ARK: Survival Evolved

ARK: Survival Evolved to stworzone przez Studio Wildcard sandboksowe MMO z elementami survivalu.

ARK: Survival Evolved
Paweł Olszewski

ARK: Survival Evolved to stworzone przez Studio Wildcard sandboksowe MMO z elementami survivalu. Ważną inspiracją dla twórców jest Turok – w ARK główną rolę odgrywają dinozaury. ARK: Survival Evolved zadebiutowało we wczesnym dostępie, od początku imponując znakomitą jak na grę niezależną grafiką oraz stopniem dopracowania. ARK: Survival Evolved zostało udostępnione także na Xboksie One we wczesnym dostępie.

ARK: Survival Evolved doczekał się bardzo dobrego przyjęcia ze strony graczy. Już w momencie debiutu wczesnego dostępu, trafił na 7 tygodni na listy najlepiej sprzedających się produkcji na platformie Steam. W ciągu miesiąca udało się sprzedać milion kopii, z czego 400 tysięcy trafiło do graczy w trakcie steamowej wyprzedaży. Przebić ARK: Survival Evolved na liście udało się dopiero debiutującemu na PC Rocket League.

ARK: Survival Evolved powstało na fali popularności survivali, a jego gameplay jest do nich dość mocno zbliżony. Wraz z kolejnymi aktualizacjami, ARK: Survival Evolved zyskuje nowe strefy klimatyczne i przeciwników, niekoniecznie tylko dinozaury – jedna z łatek wprowadziła przykładowo… łosie.

  • Gatunek: gry akcji | Typ gier: MMO, sandbox, survival, indie | Rozgrywka: singleplayer, multiplayer, co-op | PEGI: 18
  • Deweloper: Studio Wildcard
  • Wydawca: Studio Wildcard
  • Platformy: PC, Xbox One, PS4
  • Data premiery: 2 czerwca 2015 (early access)
  • Polska wersja językowa: brak

Minimalne:

  • System operacyjny: Windows 10 64-bitowy
  • Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz lub AMD FX-8350
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 760 lub AMD Radeon R7 260X
  • Miejsce na dysku: 55 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

  • System operacyjny: Windows 10 64-bitowy
  • Procesor: Intel Core i7-4790 3.6 GHz lub AMD FX-8370
  • Pamięć: 16 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 980 Ti 6 GB lub AMD Radeon R9 Fury X 4 GB
  • Miejsce na dysku: 55 GB dostępnej przestrzeni

naturalnych wyspę, a jego celem jest przeżycie. Z jednej strony nie można stać się karmą dla dinozaurów, z drugiej zaś trzeba też polować oraz zbierać materiały służące np. do budowy schronienia. Nasze szanse na przeżycie zwiększają bądź zmniejszają kontakty z innymi graczami – zabawa wieloosobowa to podstawowy tryb ARK: Survival Evolved.

ARK: Survival Evolved oferuje dwa tryby zabawy: jeden solowy, drugi wieloosobowy. W obu z nich naczelną zasadą jest przetrwanie w niegościnnym środowisku, z tym że obecność innych graczy może uprościć grę, jeżeli się z nimi sprzymierzymy. Poza regularnymi walkami ze standardowymi przeciwnikami, na mapie znaleźć można także punkty pozwalające przyzwać raz na jakiś czas groźniejszą, rzadko spotykaną odmianę jakiegoś gada. Walka z nim przypomina potyczki z bossami z klasycznych gier MMO. Do dyspozycji mamy zróżnicowane uzbrojenie, od najzwyklejszych dzid aż po trudniej dostępną broń palną.

