Commodore Amiga 1000 ma 25 lat

Dokładnie 25 lat temu, 24 lipca 1985 roku, zaprezentowano publicznie pierwszy mikrokomputer serii Amiga. Mówiło się o nim, że po Apple II i IBM PC był trzecim milowym kamieniem rozwoju PCtów.

marcindmjqtx

W czasach, gdy standardem było urządzenie kompatybilne z IBM PC, z tekstowym monitorem i bzyczącym głośniczkiem, tryb graficzny do 640x400 przy 4096 kolorach i czterokanałowy dźwięk oszołomiały. Nie mniejszy podziw budził graficzny interfejs (choć posiadacze Maców widzieli już coś podobnego) systemu AmigaOS napisanego specjalnie dla tego komputera oraz bardzo zaawansowany mechanizm - multitasking.

Maszyna pracowała pod kontrolą procesora Motorola 68000 z taktowaniem 7,8 MHz, miała 256-512 kB pamięci wewnętrznej, do 8 MB zewnętrznej, stację dyskietek 3,5-cala o pojemności 880 kB i wyświetlała obraz na telewizorach PAL i NTSC. Produkcję Amigi 1000 zakończono w 1987 roku i wprowadzono kolejne modele serii. Bezpośrednim następcą była domowa Amiga 500, szeroko popularyzująca gry wideo.

Tomasz Andruszkiewicz

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościhardwarerocznice

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.