Fortis - staroszkolna strzelanka ze statkiem kosmicznym w roli głównej [recenzja]

Strona głównaFortis - staroszkolna strzelanka ze statkiem kosmicznym w roli głównej [recenzja]
21.06.2012 18:30
Fortis - staroszkolna strzelanka ze statkiem kosmicznym w roli głównej [recenzja]
marcindmjqtx
marcindmjqtx

Są takie gry, które pomysłem bazują na niegdysiejszych hitach. Ale czy są dobre? To już loteria.

Pamiętacie leciwe produkcje, w których lata się statkiem dookoła planszy i strzela w różne strony do wszelkiej maści obiektów próbujących albo nas zaatakować, albo przelecieć gdzieś nieopodal? Ja pamiętam i to jeszcze z czasów młodzieńczych. Dlatego ochoczo zasiadłem do Fortis. Niestety czuję się lekko rozczarowany tą produkcją.

Na czym to polega? Widok z lotu ptaka, zasadniczo nieruszająca się plansza i my - dzielni piloci statku kosmicznego. Po lewej stronie wirtualny joystick odpowiedzialny za poruszanie się, po prawej podobny, służący do kierunkowego strzelania. 36 plansz, 3 etapy (plus dodatkowe), sklep z amunicją (kilka rodzajów broni), 3 profile gracza. Naszym zadaniem jest zestrzeliwanie poruszających się po planszy wrogich obiektów. Najlepiej w taki sposób, by nie zostać nimi trafionym. Owszem, mamy pole ochronne, które przynajmniej przez jakiś czas uchroni nas przed zniszczeniem, ale nie warto próbować atakować obiektów dziobem statku.

Co mi się podoba? Zdecydowanie muzyka. Przypomniała mi stare czasy gier na Amigę i staroszkolne utwory tworzone prze muzyków na demoscenie.

Co mi się nie podoba? Oprawa graficzna. Niby przywołująca na myśl właśnie amigowe produkcje, a jednak trochę „trąca myszką”. Nie podoba mi się również sterowanie. Nie wiem, może mam jakieś problemy z koordynacją (o dziwo na iOS-owych strzelankach TPP nie mam), ale ciężko mi ogarnąć latanie i jednoczesne strzelanie - celne strzelanie. Po trzecie gra nie potrafiła mnie wciągnąć na dłużej niż kilkanaście minut. Trochę zmuszałem się do zabawy, a przecież nie o to chodzi.

FORTIS for iPhone, iPod Touch and iPad - pre trailer

Kiedy warto w to zagrać? Tu zapytałbym się „czy warto w to zagrać?”. Jeśli lubicie tego typu gry, dajcie Fortisowi szansę. Nic się jednak nie stanie, jeśli nie spróbujecie. Szkoda, bo pomysł sam w sobie jest naprawdę fajny. Coś jednak nie zagrało. Link do AppStore cena: $0,99

Paweł Winiarski

Kod do gry dostarczyła firma Encore Games.

327256482721256249
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)