Zmien skórke
Logo Polygamii

Fallout 4 i Skyrim bez wsparcia dla modów na PS4. Winny? Sony

Jak poinformowała Bethesda, wbrew wcześniejszym zapowiedziom Fallout 4 i nadchodzący Skyrim Special Edition nie doczekają się wsparcia dla modów na Playstation 4. Producent gier winą obarcza firmę Sony.


Na oficjalnej stronie Bethesdy można przeczytać:

Po miesiącach rozmów z Sony z żalem informujemy, że chociaż od dawna byliśmy gotowi do udostępnienia wsparcia dla modów na PlayStation 4, Sony poinformowało nas, że nie zezwoli na umieszczanie ich w formie takiej, w jakiej powinny działać: tak, że użytkownicy mogą zrobić cokolwiek chcą z zarówno Falloutem 4 jak i Skyrimem Special Edition.

W dalszej części tego ogłoszenia Bethesda wyraża swoje rozczarowanie, podkreślając, że na wprowadzenie takiej możliwości na konsoli Sony poświęciła wiele czasu i środków (swoje też naczekali się fani). Konkluzja jest taka – modów nie będzie, bo albo po naszemu, albo wcale.

fallou4_3

A o co poszło dokładnie? Tego do końca nie wiadomo. Ale przypuszczać, że z modami na PS4 nie jest różowo, można było już od połowy czerwca. Wtedy to, przy okazji udostępnienia zamkniętej bety nowych funkcji, okazało się, że konsola Sony narzuca pewne ograniczenia, mocno wpływające na twórców modyfikacji.

W szczególności chodziło o limit rozmiaru pojedynczego moda. Na PS4 wynosi on 900 MB (przy 2 GB na Xboksie One). Poza tym pojawił się problem z wydajnością gry w przypadku modyfikacji wykorzystujących pecetowe tekstury oraz brak możliwości umieszczania własnych plików dźwiękowych (wynikający z zamkniętego formatu audio, wykorzystywanego przez konsolę Sony).

Wszystkie te ograniczenia Bethesda znała już wtedy. W przypadku każdego z nich informowała o prowadzonych z Sony rozmowach. Miały one doprowadzić do wypracowania satysfakcjonującej odpowiedzi na te problemy.

Twórcy Fallouta 4 chcieli więc zwiększenia 900-megabajtowego limitu i stworzenia we współpracy z producentem PS4 narzędzia, pozwalającego na eksport tekstur z PC. Zapewnić ono miało stabilne działanie gry niezależnie od tego, jakich zasobów użyją twórcy w swoich modyfikacjach.

fallout4_4

Teraz zaś, zaledwie 1,5 miesiąca później, Bethesda pisze również:

To według nas ważna inicjatywa i mamy nadzieję, że znajdzie się inny sposób na udostępnienie fanowskich modyfikacji właścicielom PlayStation. Jednak do momentu, w którym Sony pozwoli nam na zaoferowanie odpowiedniego wsparcia dla modów na PS4, ta zawartość dla Fallouta 4 i Skyrima na PlayStation 4 nie będzie dostępna.

Na Xboksie One mody do Fallouta 4 są dostępne od 31 maja, będzie też można z nich korzystać w Skyrimie od dnia jego premiery. Przedstawiciele Microsoftu rzecz jasna nie mogli się powstrzymać od zwrócenia na to uwagi, kiedy tylko Bethesda umieściła omawiany wpis.

Konsolowa wojna trwa i każdy chwyta się tego, czego może. Ciekawe jest w tym wszystkim, że Bethesda tak wprost i bezpośrednio obarcza całą winą za zaistniałą sytuację Sony. Wygląda na to, że producent PS4 faktycznie nie był skory do zniesienia ograniczeń czy nawet zrobienia dla Bethesdy wyjątku. Pytanie, czy teraz pod wpływem presji będzie skłonny zmienić decyzję.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

5
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
5 Komentarze
0 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wielku
Użytkownik

No a w między czasie ktoś postuję to:
http://i.imgur.com/dZCPhGv.jpg

Eschelius
Użytkownik

“W szczególności chodziło o limit rozmiaru pojedynczego moda. Na PS4 wynosi on 900 MB (przy 2 GB na Xboksie One)”

To nie jest limit na jeden mod tylko na wszystkie załadowane w danej chwili.

NightLord
Użytkownik

Sony czuje co się święci i wie że na tym nie zarobi to i po co pchać się w rynsztok.
Chodzą słuchy że Bethesda będzie chciała tą ich wspaniała platformę modderską zmienić na płatną, to co im się nie udało na STEAM.

Anonim
Użytkownik

No na całe szczęście na osłodę już niedługo będzie można pograć w inne tytuły między-platformowo….
😉

trackback

[…] Modach do Skyrima i Fallouta 4 na PS4 […]

Popularne wpisy

Popularne Gry