FAQ: Alpha Protocol

Premiera szpiegowskiego cRPGa od Obsidianu nastąpi już w ten piątek. Warto sobie przypomnieć, co takiego ma nam zaoferować Alpha Protocol.

FAQ: Alpha Protocol
marcindmjqtx

Tło fabularne

Inną serią gier w szpiegowskich klimatach jest oczywiście Splinter Cell.

Fabuła gry bazuje na starym, dobrym zagraniu - jest spisek, masz go zdemaskować, ale za nic nie wiesz, kto jest w niego wplątany i jak głęboko sięga. Widzieliśmy to już w Bournie czy 24 godzinach, teraz zobaczymy w Alpha Protocol, tytule który nie kryje się z tym, że trochę podpatrzył z klasyków. I tak, kierujemy postacią Michaela Thortona, który jako agent wspomnianego Alpha Protocol ma za zadanie ustalić, kto stoi za atakiem rakietowym na cywilny samolot. Oczywiście szybko okaże się, że nic nie jest takie, jakim wydawało się być.

Rozgrywka

Na pierwszy rzut oka można by mówić o naśladowaniu Mass Effecta. Mamy widok z perspektywy trzeciej osoby, strzelaniny z wykorzystaniem systemu osłon, sporo akcji i charakterystyczny "kołowy" system dialogów. Na drugi rzut oka sprawy się komplikują - oglądając zwiastuny trudno mówić o dynamice rodem z gry BioWare, widać natomiast położenie większego nacisku na elementy RPG. Także system dialogów jest trochę inny - w ME wybieraliśmy jako tako kwestie, tutaj wybieramy jedynie postawy: agresywną, ironiczną albo może profesjonalną. Zobaczymy, jak to zadziała w praktyce.

Inne informacje

Masz jakieś pytanie ws. gry? Może znajdziesz odpowiedź na nie tutaj.

1. Pierwsze wrażenia - Zarówno w tekście Tadka, jak i Sławka, przewijają się te same wnioski - Alpha Protocol nie jest dobrą grą akcji, ale wydaje się być świetnym RPGiem. Toporną walkę wynagradza rozbudowana warstwa RPG, w tym rozwój postaci i system dialogów, który doskonale spełnia swoją rolę.

2. Trzy B - Bond, Bourne i Bauer. Tak w skrócie scharakteryzował system dialogów jeden z już grających szczęśliwców - luzacka postawa Bonda kipi od dowcipów, profesjonalny Bourne zawsze postępuje z rozwagą, a agresywny Bauer lubi przystawić lufę do skroni. Jakim rodzajem agenta Ty będziesz?

3. Gra dla pacyfistów - Nową produkcję Obsidianu będzie można przejść bez zabijania. A przynajmniej można było w sierpniu zeszłego roku, kiedy studio o tym poinformowało. Jak jest teraz, nie wiem, ale podejrzewam, że pacyfiści będą musieli przynajmniej ogłuszyć paru przeciwników.

Jakie były poprzednie gry Obsidianu? Czy studio ma dłuższą historię? Dowiesz się tego tutaj.

4. Sprawdzian dla  twórców - Alpha Protocol wydaje się w pewien sposób wyjątkowym tytułem dla Obsidianu. Po pierwsze jest to ich pierwsza całkowicie własna produkcja od założenia studia w 2003 roku - wcześniej zajmowali się głównie produkcją sequeli gier BioWare. Po drugie czekamy na Alphę strasznie długo - początkowo miała pojawić się w październiku zeszłego roku, ale premierę przesuwano i przesuwano aż do przełomu maja i czerwca tego roku.

5. Będzie Alpha Protocol 2? - W styczniu tego roku, na długo przed premierą, SEGA poinformowała, że powoli już planuje sequel. Ciekawe czy po premierze wycofa się z tego pomysłu, czy wręcz przeciwnie, oficjalnie zapowie dwójkę.

Trailer: ALPHA PROTOCOL from Sega for PS3, Xbox 360 and PC

Wersja językowa: Na PC spolszczenie kinowe, na konsolach wersja angielska

Cena: PC - 119 zł, konsole - 229,90 zł

Data premiery: 28 maja

Paweł Płaza

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
publicystyka360Obsidian

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.