Dobra kreska #1: powrót Spider-mana, początek Strażników, (już nie tak) nowe szaty Lobo

Dobra kreska #1: powrót Spider-mana, początek Strażników, (już nie tak) nowe szaty Lobo17.09.2013 17:33
Dobra kreska #1: powrót Spider-mana, początek Strażników, (już nie tak) nowe szaty Lobo
marcindmjqtx

Lubisz zanurzyć się między kadry i dymki i poczytać czasem komiks? Zapraszam do nowego cyklu.

Poświęcone filmom i serialom "Cięcie" nie jest jedynym nowym popkulturalnym cyklem, jaki pojawiał się będzie na łamach Polygamii. W Dobrej kresce będę zbierał najciekawsze wiadomości i ciekawostki ze świata komiksów - zarówno wydawanych w Polsce, jak i tych zza oceanu. We wtorek, co dwa tygodnie, na przemian z przeglądem filmowo-serialowym.

Superior Spider-man (fot. Marvel)

Jeśli jesteście na bieżąco z główną serią o Spider-manie, to wiecie, że jakiś czas temu miejsce Petera Parkera zajął... Doktor Octopus. Umierający od kilkudziesięciu zeszytów naukowiec znalazł sposób, by 700. numerze Amazing Spider-man zamienić się z Peterem Parkerem ciałami. Umysł Pajęczaka wylądował z zniszczonej skorupie Octaviusa, a on sam dostał młode i silne ciało. Główna seria została zawieszona, a jej miejsce zajęła inna: Superior Spider-man, gdzie Otto jako nowy Pająk wprowadza nowe porządki w Nowym Jorku. Wszyscy jednak podejrzewają, że sprawy w końcu powrócą do normy. Być może już niedługo - w grudniu ukaże się pięć specjalnych wydań ASM #700 - każde opowie historię sprzed zamiany miejsc. Tym samym w serii znów na chwilę pojawi się oryginalny Spider-man. A właściwego wyprostowania spraw spodziewałbym się jeszcze przed premierą kinowego "The Amazing Spider-man 2"

* * *

Stary Lobo kontra nowy (fot. DC)

Ta wieść jest już dość stara, ale jeśli o tym nie słyszeliście, to powinniście wiedzieć. Wydawnictwo DC postanowiło zmienić image znanego kosmicznego zabójcy do wynajęcia - Lobo. Jak widać wyżej, zmiana jest dość... radykalna, by delikatnie to ująć. Żeby dodać smaczku, w specjalnym pojedynczym zeszycie nowy Lobo rozprawi się najpierw ze starym, który okazuje się być... oszustem. Autorka wspomnianego zeszytu, Marguerite Bennett, została zaatakowana przez fanów - choć nie miała ze zmianą nic wspólnego, bo autorem projektu jest Kenneth Rocafort, artysta pracujący przy postaci Supermana. Wspomniała tylko, że żałuje iż ten obrazek koncepcyjny trafił do sieci, bo Lobo w komiksie będzie większy i bardziej paskudny.

Twitter Marguerite Bennett

Dobrze, że rozgraniczono te dwie postacie, jest nadzieja, że stary Lobo kiedyś powróci - nie takie rzeczy widywałem w komiksach.  Ale dajmy nowemu szansę, ma być ponoć bezlitosną maszyną do zabijania, choć nie pozbawioną swoistego czaru

* * *

Monster - Naoki Urasawa (mat. promocyjne)

Dobra wiadomość, w Polsce pojawi się manga Naokiego Urasawy, zatytułowana "Monster". Jeśli nie wiecie, kim jest autor, to może kojarzycie stworzoną przez niego i zbierającą bardzo dobre recenzję mangę "Pluto", która już w całości ukazała się na polskim rynku. A wśród swoich inspiracji wymienia prace Katsushiro ?tomo (autora "Akiry"). "Monster" to opowieść o neurochirurgu podejrzanym o serię morderstw, który próbuje schwytać prawdziwego sprawcę oraz rozwikłać zagadkę. Została zaadaptowana na 74-odcinkowy serial anime, a serial w wersji aktorskiej miałby wyreżyserować Guillermo del Toro na zlecenie HBO.

