Bezsenni programiści

Badanie przeprowadzone w Indiach pokazało, że programiści dużo częściej cierpią na bezsenność niż przeciętni ludzie.

marcindmjqtx

23.11.2010 | aktual.: 07.01.2016 12:59

Opublikowane w "Applied Research in Quality of Life" badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Mysore w Indiach zbadało 91 programistów w wieku od 21 do 45 lat, aby ustalić, jak często cierpią oni na bezsenność oraz jaki ma to wpływ na jakość życia.

Wyniki? Z uczestników, w sumie 56 procent cierpiało na bezsenność, 35 procent na lekką a 21 procent na ciężką. Częstotliwość występowania bezsenności w populacji Indii to 23 procent, a zatem ponad dwa razy mniej, przy czym wraz z wiekiem prawdopodobieństwo bezsenności malało. Kobiety częściej miały lekką bezsenność, mężczyźni ciężką.

Jak nietrudno się domyśleć, jakość życia badanych osób cierpiących na bezsenność była znacząco niższa niż u reszty badanych, co było szczególnie zauważalne jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne. Cytując wnioski wyciągnięte przez autorów:

Biorąc pod uwagę poważne konsekwencje zdrowotne bezsenności u programistów, którzy są na nią istotnie narażeni, należy wprowadzić jako środek zapobiegawczy odpowiednie programy uświadamiające. Ocena jakości snu powinna stanowić element rutynowych badań medycznych, tak aby ułatwić zarządzanie problemem na wczesnych etapach. Programy zarządzania stylem życia, obejmujące problemy higieny snu powinny zostać przyjęte jako elementy ogólnej polityki w branży IT. Oczywiście, pozostaje kwestia, na ile badanie przeprowadzone na pracownikach jednej indyjskiej firmy programistycznej jest reprezentatywne dla całej branży IT jako takiej, ale z drugiej strony, siedzenie po nocach przed monitorem komputera faktycznie może nie być specjalnie zdrowe dla rytmu dobowego.

Leszek Karlik

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościinternetindie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.