Dzień ojca
Ojcowie w grach - jacy są? Jakimi są bohaterami? Czy wpisują się w utarte schematy, powielają znane szablony, a może przełamują stereotypy? Ponieważ dzisiaj obchodzimy Dzień ojca, wybraliśmy dla was kilku ciekawszych tatuśków, których znaleźliśmy w popularniejszych ostatnimi czasy tytułach.
Heavy Rain - Ethan Mars
czyli ojciec detektyw. No, może Ethan Mars, główny bohater Heavy Rain, nie jest do końca detektywem, ale trochę w taką rolę wchodzi. Ethana poznajemy przede wszystkim właśnie jako ojca - ma dwóch synów: Jasona i Shauna. Tak się niestety składa, że jeden z nich ginie w wypadku samochodowym (za co winą Ethan obarcza siebie), a drugi - znika w tajemniczych okolicznościach (co znowu staje się powodem do poczucia winy). Aby uratować dziecko, Ethan musi przejść cykl prób - wszystkie wymagają wielkiego poświęcenia, odwagi i determinacji. Nie wiem, czy się zgodzicie, ale według mnie jedną z najbardziej emocjonujących scen [UWAGA, SPOILER] była ta, w której jako Ethan trzeba było odciąć sobie kawałek małego palca. W żadnej innej grze nie odczułem tak dogłębnej desperacji ojca walczącego o odzyskanie dziecka.
Metro 2033 - Suchy zwany Aleksem
czyli ojciec mentor. Zarówno w książce Głuchowskiego, jak i w grze inspirowanej jego powieścią główny bohater - Artyom - zawdzięcza życie swojemu przybranemu ojcu, który przygarnął go jeszcze jako dzieciaka. Suchy (w grze zwany Alexem) jest może trochę nadopiekuńczy, ale chce dla przybranego syna jak najlepiej. Dlatego też niespecjalnie uśmiechają mu się zapędy Artyoma do wychodzenia poza bezpieczny obszar stacji, na której mieszkają. Tak to jednak bywa, że ojcowska wola to jedno, a rzeczywistość - drugie. Pod wpływem Huntera - tajemniczego zwiadowcy, który okazuje się dla bohatera jeszcze ważniejszym mentorem niż ojciec - Artyom wyrusza ze swoją misją ratowania podziemnej cywilizacji ludzkiej.
Splinter Cell: Conviction - Sam Fisher
czyli ojciec mściciel. Trzeba przyznać, że ludzie, którzy postanowiliby skrzywdzić Sarę, córkę Sama Fishera, mają po prostu nie po kolei w głowach. Innymi słowy: nie mają pojęcia, na co się porywają... W ostatniej części Splinter Cell Sam Fisher jest właśnie na tropie tych, którzy mogą być odpowiedzialni za śmierć Sary. Oczywiście ta śmierć okazuje się - jak to zwykle w Splinter Cellu - częścią większej intrygi, w której nic nie jest do końca takie, na jakie wygląda. Kto nie grał i nie zna prawdziwej historii Fisherówny, tego może zainteresuje trailer wprowadzający w fabułę gry.
Splinter Cell Conviction - Story Trailer
Fallout 3 - James
czyli ojciec do odnalezienia. W trzeciej części Fallouta, jak w mało której grze, postać taty głównego bohatera została wyzyskana, jak należy. James jest w zasadzie pierwszą osobą, którą widzimy w świecie gry, bo... odbiera nasz poród. Co więcej, to wspólnie z nim wybieramy przyszłe cechy bohatera. Później też odgrywa niebagatelną rolę, bo zasadnicza część akcji zawiązuje się w związku z ucieczką ojca ze schronu atomowego, z którego nikt od pokoleń się nie wynurzał. Przez znaczną część gry podążamy więc jego śladami. Co się stanie, gdy odnajdziemy rodzica - kto nie wie, niech przekona się na własne oczy. Jeśli postać Jamesa wydaje się wam przekonująca, to jest to - przynajmniej częściowo - zasługa Liama Nessona, który użyczył jej głosu. Do odsłuchania na przykład tutaj:
Fallout 3 Birth
Batman: Arkham Asylum - dr Thomas Wayne
czyli ojciec filantrop. Powiedzmy sobie szczerze - bez rodu Wayne'ów Batman pewnie w ogóle nie rozkręciłby swojej superbohaterskiej działalności. Nie chodzi nawet tylko o sam dwór Wayne'ów, który Nietoperzowi służy za bazę wypadową, ani o odziedziczoną fortunę, bez której nie byłoby mowy o batarangach, batmobliach i innych kosztownych gadżetach. Wielką rolę w ukształtowaniu postaci Batmana odegrał z pewnością ojciec Bruce'a Wayne'a - Thomas, który czuł się szczególnie mocno związany z miastem Gotham i który starał się zwalczać zło głównie jako filantrop. Jak wiadomo - rodzice Wayne'a zostali zamordowani, gdy był jeszcze dzieckiem, a koszmar z tym związany wciąż nawiedza superbohatera. W genialny sposób wyzyskano to w grze (FILMIK SPOJLERUJĄCY):
Batman's Arkham Asylum Scarecrow Hallucination 2
Assassin's Creed 2 - Giovanni Auditore da Firenze
czyli głowa wielkiej rodziny. Giovanni to typ człowieka wyjątkowo szlachetnego i ciepłego, ale jednocześnie twardego i zdolnego do poświęceń. Jest nie tylko seniorem toskańskiego rodu, lecz także - przede wszystkim - asasynem, zabójcą ściśle współpracującym z panującym we Florencji rodem Medyceuszy. Podczas jednego ze wstępnych etapów gry Giovanni zostaje jednakże skazany na śmierć przez powieszenie, a rolę przewodnika rodziny (i co najważniejsze: dziedzictwo asasynów) musi przyjąć jego syn, Ezio - czyli gracz.
Bioshock - Big Daddy
czyli - "tato, a on mi zabrał moją piłkę!". No tak, Big Daddy z serii Bioshock byłby typem silnego tatuśka, który za nic w świecie nie pozwoliłby skrzywdzić swojego dziecka. I w sumie każdy Big Daddy ze świata Rapture pełni taką właśnie funkcję. Big Daddies (nazywani też Protectorami) zostali przecież stworzeni po to, by chronić Little Sisters - bezbronne dziewczynki przystosowane do zbierania mutagenu o nazwie ADAM. O ile w pierwszej części mieliśmy Big Daddies przeciwko sobie, o tyle w dwójce jesteśmy jednym z nich. Jak radosna to wizja - nie trzeba chyba tłumaczyć?
Godfather - Ojciec chrzestny
czyli... no dobrze, to małe oszustwo, bo nie chodzi tu o klasycznego tatę, tylko o ojca chrzestnego. Wiecie, jak to z nimi jest (albo: powinno być) - pomogą w rozwiązaniu palących problemów, doradzą, wygrzebią podopiecznego z nawet najgorszych tarapatów. Jednak ojciec chrzestny włoskiej mafii - ktokolwiek nim w danej chwili jest - różni się od zwykłego chrzestnego tym, że w zamian za pomoc na pewno będzie oczekiwać przysługi. Często bardzo trudnej, nieprzyjemnej i niewygodnej przysługi Nie uważacie, że motyw ojca chrzestnego w Godfather 2 nie został dostatecznie wyzyskany? Pozostaje mieć nadzieję, że druga części Mafii będzie pod tym względem znacznie lepsza.
A wy którego tatę z gry zapamiętaliście najlepiej? Dopisujcie swoje typy!
Piotr Kubiński