Final Fantasy XIII nie jest grą RPG

W marcu pisaliśmy o tym, co dla Motomu Toriyamy ze Square Enix znaczy, że dana gra jest RPGiem i jakie są różnice jego zdaniem pomiędzy zachodnimi i japońskimi produkcjami. Teraz piłeczkę w odwiecznej dyskusji pt. "czymże zaprawdę są komputerowe gry fabularne" odbija Daniel Erickson z BioWare.

Final Fantasy XIII nie jest grą RPG
marcindmjqtx

W wywiadzie dla Strategy Informera Erickson, członek zespołu pracującego nad Star Wars: The Old Republic, stwierdził, że Final Fantasy XIII może mieć swoje "j" na początku, ale nie oznacza to, że jest grą rpg, bo gracz "nie dokonuje żadnych wyborów, nie tworzy postaci, nie żyje nią". Stwierdził wprost, że dla niego jest to bardziej gra przygodowa, niż RPG.

A czymże zaprawdę są gry przygodowe?

Final Fantasy XIII zostało przywołane w rozmowie jako przykład gry RPG w której fabuła zajmuje ważne miejsce, ale jest czasami sabotowana przez mechanikę. Zdaniem Ericksona mechanika jest wszystkim. Według niego ludzie, którzy po kilka razy przechodzili Baldur's Gate nie robili tego ze względu na opowieść, a system D&D w niej zawarty.

Często sprowadza się gry fabularne do poziomu mechaniki: zbierania punktów doświadczenia, awansowania, zdobywania umiejętności i z tego punktu widzenia Final Fantasy XIII jak najbardziej grą RPG moim zdaniem jest. Jednakże taki Borderlands, przez mniejszy nacisk na fabułę, już tylko grą "z elementami RPG".

Z drugiej strony RPG to "role-playing game", gry fabularne, w których wcielamy się w jakąś postać. A to już można powiedzieć o bardzo wielu różnych grach, od Dooma, przez Gothica, Splinter-Cell czy Uncharted.

Gdzie przebiega granica pomiędzy "sterowaniem" postacią, a "wcielaniem się w nią"? W tym, że możemy wybrać jej kolor włosów i nadać imię, czy w tym, że mamy jakiś wpływ na jej postępowanie? W Mass Effect komandor Shepard może mieć różne rysy twarzy, ale tak czy siak, zawsze będzie komandorem Shepardem. Moi, Twoim, Waszym, ale komandorem Shepardem. Chyba.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.