gamescom 2010: co, jak, kiedy i gdzie?

Gamescom 2010: co, jak, kiedy i gdzie?
15.08.2010 18:02
marcindmjqtx
marcindmjqtx

Gamescom 2010, czyli największe w tym roku europejskie targi branży gier, zaczyna się już w nadchodzącym tygodniu. Oto krótki przewodnik-poradnik traktujący właśnie o tym wydarzeniu.

Targi odbędą się w dniach 18-22 sierpnia w Köln, czyli po naszemu w Kolonii, w Niemczech. Poprzedzone zostaną dwoma dniami Games Developers Conference Europe, konferencji twórców gier. Nas, graczy, czeka tydzień pełen nowych wiadomości, obrazków, zwiastunów, zapowiedzi, wrażeń... Czego dokładnie możemy się spodziewać?

Co nas czeka? Nie ma się co oszukiwać, że na targach w Kolonii dowiemy się więcej, niż na tegorocznym E3. Nie spodziewałbym się również żadnych zaskakująych zapowiedzi, rewolucyjnych nowości czy przełomowych technologii. To już było. Gamescom wydaje się być za to idealnym miejscem na pokazanie nowych szczegółów i szczególików dotyczących już zapowiedzianych gier. Choć oczywiście wszyscy liczą na jakieś niespodzianki.

Skoro ogólna refleksja za nami, możemy przejść do konkretów. Kluczowym dniem przyszłego tygodnia wydaje się być wtorek, kiedy odbedą się trzy wielkie konferencje prasowe. Po kolei będą to:

 • 12:30 - 16:30 - Microsoft Spodziewajcie się Kinecta, Kinecta i Kinecta. I Kinecta. I Fable 3.
 • od 16:00 - Electronic Arts Co prawda EA miało już swoją własną konferencję całkiem niedawno temu, ale i na Gamescom ma, co przywieźć, z Dragon Age 2 na czele.
 • od 18:00 - Sony Może dowiemy się wreszcie czy Gran Turismo 5 jest już skończone? Jeśli nie, to z całą pewnością przynajmniej napatrzymy się na Move'a.

A gry? Nie sposób wymienić wszystkich. Na targach będzie 480 wystawców z 33 państw. Prezentowanych będzie około dwustu nowych gier - dwa razy więcej, niż rok temu. Żeby ułatwić Wam nieco sprawę, wybraliśmy redakcyjnie kilka tytułów, które interesują nas najbardziej. Jak widzicie, stawiamy głównie na to, czego nie było na E3 (kolejność alfabetyczna):

 • Deus Ex: Human Revolution - pierwszy raz zostanie zaprezentowany publicznie. Specjalnie dla tej gry (i Final Fantasy XIV) Square Enix przygotowało salę kinową na 50 osób. Yay.
 • Dragon Age 2 - pecetowcy marudzą, że ma być bardziej konsolowo. Przekonamy się.
 • Dust 514 - konsolowe MMO łączące otwarty świat gry z drużynową strzelanką? Od twórców Eve Online? Żeby się tylko nie okazało, że nic z tego nie wyjdzie...
 • Enslaved - najlepiej zrobicie, jeżeli w tym momencie sprawdzicie po prostu ostatni zwiastun.
 • F1 2010 - wszystkie licencje i świetna grafika - są. Jeśli będzie też grywalność - będzie dobrze.
 • Fable 3 - wiemy już, że co prawda obsługi Kinecta na starcie nie będzie, ale  to i tak nie umniejsza wagi tego tytułu.
 • FIFA 11 i PES 2011 - potraktowane wspólnie, bo to chyba odwieczny pojedynek tych dwóch gier jest tu najciekawszy, czy nie?
 • inFamous 2 - po tym fragmencie rozgrywki już chyba wszyscy czekają na najnowsze dzieło Sucker Punch.
 • Mortal Kombat - ma być brutalnie i w 2D. Na E3 "mortala" zabrakło, oby w Kolonii było inaczej.
 • Project Dust - nowa gra Erica Chahi, twórcy Another World. Amerykanie mawiają w takich chwilach 'nuff said, czyli w wolnym tłumaczeniu: "czy trzeba coś dodawać?"
 • Star Wars: The Old Republic - chyba jedyne MMO, które na serio jest w stanie zagrozić World of Warcraft.
 • Wiedźmin 2 - drugi obok Bulletstorma duży polski akcent targów. Na E3 CD Projekt Red pokazywał głównie to, co widzieliśmy na wiosennej konferencji, więc na Gamescom chyba powinien przygotować już coś nowego...

To naprawdę malutki wycinek tego, co czeka nas w najbliższym tygodniu. Oprócz tego będzie jeszcze przecież Killzone 3, Assassin's Creed: Brotherhood, Heavy Rain na Move, Portal, Bulletstorm, LittleBigPlanet 2, Rock Band 3, Street Fighter X Tekken, Dead Space 2, God of War: Ghost of Sparta... Nie da się wymienić wszystkiego.

A Wy? Na co czekacie najbardziej?

Wielcy nieobecni Każda wielka impreza musi mieć swoich - równie wielkich - nieobecnych. Kogo i czego na Gamescomie nie będzie (a chcielibyśmy, by było)?

 • Konferencji Nintendo - sam japoński gigant w Kolonii się rzecz jasna pojawi, razem z ze sporą ilością nowych gier (między innymi The Legend of Zelda: Skyward Sword czy Metroid: Other M - zasadniczo nic, czego nie widzielibyśmy na E3), ale o osobnej konferencji możecie zapomnieć. Cóż, Europa to nie jest największy rynek zbytu dla Nintendo. Najsmutniejsze, że w Kolonii nie będzie również...
 • 3DS - tak jest, nowa, rewolucyjna (?) konsola przenośna Nintendo, z ekranem 3D nie wymagającym okularów, w Europie się na razie nie pojawi. Oby jej premiera nastąpiła przynajmniej w tym samym czasie, co na świecie...
 • Segi - fanów Sonika na Polygamii pewnie nie ma za dużo - choć mogę się mylić - ale Vanquisha szkoda. Więcej szczegółów tutaj.
 • Capcomu - co ciekawe, Street Fighter X Tekken będzie, na stoisku Namco. Zabawne. Co do Capcomu - przyczyny jego nieobecności znajdziecie tutaj.

Niespodzianki? Jak na każdych targach, tak i na tych liczymy na kilka niespodzianek. Co to będzie? Podobno Epic mazaprezentować coś zupełnie nowego. Być może doczekamy się także więcej na temat Gears of War 3. Może czymś zaskoczyć postanowi Valve (trzeci epizod Half-Life 2, jaaaasne)? Może Bioware (Mass Effect 3 na przykład...)? Tego przewidzieć się nie da.

Jedno jest pewne - dla nas nadchodzący tydzień będzie bardzo pracowity i - mamy nadzieję - interesujący. Wy możecie wziąć pod uwagę tylko ten drugi przymiotnik. Gamescom 2010 przed nami - zapraszamy na Polygamię!

Tomasz Kutera

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)