aRecenzja: Angry Birds

aRecenzja: Angry Birds
12.12.2010 15:15
marcindmjqtx
marcindmjqtx

Są takie gry, za którymi ludzie szaleją. Prosty pomysł i dobre wykonanie potrafią wciągnąć niczym bagno. Tak właśnie jest w przypadku Angry Birds, w które grają wszyscy - niezależnie od wieku czy płci. Kto by przypuszczał, że tytuł polegający na wystrzeliwaniu z procy sympatycznych ptaszków zrobi taką furorę i doczeka się konwersji na Androida.

Nie liczcie na wciągającą fabułę, ale raczej na prostą historyjkę, która pozwala usprawiedliwić destrukcyjne zapędy kolorowych bohaterów. Przebiegłe świnie wykradły ptasie jaja i zrobiły sobie z nich omlet. Zdenerwowane ptaki, w akcie zemsty, postanowiły odegrać się na podłych zwierzakach. Od tego momentu wystrzeliwują się z  procy, niszcząc domy i fortece świń, by w konsekwencji zabić je wszystkie.

Gra oferuje kilkadziesiąt plansz. Kolejne etapy odblokowywane są po zaliczeniu danej miejscówki, przy czym im dalej brniemy, tym zabawa staje się trudniejsza i bardziej wymagająca. Od pewnego momentu będziecie musieli liczyć się z tym, że dopiero kilkadziesiąt prób pozwoli Wam zniszczyć budowlę i zabić przebrzydłe świnie. Czasem to tylko kwestia szczęścia, bo pomimo kiepskiego początku zupełnie przypadkiem udaje się wybić przeciwnika. Postępujący poziom trudności oznacza, że zabawy starczy na wiele godzin, a to w produkcjach na telefony komórkowe nie zawsze jest oczywiste. Ewoluuje nie tylko wytrzymałość budowli, ale i same świnie, które zakładają na przykład hełmy. Ale gracz również nie stoi w miejscu, bo do dyspozycji zostają mu oddane kolejne ptaki, które czy to przebijają się przez ściany niczym taran, czy zrzucają wybuchowe jajka.

Ogromny sukces gry sprawił, że Rovio postanowiło zainwestować w tematyczne wydania Wściekłych Ptaków. I tak najpierw dostaliśmy edycję na Halloween, a od niedawna możemy bawić się w wersję świąteczną. W przypadku zimówki, kolejne etapy odblokowywane są każdego dnia grudnia, aż do Gwiazdki (przy czym odblokowanie nie wymaga przejścia planszy). Podobnie jak podstawka, dodatki wciągają niemiłosiernie i kilka razy zdarzyło mi się czekać z niecierpliwością na kolejny fragment destrukcyjnej przygody. Myślę, że podczas wigilijnej kolacji trzeba mnie będzie siłą odciągać od telefonu - a jestem prawie pewien, że twórcy przygotują na ten dzień odpowiednio wymagający etap.

Angry Birds gameplay

Co mi się podobało: - prosty pomysł, który gwarantuje godziny fantastycznej i wciągającej zabawy. W pierwszym momencie pomyślałem, że to sympatyczna gierka - a po godzinie zapomniałem, że telefon służy również do dzwonienia,

- świetne wykonanie - kreskówkowa grafika pasuje do niezbyt poważnej koncepcji. Fajna animacja i miła dla oka fizyka gwarantują masę zabawy przy demolowaniu świńskich budowli,

- miłe dla ucha dźwięki - w tle przygrywa wpadająca w ucho muzyczka, a dźwięki wystrzeliwanych w powietrze ptaszków wywołują uśmiech na twarzy,

- tematyczne edycje to świetna sprawa - gdy za oknem śnieg, nic nie smakuje tak dobrze, jak świąteczne wydanie Angry Birds.

Co mi się nie podobało: - wielka szkoda, że nie można wybierać kolejności wystrzeliwania ptaszków - trzeba jednak ten fakt zaakceptować i tak planować akcje, by jak najlepiej rozdysponować posiadane jednostki,

- to jedna z tych gier, którą można się zauroczyć - trudno w takim wypadku dostrzec błędy.

Podsumowując: Po wielkim sukcesie na iPhonie, Angry Birds trafiło na platformę Android, udowadniając, że i ten system może zaoferować najwyższej klasy zabawę. Gra w wersji dla telefonów z OS-em od Google jest darmowa, podobnie jak odsłona specjalna. Mieć sprzęt obsługujący Angry Birds i nigdy w nie nie zagrać to wielki grzech. Polecam każdemu.

PS Grę testowałem na telefonie Sony Xperia X10 i działała świetnie, bez jakichkolwiek przycięć. Brak multitoucha jakoś nie dokuczał i grało się komfortowo. Sprawdziłem również, czy da się bawić na HTC G1 - nie da się, wszystko niemiłosiernie przycina. Z HTC G2 Touch był natomiast inny problem - gra nie dogadała się z wyświetlaczem, pokazując obraz, na którym nie dało się nic zrobić.

Android Angry Birds link do Android Market Angry Birds Seasons link do Android Market

iPhone Angry Birds link do Appstore Angry Birds Seasons link do Appstore

Paweł Winiarski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)