Czy Electronic Arts po cichu wyłącza serwery Battlefield 3 dla wersji konsolowych? Zostają same płatne

Strona głównaCzy Electronic Arts po cichu wyłącza serwery Battlefield 3 dla wersji konsolowych? Zostają same płatne
11.05.2012 12:39
Czy Electronic Arts po cichu wyłącza serwery Battlefield 3 dla wersji konsolowych? Zostają same płatne
marcindmjqtx
marcindmjqtx

Tak informują gracze - dajcie znać, jak wygląda sytuacja.

bEEeaJSd

Jak dowiedział się od czytelników serwis GamesBeat, oficjalne serwery Battlefielda 3 należące do DICE zaczynają być wyłączane. Zamiast nich coraz więcej jest płatnych serwerów administrowanych przez graczy.

Na przełomie marca i kwietnia pojawiła się możliwość wynajęcia sobie serwera - cena wtedy wynosi 1,19 funta (ok. 6 zł) za jeden dzień, 5,49 funta (ok. 30zł) za tydzień, 19,99 funta (ok. 100 zł) za miesiąc i 47,99 funta (ok. 250 zł)  za trzy miesiące.

Szczegóły przedstawia film:

bEEeaJSf

Abonament daje nam możliwość nie tylko znalezienia sobie kącika do grania ze znajomymi i bez niechcianych osób, ale także pozwala na ustalenie reguł panujących na serwerze.

Co w sumie okazało się dobrym rozwiązaniem, bo pozwoliło odciążyć nieco oficjalne serwery i dało niszę ludziom, chcącym bawić się w jakieś nietypowe tryby gry.

Jednak okazuje się, że w ciągu zeszłego tygodnia liczba oficjalnych serwerów zarówno dla Xboksa jak i PS3 zmniejszyła się. Redaktor GB, Dan Crawley, sprawdził i znalazł 17 serwerów Electronic Arts i żadnego należącego do DICE. Oraz dziesiątki serwerów wynajętych. Na 8 z tych 17 grano w Rush, reszta to Team Deathmatch, Squad Deathmatch i Squad Rush. Nie znalazł się żaden dla trybu Conquest, bardzo popularnego w BF3.

W trakcie przepytywania na Reddicie menedżera społeczności BF3 Daniela Matrosa gracze wyrażali swoje niezadowolenie z braku serwerów z "czystym" Battlefieldem z rozsądną długością rund i zbalansowanym zestawem map. A jak zgłosił inny gracz - ostatnio na Xboksie nie znalazł ani jednego oficjalnego serwera.

bEEeaJSl

Daniel Matros napisał w odpowiedzi:

Przestrzeń fizyczna i cyfrowa, gdzie możemy trzymać serwery, jest ograniczona. Gracze prosili o możliwość wynajmu, więc daliśmy im ją. Podejrzenie o zamykanie oficjalnych serwerów skomentował krótko.

We wspaniałym świecie Battlefielda wszystko jest bardzo dynamiczne. Zauważył jednak, że głos graczy jest coraz głośniejszy i obiecał dowiedzieć się w firmie o sprawę. Oficjalny Twitter również jest zasypywany pytaniami, również odpowiedź obiecano, ale na razie jej nie ma:

Dajcie znać, jak to u Was wygląda - mieliście problemy z zagraniem w szybką rozgrywkę? Nie możecie trafić na mecz w ulubionym trybie? My sprawdzimy we własnym zakresie, czy faktycznie zjawisko się nasila.

bEEeaJSm

W sumie - po co utrzymywać serwery, skoro mogą robić to gracze? Byłoby to opłacalne, ale bardzo  krótkowzroczne, bo nie każdy, kto chce pograć, chce też płacić. Z drugiej strony - EA i tak po kilku latach zamyka serwery starszych gier. Tu po prostu tryb sieciowy działałby tak długo, jak długo byliby zdeterminowani fani.

Paweł Kamiński

326925551028754474
bEEeaJTb