Dyskusję o aborcji próbowała rozpocząć także polska gra - Fantastic Fetus

Strona głównaDyskusję o aborcji próbowała rozpocząć także polska gra - Fantastic Fetus
23.10.2020 10:54
Fantastic Fetus
Fantastic Fetus
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Nie znajdziecie tu politycznego ani obyczajowego manifestu. Ale faktem jest, że w tym momencie jednym z głównych tematów w Polsce jest aborcja. I chociaż temat to mocno odległy od problematyki poruszanej przez mainstream gier wideo...

... Aleksandra Jarosz próbowała to zmienić. Wraz z trójką innych developerów stworzyła przeglądarkową mini-produkcję pod tytułem "Fantastic Fetus". A ta doczekała się nominacji do prestiżowego Paszportu Polityki za rok 2019 (nagrodę otrzymało "We. The Revolution"). Można w nią zagrać za darmo na tej stronie.

"To intrygująca produkcja, mniej w wykonaniu, bardziej jako zamysł. 'Fantastic Fetus' to tamagotchi z samotną kobietą w ciąży, której musimy ułożyć plan dnia. Fabularną otoczkę stanowią przemyślenia bohaterki między kolejnymi miesiącami i "kreowanie" tego, jak będzie wyglądało dziecko. A to finalnie rodzi się mocno chore lub zdeformowane, w totalnej opozycji do marzeń bohaterki" - tak opisywałem w styczniu produkcję.

A po co opisuję to dzisiaj? Bo warto zaznaczyć i zobaczyć, jak gry mogą być wykorzystywane jako medium. Co prawda opisując produkcję, stwierdziłem, że "finał gry jest już stricte politycznym manifestem, raczej nie pozostawiającym pola na samodzielne przemyślenia" - ale to nie odbiera jej waloru. A tym jest pomysł, użycie karykaturalnie uproszczonej mechaniki ze starej mikro-zabawki do zbudowania narracji.

I bardzo dobrze, że tego typu produkcje powstają. W czasach tworzenia się olbrzymich niszy, w których funkcjonujemy, paliwo do społecznego dyskursu musi być dostarczane różnymi kanałami. Są felietony. Są filmy. Jest muzyka. I nie powinno być w tym nic dziwnego, że powstają też gry, które mają za cel czy to zmusić do dyskusji, czy przekazywać coś więcej niż gratulacje za ukończenie poziomu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)