Firma King ściga, a sama ma na koncie kopiowanie gier

Firma King ściga, a sama ma na koncie kopiowanie gier
24.01.2014 14:03
Firma King ściga, a sama ma na koncie kopiowanie gier
marcindmjqtx
marcindmjqtx

Wychodzi na to, że król jest nagi.

Firma King zrobiła może Candy Crush Saga, ale jeszcze kilka dni temu nie była znana ogółowi graczy - bo nie grają w CCS, a tych co grają niespecjalnie obchodzi nazwa firmy. Od kilku dni daje się jednak poznać jako szalona firma grożąca prawnikami twórcom gier, którzy odważyli się użyć w tytułach swoich produkcji słów "candy" i "saga", o czym już pisaliśmy.

Twórcy postanowili się postawić, organizując między innymi akcję robienia gier, gdzie specjalnie używają takich słów w tytułach. Ale też zaczęli się baczniej przyglądać firmie King. Okazało się, że i ona ma coś na sumieniu.

Junkyard Sam i Nick Bray zrobili kiedyś grę - Scamperghost. Rozpoczęli rozmowy z Larsem Jörnow z King. Jednak zanim uzgodnili cokolwiek i podpisali kontrakt, firma MaxGames.com  zgłosiła się z lepszą ofertą wydawniczą. Poszli więc do niej.

Co zrobiła King? Klona tej gry pod nazwą Pac-Avoid, którą pewnie zainteresowane byłoby Namco, posiadające prawa do znaku towarowego Pac-man. Duszki i czcionka też wyglądają znajomo.

Scamperghost vs Pac-Avoid. Na stronie junkyardsam.com/kingcopied/ znajdziecie więcej przykładów na podobieństwo

Na forum IndieGamer.com pojawiły się wściekłe wypowiedzi innych producentów gier na ten temat. Gdy King zauważyło aferę, napisało do oryginalnych twórców maila. Stwierdziło w nim, że przecież świat gier flashowych pełen jest klonów i pewnie są setki takich jak Pac-avoid i Scamperghost. Dodano też, że bardzo żałują, iż nie doszło do podpisania kontraktu, bo w efekcie zostali bez gry tego typu, na którą liczyli - dlatego zasponsorowali twórców podobnej.

Jednak twórcy Pac-Avoid widzą to inaczej - Lars z King zgłosił się do nich wyjaśniając, że twórcy Scamperghost podpisali kontrakt, z którego się nie wywiązali, bo skuiła ich większa płaca gdzie indziej. Dlatego poprosił o skopiowanie ich gry i nawet nalegał, by udało się ją wydać przed Scamperghost. Co akurat się nie udało.

Możecie zresztą sami je porównać - na stronie MaxGames można zagrać w Scamperghost, a na stronie Royalgames w Pac-Avoid

Ciekawy wątek podrzucił jeszcze na swoim Facebooku twórca McPixel, Sos Sosowski - serwis finansowy portalu Yahoo opisuje, że King próbowało wejść na giełdę, jednak nie wzbudziło zaufania inwestorów - nie byli przekonani, że firma utrzyma się na rynku mając tylko jeden hit, Candy Crush Saga. Bali się podobnej wpadki jaką zaliczyła Zynga. Wygląda na to, że King rozpętało zamieszanie i zaczęło walczyć z "konkurencją", by wzmocnić swoją pozycję na rynku. A może by tak zrobić nową grę?

Paweł Kamiński

327114251440117802
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)