Cała Ziemia w Minecrafcie
Tak. Cały świat. Wszystko
27.03.2020 | aktual.: 27.03.2020 20:08
Co można stworzyć w Minecrafcie? Widzieliśmy (albo przynajmniej słyszeliśmy o) już chociażby działające komputery, Gwiazdę śmierci czy nawet pełnoprawne RPG w świecie Harry'ego Pottera. Z pewnością są więc tacy, którzy powiedzą, że w Minecrafcie można stworzyć wszystko.
Należy do nich YouTuber PippenFTS, który do tematu postanowił podejść bardzo dosłownie i przenieść do Minecrafta całą kulę ziemską. Wszystko w skali 1:1 w pełni odwzorowaną geografią. Czy to w ogóle możliwe? PippenFTS twierdzi, że - przynajmniej teoretycznie - tak. W praktyce zaś będzie potrzebna pomoc innych graczy.
Na start ambitny twórca (można by tu nawet mówić o jakimś kompleksie Boga, ale ciii) postanowił zadbać o automatyczne i przynajmniej umowne odwzorowanie Ziemi we właściwej skali. Stanie się ono podstawą do dalszych działań. Do jego przygotowania wykorzystał dwa mody.
The Earth in Minecraft, 1:1 scale ...for the first time.
Pierwszy z nich - Cubic Chunks - zmienia kształt standardowego bloku Minecrafta do kostki 16x16x16. Dzięki temu można obejść wbudowane w grę ograniczenie do 255 metrów wysokości - siłą rzeczy uniemożliwiałoby ono stworzenie realistycznego odwzorowania Ziemi.
Druga z modyfikacji - Terra 1-1 - wykorzystuje informacje dostępne w publicznych bazach danych w rodzaju Google Earth i przekształca je w bloki Minecrafta. Problem w tym, że nie jest ona w stanie rozpoznać i właściwie interpretować budowli stworzonych przez człowieka. W związku z tym wszystkie one są przekształcane w formacje geologiczne.
To w tym miejscu potrzebna jest pomoc innych graczy. PippenFTS uważa, że skupiona wokół jego projektu społeczność będzie ręcznie dodawać do mapy kolejne elementy bazując na już istniejących podstawach (sam zajmuje się budową Seattle). Inicjatywę nazwano "Build The Earth" ("Zbudować Ziemię").
W tym celu powstał specjalny kanał Discorda, osobny subreddit, a nawet zbiórka na Patreonie mająca pokryć koszt serwerów (na razie w graniach 300 dolarów miesięcznie, ale nie od razu Kraków zbudowano!).
Stwierdził PippenFTS.
Dominik Gąska