Chiny mają swoją Elizę Cassan

Zawód prezentera wiadomości jest zagrożony. Przynajmniej w Państwie Środka.

Chiny mają swoją Elizę Cassan
Joanna Pamięta - Borkowska

Podczas World Internet Conference, która miała miejsce w Wizhen, chińska Państwowa Agencja Prasowa Xinhua pochwaliła się swoim nowym prezenterem. Jest to cyfrowy odpowiednik jednego z jej pracowników, Zhang Zhao, który użyczył swojej kopii nie tylko wyglądu, ale też głosu.

Wirtualny prezenter powstał w technologii opartej na silniku Sogou. Umożliwia ona stworzenie bardzo realistycznie zachowującej się sztucznej inteligencji - wrażenie robi synchronizacja ruchu ust z wypowiadanymi słowami oraz naturalna mimika. Wirtualny prezenter mówi po angielsku i chińsku (mandaryńsku) oraz na bieżąco czyta dany tekst. Robi to, co nie powinno nikogo dziwić, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - nie śpi, nie je, nie męczy się. A przy tym naprawdę ciężko go odróżnić od prawdziwego człowieka. Jak podała w oficjalnym oświadczeniu agencja:

Zhang Zhao wersja 2.0 (na szczęście ma on imię: Qiu Hao) będzie pracować na okrągło. W związku z jego pojawieniem się zniknie kilka innych aspektów pracy z wiadomościami telewizyjnymi. Nie jest mu potrzebne studio, operatorzy kamery ani charakteryzator.

Wirtualna kopia prezentera pojawi się na oficjalnym koncie WeChat, będzie też obecna na stronie agencji oraz w sieci Weibo.

Xinhua's first English AI anchor makes debut

Nie jest to pierwszy raz, gdy wirtualny prezenter pojawił się w telewizji. Jakiś czas temu  japoński kanał Kodormoroid przedstawił Erikę - nieco dziwną, trochę straszną, bardzo japońską. I jest ona androidem, a nie tylko cyfrowym bytem.

This Might Be the Most Life-Like (And Creepiest) Robot Ever Built

Tak sobie myślę, że hakerzy już zacierają ręce. Spodziewam się licznych wpadek związanych z Qiu Hao, który wypowiada się przeciwko władzom (to telewizja państwowa) albo śmieszkuje sobie w najmniej odpowiednim momencie.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościsztuczna inteligencjachiny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.