Cyberpunk 2077 - oficjalny poradnik już w drodze. Teraz wiemy także, że będzie po polsku i w znośnej cenie

Cyberpunk 2077 - oficjalny poradnik już w drodze. Teraz wiemy także, że będzie po polsku i w znośnej cenie

Cyberpunk 2077 - oficjalny poradnik już w drodze. Teraz wiemy także, że będzie po polsku i w znośnej cenie
Barnaba Siegel
11.05.2020 11:23, aktualizacja: 17.05.2020 16:16

368 stron questów i queścików

Oficjalny poradnik do Cyberpunka 2077, w formie opasłego tomu i 368 stron, pojawi się w i Polsce. A Cenega, krajowy wydawca Cyberpunka (jeśli ktoś nie zanotował - CDP nie wyda u nas gry, bo już praktycznie nie istnieje), postarała się o to, aby dotknął nas zaszczyt - elegancką książkę od Piggyback przeczytamy po polsku.

"Poradniki do gier" to temat, który przez lata funkcjonował w Polsce w specyficznej formie. My żerowaliśmy głównie na solucjach z magazynów - opisach przejścia kolejnych misji i ogólnych poradach. Jednocześnie nasi zachodni sąsiedzi dostawali, użyjmy tego słowa, wypasione książki, które opisywały cały świat gry.

Nie zapomnę, jak za zazdrością patrzyłem we wczesnych latach 00., gdy w niemieckich i austriackich sklepach z elektroniką była cała półka pełna takich właśnie poradników. U nas te oryginały były nieziemsko drogie, a polskie tłumaczenia należały do rzadkości.

W Polsce zresztą "guidy" często robiły autorsko media związane z grami albo sami dystrybutorzy. Oficjalny poradnik do GTA IV (również od Piggyback) był tłumaczony przez moją dawną redakcję Playa i Komputer Świata GRY. W tej samej redakcji powstawały inne poradniki, które dostawały łatkę oficjalnych. Sam brałem udział w tworzeniu takowego do Wiedźmina 2 i... Simsów 3. A w 2012 pisałem autorski poradnik do Risena 2 dla Cenegi, dołączony do pudełkowej wersji gry.

Niektóre były dość biedne, inne "cieszyły oko" masą screenów, obrazków i dodatkowych informacji. Ale pewnie nieraz brakowało im pewnej systematyki i wykraczania poza ramy "przejścia wszystkich misji". Domyślam się też, że autorzy tych oficjalnych-oficjalnych mogą liczyć na kontakt z twórcami - w wersji krajowej (o ile nie są to polskie gry) bez szans.

Obraz

Kończąc ten przydługi wstęp (ale chyba lepsze takie niż trzyzdaniowe opisy, prawda?) - produkt o nazwie "Cyberpunk 2077 - Oficjalny kompletny poradnik Edycja Kolekcjonerska" będzie dostępny od 17 września po polsku i już można go zamawiać w Muve.pl. Cena to 99,99 złotych, czyli sporo jak na poradnik, ale tanio w stosunku do Zachodu - brytyjski Amazon wycenia teraz książkę na aż 36 funtów (z przekreślonych 40), a więc na ponad 180 złotych.

Warto na koniec dodać, że CD Projekt RED planuje jeszcze jedną, dużą publikację związaną z grą Cyberpunk 2077 - tym razem w parnerstwie z Dark Horse. Jest to kompendium "The World of Cyberpunk 2077" (30 funtów) i skupi się już stricte na uniwersum gry. Będzie też wersja Deluxe z dziwnym opakowaniem i paroma dodatkami, którą wyceniono na szalone 74 funty (przekreślone z 84).

Obraz

Takie rozbicie "poradnika" i "świata" na dwie publikacje jest wygodniejsze dla użytkownika, jeśli ten pierwszy chcemy rozkładać na biurku podczas grania, a drugi czytać w nabożnym skupieniu w fotelu. A do tego drugiego gatunku przekonał mnie dawno temu kolega w czasach pierwszego Dark Soulsa - nie tylko opisano tam każdy możliwy ruch każdego bossa, ale też cały tekst był polany klimatycznym sosem i didaskaliami. Chłonęło się więc to wszystko jak opowieść i "wersję z komentarzem reżysera" w jednym.

Sam kupiłem taką kobyłę do Sekiro. Choć przyznam, że tu zakup był korzystniejszy. Książka od FuturePress miała 590 stron, zawierała i poradnik, i opis świata, a wyceniono ją na 28 funtów (ok. 140 zł). Cóż, cyberpunkowi kolekcjonerzy mogą już zacząć zaciskać pasa, bo nie zdziwię się, jeśli CDPR jeszcze nas jakimiś gadżetami zaskoczy.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)