Rozgrywkę ARK: Survival Evolved rozpoczynamy podobnie jak w kultowym Day Z. Nasz bohater ma początkowo niewielkie szanse przetrwania – niemal pusty ekwipunek, brak stroju. Na początku każde spotkanie z wrogiem stanowi wielkie zagrożenie, należy więc cierpliwie wykonywać kolejne drobne kroki zwiększające nasze szanse na przeżycie: przygotowanie pierwszych narzędzi, schronienia, crafting, a następnie pierwsze polowania. Cały czas musimy dbać o odpowiednie wskazania pasków określających temperaturę organizmu, stopień głodu czy pragnienia. ARK: Survival Evolved posiada również system rozwoju postaci. Wraz z kolejnymi dniami na wyspie poznajemy nowe umiejętności, co zwiększa możliwości – gameplay ewoluuje, stawiając przed nami inne wyzwania. Im dalej dojdziemy, tym bardziej trzeba jednak uważać. Choć poniesiona z ręki innego gracza lub dinozaura śmierć nie jest permanentna – zachowujemy zdobyte umiejętności i poziom doświadczenia – zostajemy pozbawieni tylko całej zawartości ekwipunku.Mimo survivalowego charakteru, twórcy nie trzymają się ściśle realiów historycznych, uzasadniając to przede wszystkim dobrą zabawą. Na dalszym etapie ARK: Survival Evolved, u rozwiniętej już odpowiednio postaci gracza, pojawia się opcja oswojenia dinozaura, który od tej pory będzie stanowił coś w rodzaju konia, z tym że bardziej przydatnego w potyczkach. Otwiera to możliwość kontaktowania się z innymi graczami w nowy sposób – zwłaszcza że podczas zabawy natknąć się można także na dinozaury latające. Naszego wierzchowca również wzbogacimy w czasie zabawy o nowe umiejętności. Rozbudowany edytor postaci, umożliwiający stworzenie również mocno odbiegających od prawidłowej anatomii istot, sprawia, że prawie niemożliwe jest spotkanie sobowtóra.

ARK: Survival Evolved oferuje także ogromne możliwości, jeżeli chodzi o konstruowanie budowli – sporo dostępnych elementów sprawia, że jedynym ograniczeniem pozostaje wyobraźnia. Poza tym ARK: Survival Evolved posiada edytor modów, który jest uproszczoną wersją narzędzi, na jakich stworzono grę. ARK: Survival Evolved działa na silniku Unreal Engine 4 i jest jedną z pierwszych produkcji, które wspierają biblioteki DirectX 12. W przyszłości planowana jest także edycja przeznaczona dla gogli rzeczywistości wirtualnej.

Produkcja ARK: Survival Evolved wystartowała w październiku 2014, a już w czerwcu 2015 na Steamie debiutowała we wczesnym dostępie. Gra imponowała dopracowaną rozgrywką, bardzo niewielką liczbą błędów i ciekawą wizualizacją tropikalnej wyspy. Stojące za grą Studio Wildcard zostało założone przez byłych pracowników Microsoftu. Wersja na Xboksa One oraz PC powstają równolegle, a edycja na PlayStation 4 jest portem gotowego tytułu, ponieważ Sony nie zgadza się na publikację nieukończonych produkcji na własnej platformie. ARK: Survival Evolved od początku rozprowadzana jest w systemie buy-to-play, to znaczy, że opłata za nią jest jednorazowa – nie mamy tu do czynienia z modelem free-to-play jak w wielu konkurencyjnych survivalach czy sieciowych strzelaninach.

  • ARK: Survival Evolved sprzedało się w wersji na PC w milionie egzemplarzy, a wydanie tytułu na Xboksie One sprawiło, że liczba grających wzrosła dwukrotnie; nie wiadomo jednak, jaką część spośród owego miliona stanowiły osoby, które ściągnęły wyłącznie darmową próbną wersję tytułu
  • mimo że ARK: Survival Evolved  ma status gry niezależnej, twórców z Studio Wildcard mocno wspiera Microsoft, który po debiucie wczesnego dostępu zauważył w tej produkcji potencjał; efektem tej współpracy jest między innymi zaprezentowanie ARK: Survival Evolved na E3 2015podczas konferencji Microsoftu
  • jakiś czas po premierze twórcy zdecydowali się wydać spin-offa będącego okrojoną wersją trybu PVP – można go znaleźć na Steamie pod nazwą ARK: Survival of the Fittest; dla odmiany ta wersja dostępna jest za darmo, więc może być potraktowana jako demo pełnej wersji. ARK: Survival of the Fittest jest ograniczone do starć maksymalnie 72 graczy na wyznaczonych arenach, jej steamowe recenzje są jednak dużo słabsze niż w przypadku oryginału
  • studio Wildcard skupiło się przede wszystkim na grze w skórze ludzi, ale grupa modderska stworzyła już łatkę, która pozwoli wcielić się także w każdy dostępny w grze gatunek zwierzęcia. Oznacza to szansę zagrania dinozaurem, ale także… mrówką
Źródło artykułu:Polygamia.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.