Dyskusję o aborcji próbowała rozpocząć także polska gra - Fantastic Fetus

Nie znajdziecie tu politycznego ani obyczajowego manifestu. Ale faktem jest, że w tym momencie jednym z głównych tematów w Polsce jest aborcja. I chociaż temat to mocno odległy od problematyki poruszanej przez mainstream gier wideo...

Fantastic Fetus
Fantastic Fetus
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Barnaba Siegel

... Aleksandra Jarosz próbowała to zmienić. Wraz z trójką innych developerów stworzyła przeglądarkową mini-produkcję pod tytułem "Fantastic Fetus". A ta doczekała się nominacji do prestiżowego Paszportu Polityki za rok 2019 (nagrodę otrzymało "We. The Revolution"). Można w nią zagrać za darmo na tej stronie.

"To intrygująca produkcja, mniej w wykonaniu, bardziej jako zamysł. 'Fantastic Fetus' to tamagotchi z samotną kobietą w ciąży, której musimy ułożyć plan dnia. Fabularną otoczkę stanowią przemyślenia bohaterki między kolejnymi miesiącami i "kreowanie" tego, jak będzie wyglądało dziecko. A to finalnie rodzi się mocno chore lub zdeformowane, w totalnej opozycji do marzeń bohaterki" - tak opisywałem w styczniu produkcję.

A po co opisuję to dzisiaj? Bo warto zaznaczyć i zobaczyć, jak gry mogą być wykorzystywane jako medium. Co prawda opisując produkcję, stwierdziłem, że "finał gry jest już stricte politycznym manifestem, raczej nie pozostawiającym pola na samodzielne przemyślenia" - ale to nie odbiera jej waloru. A tym jest pomysł, użycie karykaturalnie uproszczonej mechaniki ze starej mikro-zabawki do zbudowania narracji.

I bardzo dobrze, że tego typu produkcje powstają. W czasach tworzenia się olbrzymich niszy, w których funkcjonujemy, paliwo do społecznego dyskursu musi być dostarczane różnymi kanałami. Są felietony. Są filmy. Jest muzyka. I nie powinno być w tym nic dziwnego, że powstają też gry, które mają za cel czy to zmusić do dyskusji, czy przekazywać coś więcej niż gratulacje za ukończenie poziomu.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.