Bezużyteczny prezent dla właścicieli Playstation 4? HDR w tej konsoli działa tylko w teorii

Bezużyteczny prezent dla właścicieli Playstation 4? HDR w tej konsoli działa tylko w teorii

Bezużyteczny prezent dla właścicieli Playstation 4? HDR w tej konsoli działa tylko w teorii
21.09.2016 19:11, aktualizacja: 21.09.2016 19:49

Sony zrobiło właścicielom Playstation 4 przysługę, dodając obsługę efektu HDR w najnowszym uaktualnieniu konsoli. Dzięki temu posiadacze odpowiednich telewizorów mogą cieszyć się lepszej jakości obrazem. Przynajmniej w teorii. Bo w praktyce kompletnie nie mają czym.

Całej sprawie bardzo wnikliwie przyjrzała się brytyjska ArsTechnica. Przyjrzała i zauważyła to, czego można się było spodziewać już w momencie zapowiedzenia przez Sony nowej funkcji. Miło ze strony Japończyków, ale problem polega na tym, że chociaż teoretyczne możliwości są, to nie ma jeszcze ani jednego materiału, który można by z tym HDR-em uruchomić. I nie chodzi tu tylko o gry.

W przypadku gier zresztą można optymistycznie zakładać, że ogłoszenie Sony zaskoczyło developerów i przynajmniej niektórzy z nich wezmą się teraz do roboty, by dodać obsługę HDR-a do swoich tytułów. Coś takiego obiecała Tekla w przypadku The Witness. Jonathan Blow napisał na oficjalnym blogu gry, że wsparcie dla HDR-a zostanie dodane do gry na wszystkich wersjach PS4 „jeżeli tylko nic nie stanie temu na przeszkodzie”.

Użytkownikom konsoli Sony, chcącym zobaczyć na własne oczy, co daje HDR, pozostaje więc czekać na patcha do tej i innych gier. Ponieważ przy tym wszystkim nie zanosi się na to, by efekt ten dało się na starych PS4 zaobserwować gdziekolwiek poza grami.

Obraz

Problem polega tu na tym, że najwięksi dostawcy treści wideo – Neflix i Amazon – łączą HDR z rozdzielczością 4K, z którą zwykłe PS4 nie jest już sobie w stanie poradzić.

Powiedział redaktorowi serwisu ArsTechnica przedstawiciel Netflixa. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Amazona. Teoretycznie więc oglądanie filmów z HDR-em jest na PS4 możliwe, tylko filmów tych nie ma skąd wziąć. Bo nikt nie oferuje wideo w 1080p z HDR-em. A tylko z takim poradziłoby sobie PS4. Wisienką na torcie jest fakt, że właściciel konsoli i tak musiałby mieć telewizor 4K – nie ma bowiem obecnie również telewizorów HD, obsługujących HDR-a.

Obraz

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku dysków Blu-ray. HDR pojawia się, ale tylko na płytach Ultra HD, których Playstation 4 nie czyta (i to nawet w wersji Pro). Więc i ta metoda uzyskania treści, w których można by zobaczyć tego HDR-a, okazuje się dla właścicieli konsoli ślepą uliczką. Zresztą nawet gdyby konsola miała odpowiedni czytnik, to nadal wydawca filmu musiałby umieścić na płycie wersję 1080p.

Pozostaje więc czekać i całą nadzieję pokładać w twórcach gier. Przydałaby się chociaż jedna, na której tego HDR-a można by sprawdzić. ArsTechnica podnosi bowiem jeszcze jeden niezmiernie intrygujący wątek – HDMI obecne w starszych modelach PS4 mogą być niezdolne do przesyłania sygnału HDR. Wskazywałaby na to wersja HDMI – konsole mają porty 1.4, a HDR wymaga w teorii wersji 2.0a.

Nie musi to nic oznaczać, a Sony może do przesyłania obrazu z HDR-em używać jakiejś dodatkowej sztuczki, ale nie przekonamy się o tym do czasu, aż nie pojawi się cokolwiek, co z tym efektem działa.

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)