Co sądzicie o proponowanych zmianach?

bETiFyRh

Choć Bafta jako organizacja kojarzy się głównie z kinem, od 2004 r. przyznaje również nagrody dla najlepszych gier wideo. W tym roku najwięcej statuetek zgarnęły "Outer Wilds" i "Disco Elysium". W następnej edycji Brytyjski Instytut Filmowy postanowił nieco zmienić regulamin. Jego aktualizacja dotyczy wyłącznie jednej kategorii: "najlepsza gra brytyjska".

Od 2020 r., gry ubiegające się o nagrodę muszą spełnić szereg wymagań:

- historia powinna dotyczyć "niedostatecznie reprezentowanej grupy",

bETiFyRj

- posiadać jednego z głównych bohaterów należącego do "niedostatecznie reprezentowanej grupy",

- ma obowiązywać równowaga płci wśród postaci.

Do tego w grach powinno znajdować się 20 proc. osób z niedostatecznie reprezentowanych grup etnicznych, 10 proc. przedstawicieli LGBTQ+, a także 7 proc osób niesłyszących lub niepełnosprawnych.  Znaczna liczba postaci ma również pochodzić z niższej grupy społeczno-ekonomicznej.

Tymi samymi wytycznymi studia mają się kierować podczas kompletowania swojego zespołu.

bETiFyRp

Pełną listę kryteriów znajdziecie pod tym linkiem. Warto dodać, że gra nie musi spełniać wszystkich warunków jednocześnie, a kilka z nich. Nie wiadomo natomiast w jaki sposób Bafta zamierza egzekwować opisane regulacje.

Wiadomo natomiast, że wszystkie zapisy Brytyjski Instytut Filmowy określa pilotażowym i podobne rozwiązania wprowadził przy okazji Bafta Film Awards i British Academy Television Awards. Nie jest jasne kiedy regulacje wejdą w życie.

Komentarze (7)
bETiFySf