CDP Red jest oskarżane o kradzież aranżacji utworu z Wiedźmina 3

Strona głównaCDP Red jest oskarżane o kradzież aranżacji utworu z Wiedźmina 3
11.04.2019 09:21
CDP Red jest oskarżane o kradzież aranżacji utworu z Wiedźmina 3
Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski

Dochodzenie swoich racji może okazać się jednak dla chorwackiego muzyka bardzo trudne.

bEJxFVOZ

Ciekawa sprawa wypłynęła wczoraj wieczorem za sprawą publikacji portalu gry-online.pl. Do serwisu zgłosił się Elvis Stanić, muzyk jazzowy z Chorwacji. U nas raczej nieznany szerszej publiczności, ale dość popularny u siebie w kraju - za swoją twórczość dostał nawet odznaczenie państwowe w dziedzinie kultury. Stanić poinformował media, że od roku próbował skontaktować się z CD Projekt RED w sprawie bezprawnego wykorzystania jego aranżacji utworu.

Chodzi tu o kompozycję Naranča, która pojawia się w grze pod nazwą Widow Maker i trafiła do gry za sprawą komponującego ścieżkę dźwiękową zespołu Percival. Wygląda jednak na to, że zespół złamał w ten sposób prawa autorskie. CD Projekt RED zareagowało na maile artysty dość szybko, usuwając utwór z cyfrowego albumu na Steamie oraz GoG-u, ale też z platform streamingowych. Wszystko dokonało się jednak bez żadnego oświadczenia - fanów to zdarzenie zaintrygowało, ale nikt nie rozwijał tematu i sprawa ucichła.

325379888263804892

Stanić zdecydował się opowiedzieć o sprawie mediom, bo Redzi mieli zignorować jego roszczenia i jedynie tuszować sprawę poprzez usunięcie utworu. Nie jest tak, że wzięto bezpośrednio jego nagranie, wątpliwości artysty budzi jednak zmodyfikowany tytuł oraz nieuwzględnienie go wśród autorów kompozycji. Wygląda jednak na to, że CD Projekt jest w tym wszystkim najmniej winny i po prostu zaufał zespołowi odpowiadającemu za muzykę, że wie co robi.

bEJxFVPb

Raczej wątpliwym jest też, że działanie Percivala jest celowe. To zespół zajmujący się muzyką ludową, a Naranča dołączyła do ich repertuaru po tym jak nagrali płytę z folkowymi piosenkami wywodzącymi się z Bałkanów. Niewykluczone, że po prostu potraktowali utwór jako ludową kompozycję bez jasno sprecyzowanego autora - i tak rzeczywiście jest, bo Naranča znana jest już od dawna. Warto też dodać, że Stanić nie skomponował utworu od podstaw i stworzył jedynie jego aranżację.

Wygląda więc na to, że udowodnienie czegokolwiek Redom czy Percivalowi będzie dla prawników Stanicia dość trudnym zadaniem.

Krzysztof Kempski

Udostępnij:
bEJxFVPX