Blade Runner w końcu dostępny w cyfrowej dystrybucji!

Strona głównaBlade Runner w końcu dostępny w cyfrowej dystrybucji!
17.12.2019 17:03
Blade Runner w końcu dostępny w cyfrowej dystrybucji!

Po latach oczekiwania udało się.

bEJMPkZh

GOG poinformował dziś, że po latach oczekiwania do oferty serwisu trafił Blade Runner. Ta kultowa przygodówka z 1997 roku nie była nigdy dostępna w cyfrowej dystrybucji, a od swojej premiery na płytach CD każdego roku stawała się trudniejsza w zdobyciu i uruchomieniu. Niektórzy obawiali się, że prędzej czy później stanie się niemal całkowicie niedostępna (przynajmniej legalnie), co byłoby straszliwą stratą dla gier wideo.

Było tak również dlatego, że jak mówili dawni pracownicy Westwooda - odpowiedzialnej za grę firmy - jej kod źródłowy zgubił się podczas przeprowadzki do Electronic Arts w sierpniu 1998. Stawiało to pod znakiem zapytania nie tylko stworzenie ewentualnego remastera, ale również właśnie cyfrową sprzedaż w przystępnej dla współczesnych komputerów formie.

Blade Runner - Video Game Trailer (1996)

Przez lata podawano to jako jeden z powodów nieobecności Blade Runnera na Steamie, GOG-u czy innych platformach cyfrowej dystrybucji. I przez wszystkie te lata było tego faktu straszliwie szkoda. Bo to niezwykła, wizjonerska gra, której filmowość i innowacje dla gatunku przygodówek point and click potrafią zachwycać teraz. Taką mam przynajmniej nadzieję.

bEJMPkZj

Blade Runner dał się też zapamiętać jako naprawdę udana gra bazująca na filmie - co nigdy nie było szczególnie częste. Tutaj twórcom nie tylko udało się zachować klimat i oddać wizualną stronę oryginału Ridleya Scotta, ale też dzięki umiejscowieniu akcji równolegle do filmu nieco poszerzyć całość wizji. Dzięki temu pełni rolę raczej uzupełnienia, niż dosłownej adaptacji filmu.

Sam na pewno sprawdzę, czy wspomnienia nie płatają mi figla i z pewnością polecam to każdemu. Tak czy inaczej to kawał historii i jeszcze do niedawna biały kruk. Gra dostępna jest na GOG-u pod tym adresem, aktualnie w obniżonej o 10% cenie 31,51 zł.

Dominik Gąska

Udostępnij:
bEJMPlaf