Bezsenni programiści

Bezsenni programiści

marcindmjqtx
23.11.2010 11:40, aktualizacja: 07.01.2016 12:59

Badanie przeprowadzone w Indiach pokazało, że programiści dużo częściej cierpią na bezsenność niż przeciętni ludzie.

Opublikowane w "Applied Research in Quality of Life" badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Mysore w Indiach zbadało 91 programistów w wieku od 21 do 45 lat, aby ustalić, jak często cierpią oni na bezsenność oraz jaki ma to wpływ na jakość życia.

Wyniki? Z uczestników, w sumie 56 procent cierpiało na bezsenność, 35 procent na lekką a 21 procent na ciężką. Częstotliwość występowania bezsenności w populacji Indii to 23 procent, a zatem ponad dwa razy mniej, przy czym wraz z wiekiem prawdopodobieństwo bezsenności malało. Kobiety częściej miały lekką bezsenność, mężczyźni ciężką.

Jak nietrudno się domyśleć, jakość życia badanych osób cierpiących na bezsenność była znacząco niższa niż u reszty badanych, co było szczególnie zauważalne jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne. Cytując wnioski wyciągnięte przez autorów:

Biorąc pod uwagę poważne konsekwencje zdrowotne bezsenności u programistów, którzy są na nią istotnie narażeni, należy wprowadzić jako środek zapobiegawczy odpowiednie programy uświadamiające. Ocena jakości snu powinna stanowić element rutynowych badań medycznych, tak aby ułatwić zarządzanie problemem na wczesnych etapach. Programy zarządzania stylem życia, obejmujące problemy higieny snu powinny zostać przyjęte jako elementy ogólnej polityki w branży IT. Oczywiście, pozostaje kwestia, na ile badanie przeprowadzone na pracownikach jednej indyjskiej firmy programistycznej jest reprezentatywne dla całej branży IT jako takiej, ale z drugiej strony, siedzenie po nocach przed monitorem komputera faktycznie może nie być specjalnie zdrowe dla rytmu dobowego.

Leszek Karlik

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)