Manga "Monster" ukaże się nakładem  wydawnictwa Hanami. Każdy tom będzie zawierał dwa oryginalne (w sumie 450 stron), takich podwójnych tomów będzie 9, w miękkiej oprawie i cenie 65 zł.

* * *

Dolne pół okładki Strażnicy Początel (fot. Egmont)

W sprzedaży pojawił się też pierwszy tom serii dziejącej się przed kultowymi (i opisywanymi niżej) "Strażnikami": "Strażnicy Początek 1: Gwardziści / Jedwabna zjawa"(288 stron, twarda oprawa, 89,99 zł). Historia dzieje się przed znaną Wam być może z komiksu czy filmu historią. Gwardziści byli poprzednikami Strażników i pierwszymi herosami, którzy wspólnie walczyli z przestępczością. Skład drużyny to: Nocny Puchacz, Sylwetka, Jedwabna Zjawa, Zakapturzony Sędzia, Komediant, Dolarówka, Człowiek Ćma i Kapitan Metropolis i właśnie im poświęcone są poszczególne historie. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to seria pisana przez Alana Moore'a - więcej, on sam się dość zdecydowanie od niej odciął i serię tworzą różni znani artyści (Straczynski, Azzarello, Cooke). Zaś same komiksy zebrały mieszane recenzje, zależnie od autorów i postaci, o której opowiadają. W planach wydawniczych Egmontu są dwa albumy (zbierające po kilka oryginalnych) w tym i dwa w przyszłym roku, czyli wydanie całej serii do końca 2014 r.

* * *

Fragment plakatu MFKiG

Między 4 a 6 października w Atlas Arenie w Łodzi odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, największa impreza w Polsce poświęcona komiksowi. Goścmi  będą w tym roku m.in. Don Rosa (autor komiksów ze Sknerusem McKwaczem) czy David B. ("Uzbrojony ogród", "Rycerze Świętego Wita"). W programie m.in. warsztaty, wystawy panele dyskusyjne czy wykłady. Będzie także strefa targowa, turnieje gier planszowych, RPG i komputerowych. Więcej o festiwalu i atrakcjach oraz komiksach, które będą miały tam premierę już za dwa tygodnie. Odesłałbym Was na stronę komiksfestiwal.com, ale jest nieczytelna i uboga w treść.

* * *

Fragment okładki

Gratka dla fanów historii komiksu superbohaterskiego. W listopadzie ukaże się w Polsce "Niezwykła historia Marvel Comics", czyli wyczerpująca opowieść o tym, jak wielki koncern medialny zaczynał od małej firemki na Madison Avenue. Sean Howe przybliża czytelnikowi tę wyboistą drogę na szczyt i opisuje związane z Marvelem osobowości, takie jak m.in. Stan Lee, Frank Miller, Todd McFarlane, Jim Shooter czy Jack Kirby. Z opisu wydawnictwa:

Oparta na ponad stu oryginalnych wywiadach Niezwykła historia Marvel Comics to opowieść o urodzajnej wyobraźni, przyjaźni na śmierć i życie, pełnych dynamicznej akcji walkach na pięści, nawróconych grzesznikach, nieprawdopodobnych sojuszach i niespodziewanych zdradach. Sean Howe przedstawia jeden z najbardziej niezwykłych i uwielbianych popkulturowych symboli w historii Ameryki. Książkę wyda Sine Qua Non - 500 stron, 60 zł.

