Co jest szybsze - PS5 czy PC z dyskiem SSD? Sprawdziliśmy

Paweł i Bolek ustawili na pozycjach startowych dwa sprzęty, odpalili stopery i sprawdzili, kto wygra to spotkanie. Wynik? Nie ma jednoznacznego zwycięzcy.

PlayStation 5
PlayStation 5
Źródło zdjęć: © Sony
Barnaba Siegel

Dyski SSD są dostępne na rynku od dawna - ale jeszcze 3 lata temu były drogim wydatkiem. I to w niewielkiej wersji pokroju pojemności 128 GB. Czasy się jednak zmieniły, ceny spadły i na PC dysk SSD zaczął być standardem. Producenci gier zaczęli wręcz wpisywać go w rekomendowane wymagania sprzętowe dla gier.

Było więc oczywiste, że nowa generacja konsol również będzie miała SSD-ki w środku. I tak też się stało. Czy dzięki temu gry ładują się szybciej? Oczywiście. A czy sprzęt Sony wygra z pecetem? Postanowiliśmy to sprawdzić samodzielnie.

Jeśli chodzi o gry, test był przeprowadzony na 9 tytułach. Czas mierzyliśmy od włączenia gry z menu lub pulpitu do pojawienia się menu głównego (w "Battlefield 1" do momentu, w którym musimy wcisnąć przycisk, w "GTA V" do wczytania się poziomu).

A jak po stronie sprzętowej? W lewym narożniku SSD Kingston KC2500 1TB o prędkości 3,5 GB/s (odczyt) i 2,9 GB/s (zapis). Zamontowaliśmy go na PC z płytą główną Asus TUF B450 Gaming Plus i procesorem AMD Ryzen 5 3600 (łączny koszt obu podzespołów to ok. 1420 zł). W prawym specjalny PS5 SSD o możliwości odczytu w zakresie od 5,5 do 9 GB/s. I oto efekt:

PC (w sek.)

PlayStation 5 (w sek.)

Overwatch

11,5

11

Battlefield I

16,5

12

Frostpunk

14,5

15

Wiedźmin 3

12,5

26

Desperados 3

10

21

Doom Eternal

30,5

35

GTA V

63

47

GRID 3

28

22

The Sims 4

10

13,5

Jeśli ktoś się spodziewał, że jeden sprzęt rozłoży drugi na łopatki, to... no nie rozłożył.


Pełna specyfikacja dysku SSD w PC o tutaj.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
ssddysk ssdps5

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.