EA: Darmowe gry zmienią rynek konsol

EA: Darmowe gry zmienią rynek konsol06.11.2010 09:57
marcindmjqtx

World of Tanks, Battlefield Heroes, Company of Heroes Online, Age of Empires Online, FireFall. Długo by wymieniać. Co łączy te tytuły?

Po pierwsze, są pecetowymi grami, w które można grać po sieci. Po drugie, są pecetowymi grami, w które można grać po sieci nic za to nie płacąc. Jakie to ma znaczenie dla rynku konsol? Zasadnicze.

Statystyczny Kowalski lub Smith postawiony zostaje przed następującym wyborem: może płacić za granie ze znajomymi w wysokobudżetowe i dopieszczone gry na konsolach albo odpalić darmową strzelankę na swoim pececie i ewentualnie płacić za bonusy. Prosta alternatywa, z której zdają sobie sprawę najwięksi wydawcy i nie zamierzają marnować czasu. Age of Empires to produkcja Microsoftu, Battlefield Heroes (i nadchodzące Battlefield Free4Play) - Electronic Arts, a Company of Heroes - THQ.

Ben Cousens, z działu Electronic Arts zajmującego się darmowym graniem, uważa, że znajdujemy się na początku wielkiej bitwy pomiędzy wydawcami gier a producentami konsol o kontrole nad telewizorem. Jakość gier dostępnych w systemie Free-To-Play będzie się poprawiać, aż do punktu, kiedy gracz zapyta się, czy w ogóle potrzebuje nowej konsoli.

Zdaniem Counsensa w ciągu następnych kilku lat Sony i Microsoft będą musieli zdecydować, czy chcą otworzyć swoje zamknięte ekosystemy jakimi są Xbox Live i PlayStation Network. Otworzyć po to, aby wydawcy mogli zarabiać na darmowych grach także na konsolach.

Według Counsensa zmiana na rynku jaka nas czeka porównywalna jest z pojawieniem się PlayStation. Miejsce tradycyjnych konsol przed telewizorami mogą zająć urządzenia w rodzaju Google TV, dzięki którym będzie można grać w przeglądarkowe gry na ekranie telewizora. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Wiadomo, że model Free-to-play nie pasuje do wszystkich gier, właściwie na razie ogranicza się wyłącznie do tych opartych na rywalizacji z innymi graczami. Ale to też właśnie takie gry sprzedają się obecnie najlepiej. W końcu Activision od dłuższego czasu zastanawia się, jakby tu wprowadzić abonament na Call of Duty.

Żyjemy w ciekawych czasach. Ale jak to napisała jedna osoba w komentarzach: Play 4 Free, Pay 4 Fun?

[via Gamespot]

Konrad Hildebrand

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)