Gaben znów to zrobił. Kolejna steamowa wyprzedaż, kolejny sukces

Gaben znów to zrobił. Kolejna steamowa wyprzedaż, kolejny sukces

Gaben znów to zrobił. Kolejna steamowa wyprzedaż, kolejny sukces
Bartosz Stodolny
07.07.2016 11:58, aktualizacja: 08.07.2016 09:31

Czy to jeszcze kogoś w ogóle dziwi?

Ubiegłoroczna letnia wyprzedaż na Steamie skończyła się wynikiem 33 milionów sprzedanych gier za łączną kwotę 160 milionów dolarów. To naprawdę imponujące liczby, które bledną przy danych z zakończonego właśnie letniego szaleństwa zakupowego w krainie, gdzie nikt nie potrafi liczyć do trzech.

Obraz

Jak podaje SteamSpy, w tym roku gracze kupili 37 milionów gier, wydając na to 228 milionów dolarów. Innymi słowy, przychód ze sprzedaży udało się zwiększyć o ponad 40 procent. Liczby nie są jeszcze ostateczne, no i pamiętajmy, że SteamSpy podaje przybliżone dane, ale i tak robią wrażenie.

Na wzrost przychodu wpływ ma na pewno fakt, że zmianie względem ubiegłego roku uległa średnia wartość rabatu – z 66% w 2015 roku na 50% roku obecnym. Pomogła też wprowadzona podczas ostatniej zimowej wyprzedaży rezygnacja z ofert dziennych i błyskawicznych. Po prostu gracze, nie mając na co czekać, kupują gry od razu.

A kto wygrał letnią wyprzedaż 2016? Rok temu był to ARK: Survival Evolved, przychód ze sprzedaży którego przekroczył 11 milionów dolarów. W tym roku jeśli chodzi o liczbę egzemplarzy najwyżej jest Counter Strike: Global Offensive, którego przybyło w bibliotekach blisko pół miliona graczy. Wyżej na liście są co prawda Limbo i Payday 2, ale pierwsze było niedawno dostępne za darmo, a druga gra miała swój darmowy weekend, zatem przyrost posiadaczy nie jest w tym przypadku naturalny.

Obraz

Nieco zaskakuje Age of Empires II HD na drugiej pozycji z ponad 370 tysiącami sprzedanych kopii. Nie zabrakło też polskich gier, Wiedźmin 3 wypadł co prawda z pierwszej dziesiątki, ale nadal kupiło go ponad 200 tysięcy osób. Na liście znalazły się też This War of Mine (147 tysięcy egzemplarzy) i Wiedźmin 2 (100 tysięcy kopii).

Jeśli natomiast chodzi o wartość sprzedaży, to liderem jest DOOM, na którego wydano łącznie ponad 9 milionów dolarów. Po piętach depcze mu… GTA V z kwotą nieco przekraczającą 8 milionów dolców. Grę sprzed ponad roku, która nie była jakoś wybitnie przeceniona, kupiło ponad 200 tysięcy osób. Z innych dużych liczb warto jeszcze wymienić Rise of the Tomb Rider (prawie 6 milionów dolarów), Dead by Daylight i Wiedźmina 3 (obie ponad 5 milionów dolarów).

DOOM – Launch Trailer

Dobre wyniki, zarówno dla Valve, jak i deweloperów. W kwietniu pisałem, że sprzedaż gier na Steamie spada rok do roku, natomiast powyższe wyniki pokazują coś, o czym wiadomo już od dawna. Gracze się wycwanili i nie chcą kupować gier za pełną cenę. Wolą poczekać do wyprzedaży i trochę zaoszczędzić.

Bartosz Stodolny

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)