Czy potrzebna jest nagroda Hugo dla gier?

Wczoraj ogłoszono listę tegorocznych laureatów Hugo, prestiżowej nagrody światowego fandomu fantastycznego, przyznawanej co roku na konwencie Worldcon, poprzez głosowanie zebranych tam fanów, dla najlepszych wydanych w poprzednim roku utworów. Pierwotnie była to nagroda jedynie literacka, z czasem zaś doszły też kategorie dla filmów i komiksów. Gus Mastrapa z Wired uważa, że powinna powstać również kategoria dla gier.

Czy potrzebna jest nagroda Hugo dla gier?
marcindmjqtx

Według niego, choć historie opowiadane w grach typu Fallout 3 czy Dead Space nie mogą równać się z fabułami powieści i opowiadań, które zdobyły w tym roku Hugo, to podejście gier do science fiction jest unikatowe. SF zawsze polegała na zadawaniu pytania "Co jeśli?". Gry zadają je trochę inaczej - "Co, gdybyś tam był?" i przenoszą gracza w sam środek obcego świata. Przyznawanie nagrody Hugo grom mogłoby skłonić ich twórców do tworzenia ciekawszych fantastycznych światów, niebędących jedynie pretekstami do strzelaniny.

Chociaż ogólnie rzecz biorąc, jako zarówno fan fantastyki, jak i gracz, zgodzę się, że taka kategoria to dobry pomysł, to nie wiem, czy wymieniany przez autora jako gra, która nie dostała Hugo tylko dlatego, że nie ma jeszcze takiej kategorii Fallout 3 to najlepszy przykład. Jak pisałem już wcześniej, jest on moim zdaniem zbyt wtórny wobec poprzednich części i poza grafiką 3D wnosi niewiele nowego. Jeśli już nagradzać, to raczej gry, których fantastyczne fabuły rzeczywiście wnoszą jakiś powiew świeżości.

[via Wired]

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościnagrodyopinie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.