eSzperacz #19: Old Man’s Journey

Stary człowiek też może.

eSzperacz #19: Old Man’s Journey
Adam Piechota

Znacie na pewno przykłady. To właśnie taka niezależna gra, którą niektórzy znienawidzą jeszcze przed rozpoczęciem. Przepiękna oprawa, zmysłowa muzyczka i wizja kolejnej „życiowej” historii, jaką opowiada grubo ciosana metaforyka. W ogóle dziarski starzec z plecaczkiem jako protagonista. Albo zapożyczenia z kina drogi, dzięki którym uniwersalne złote myśli nabrać mają szlachetnego charakteru. Trzeba umieć podobne rzeczy akceptować, by z tego Journey wyciągnąć jakieś świeże emocje. Albo zignorować oczywistości i wciągnąć w płuca morskie powietrze buchające z każdego kadru gry.

Old Man's Journey Launch Trailer

Twist z mechaniką - bo jakże by podobny pomysł przedstawiać w sposób tradycyjny - polega na zmienianiu kształtów mijanych przez starca pagórków. Odrobina zabawy z perspektywą: nieważne, czy wzgórze, które za sprawą Twojego dotyka urosło o kilka metrów, jest na dalszym planie niż bohater - jeśli jego linia styka się z linią „naszego” terenu, można po niej przejść. To wszystko. Old Man’s Journey najpierw cały koncept przedstawia bardzo luźno, później w jego granice wplata kilka nietrudnych wyzwań logicznych. Nie zamierza nikomu stawać na przeszkodzie. Ma potrwać tyle, co ładny film. I wzbudzić podobne wrażenia.

A ja jestem człowiekiem nieco na styku obu powyższych akapitów. Znaczy - lubię eksperymentalne bąble z jakimiś fajnymi pomysłami. Lubię produkcje świadomie „zbyt ładne”, a przez to niezaskakująco poruszające. Niemniej miewam przesyt prostych opowiastek o prawdziwych celach życia puentowanych przewidywalnymi obrazkami. Szczęśliwe, dziełko Broken Rules przechyla się chętniej w stronę czegoś ładnego i nietypowego niż taniego wyciskacza niedoświadczonych łez. Wcale też nie obiecuje Wam wieczoru, po którym trudno będzie się pozbierać do kupy. Za to na pewno nie rozczaruje.

Obraz

Grę wyrwiecie na sprzętach mobilnych, PS4, Switchu i Steamie. Ja grałem, jak zazwyczaj, na Pstryczku. W przeciwieństwie do wielu podobnych na konsolki Nintendo - tutaj ślicznie działa sterowanie dotykowe. Jeśli wolicie. Tempo rozgrywki jest również idealne do kursora sterowanego gałką analogową.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościps4indie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.