Gaben znów to zrobił. Kolejna steamowa wyprzedaż, kolejny sukces

Gaben znów to zrobił. Kolejna steamowa wyprzedaż, kolejny sukces
07.07.2016 11:58
Gaben znów to zrobił. Kolejna steamowa wyprzedaż, kolejny sukces
Bartosz Stodolny
Bartosz Stodolny

Czy to jeszcze kogoś w ogóle dziwi?

Ubiegłoroczna letnia wyprzedaż na Steamie skończyła się wynikiem 33 milionów sprzedanych gier za łączną kwotę 160 milionów dolarów. To naprawdę imponujące liczby, które bledną przy danych z zakończonego właśnie letniego szaleństwa zakupowego w krainie, gdzie nikt nie potrafi liczyć do trzech.

326805610006075434

Jak podaje SteamSpy, w tym roku gracze kupili 37 milionów gier, wydając na to 228 milionów dolarów. Innymi słowy, przychód ze sprzedaży udało się zwiększyć o ponad 40 procent. Liczby nie są jeszcze ostateczne, no i pamiętajmy, że SteamSpy podaje przybliżone dane, ale i tak robią wrażenie.

Na wzrost przychodu wpływ ma na pewno fakt, że zmianie względem ubiegłego roku uległa średnia wartość rabatu – z 66% w 2015 roku na 50% roku obecnym. Pomogła też wprowadzona podczas ostatniej zimowej wyprzedaży rezygnacja z ofert dziennych i błyskawicznych. Po prostu gracze, nie mając na co czekać, kupują gry od razu.

A kto wygrał letnią wyprzedaż 2016? Rok temu był to ARK: Survival Evolved, przychód ze sprzedaży którego przekroczył 11 milionów dolarów. W tym roku jeśli chodzi o liczbę egzemplarzy najwyżej jest Counter Strike: Global Offensive, którego przybyło w bibliotekach blisko pół miliona graczy. Wyżej na liście są co prawda Limbo i Payday 2, ale pierwsze było niedawno dostępne za darmo, a druga gra miała swój darmowy weekend, zatem przyrost posiadaczy nie jest w tym przypadku naturalny.

326805610006337578

Nieco zaskakuje Age of Empires II HD na drugiej pozycji z ponad 370 tysiącami sprzedanych kopii. Nie zabrakło też polskich gier, Wiedźmin 3 wypadł co prawda z pierwszej dziesiątki, ale nadal kupiło go ponad 200 tysięcy osób. Na liście znalazły się też This War of Mine (147 tysięcy egzemplarzy) i Wiedźmin 2 (100 tysięcy kopii).

Jeśli natomiast chodzi o wartość sprzedaży, to liderem jest DOOM, na którego wydano łącznie ponad 9 milionów dolarów. Po piętach depcze mu… GTA V z kwotą nieco przekraczającą 8 milionów dolców. Grę sprzed ponad roku, która nie była jakoś wybitnie przeceniona, kupiło ponad 200 tysięcy osób. Z innych dużych liczb warto jeszcze wymienić Rise of the Tomb Rider (prawie 6 milionów dolarów), Dead by Daylight i Wiedźmina 3 (obie ponad 5 milionów dolarów).

DOOM – Launch Trailer

Dobre wyniki, zarówno dla Valve, jak i deweloperów. W kwietniu pisałem, że sprzedaż gier na Steamie spada rok do roku, natomiast powyższe wyniki pokazują coś, o czym wiadomo już od dawna. Gracze się wycwanili i nie chcą kupować gier za pełną cenę. Wolą poczekać do wyprzedaży i trochę zaoszczędzić.

Bartosz Stodolny

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)