* * *

Fragment okładki (fot. DC)

Dobra wieść dla fanów Batmana. Nie dość, że Egmont regularnie wydaje dwie serie poświęcone Mrocznemu Rycerzowi, to jeszcze nakładem Mucha Comics ukaże się "Długie Hallowen". To niezwykle klimatyczna historia Jepha Loeba, w której za nastrój odpowiadają rysunki Tima Sale - jego kreska może spodobać się tym, którzy lubili stary serial animowany o Batmanie emitowany niegdyś przez TVP2. "The Long Halloween" to znakomity kryminał o mordercy atakującym tylko w rozmaite święta. Wśród podejrzanych jest cała masa znanych wrogów Batmana, a rozwiązanie zagadki zaskoczy nawet jego. Historia znakomita, gorzej jest niestety z ceną. Za wydanie w twardej oprawie (374 strony) trzeba będzie zapłacić 149 zł. I choć jestem całym sercem za wspieraniem polskiego ryneczku komiksowego, to patrzę na zachodnie księgarnie i widzę ceny rzędu 80 zł, choć w miękkiej okładce. Premiera: 15 października.

* * * Do poczytania: Plan zakłada, że co dwa tygodnie chciałbym polecić jakiś komiks, który warto przeczytać i właśnie pojawił się w sklepach albo jest takim klasykiem, że powinien być na każdej półce. Warto zacząć z przytupem, więc niech padnie na tytuł, o którym wiele osób pewnie słyszało. Strażnicy ("Watchmen") Jeśli spytać fanów komiksów w trykotach o Być może oglądaliście film, ale komiks, choć kiedyś wydany, był raczej ciężko dostępny w polskiej wersji. Teraz Egmont postanowił rzucić na rynek nowe wydanie, w jednym zbiorczym tomie, w twardej oprawie i cenie 119 zł. Do poczytania: Plan zakłada, że co dwa tygodnie chciałbym polecić jakiś komiks, który warto przeczytać i właśnie pojawił się w sklepach albo jest takim klasykiem, że powinien być na każdej półce. Warto zacząć z przytupem, więc niech padnie na tytuł, o którym wiele osób pewnie słyszało, zwłaszcza, że doczekał się reedycji.

Strażnicy ("Watchmen")

Okładka wydania zbiorczego (fot. Egmont)

Jeśli spytać fanów komiksów, nie tylko tych o bohaterach w trykotach, o najważniejsze dzieła, to wielu bez wahania wymienia "Strażników" Alana Moore'a. To jedna z tych opowieści, która przedefiniowała to, jak patrzy się na superbohaterów. Jego komiks wywołał małą rewolucję w 1986 r. (do spółki z "Powrotem Mrocznego Rycerza" Franka Millera), gdy ukazał się na rynku. Herosi byli wtedy wzorami cnót, potężnymi istotami, a tymczasem Alan Moore pokazał ich jako wyjątkowo ludzkie postacie, a nawet antybohaterów, którzy popełniają błędy, bywają nikczemni i niedoskonali.

Alan Moore poprowadził historię wielowątkowo. "Strażnicy" to zarówno kryminał o emerytowanych herosach, którzy próbują odkryć, kto zamordował ich kolegę, jak i komiks o superbohaterach...  A jednocześnie komiks obyczajowy o ludziach w dziwnych maskach: zbiór mniejszych i większych dramatów poszczególnych postaci. Z fabułą splata się też awanturnicza opowieść o temacie zgoła nieprzystającym do estetyki superbohaterów. Jednak bez obaw, na koniec wszystko złoży się w jedną całość.

Jeśli mielibyście w życiu przeczytać trzy komiksy superbohaterskie, to ten powinien być jednym z nich. Dwa pozostałe poznacie pewnie wkrótce na łamach "Dobrej kreski". Choć będą też rzeczy mnie oczywiste.

Być może oglądaliście film, ale komiks, choć kiedyś wydany, był raczej ciężko dostępny w polskiej wersji. Teraz Egmont postanowił rzucić na rynek nowe wydanie, w jednym zbiorczym tomie w twardej oprawie za sensowną cenę 119 zł.

Paweł Kamiński

326933216254781719
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)