Czy teatr potrzebuje gier wideo?

Takim pytaniem atakuje czytelnika z okładki najnowszy, 99, numer Gazety Teatralnej "Didaskalia". Pytanie zadane jest miłośnikom teatru, ale zawarte w magazynie odpowiedzi mogą zainteresować także gracza.

marcindmjqtx

13.10.2010 | aktual.: 06.01.2016 15:39

Temat numeru to "Między sceną a konsolą" i spośród pięciu poświęconych grom tekstom najciekawszym wydaje się być zapis rozmowy jaka została przeprowadzona w czerwcu we Wrocławiu. Udział wzięli Jan Klata, Paweł Passini, Wiktor Rubin i Olaf Szewczyk, spotkanie poprowadził Paweł Schreiber.

Rozmówcy zastanawiają się, ile gry wniosły do ich teatru, czy mają jakiekolwiek znacznie i nie jest to rozmowa osób, które nie grają i szukają w świecie elektronicznej rozrywki chłopca do bicia, którego adwokatem ma być Olaf Szewczyk. Klata, Passini i Rubin grają, mniej lub więcej i orientują się, co w trawie piszczy. Głównym tematem jest w gruncie rzeczy interaktywność i co ona właściwie oznacza w teatrze, a co w grach.

Aby zachęcić Was do sięgnięcia po numer podrzucę tylko kilka haseł-cytatów wyjętych z dyskusji:

W grach nie ma interaktywności. nie ma wyboru - jest tylko jego pozór

Mnie i aktora nie dzieli ekran, więc teoretycznie mógłbym go dotknąć

W grach rzeźbi się w decyzjach Tak, o Red Dead Redemption, Heavy Rain i grach studia Tale of Tales też jest mowa.

Oprócz tego w numerze znalazły się następujące artykuły poświęcone tematyce gier:

  • Paweł Schreiber - Gra w teatr. Czy teatr potrzebuje gier wideo?
  • Henry Jenkins - Sztuka dla epoki cyfrowej. Gry kształtują naszą kulturę. Czas zacząć brać je poważnie
  • Olaf Szewczyk - Nowa kultura wykuwa się teraz
  • Thomas Irmer - Kolorowi zastępcy w najlepszym z krajów

"Didaskalia" można kupić w Empikach lub przez internet na stronie magazynu, która jednak nie została jeszcze zaktualizowana o informacje o najnowszym numerze.

Konrad Hildebrand

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościgryteatr
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.