Aplikacja Folding@home wykorzysta podzespoły naszych komputerów do walki z koronawirusem

Są na sali jacyś PCMR chcący użyć swojej mocy obliczeniowej?

Aplikacja Folding@home wykorzysta podzespoły naszych komputerów do walki z koronawirusem
Bartosz Witoszka

16.03.2020 15:00

I znów wracamy do naszego ukochanego tematu, który jeszcze długo nie zniknie z jedynek wszelkich serwisów i gazet, a z tego, co widziałem w Trello, na horyzoncie szykuje się kolejno wpis o korona wirusie. Ale po kolei, bo w tych trudnych czasach tylko porządek i zorganizowanie mogą nas uratować.

Aplikacja Folding@home została opracowana przez amerykański uniwersytet Stanforda w 2000 roku i dzięki wykorzystaniu potężnej sieci komputerów możliwe stało się szybsze przetwarzanie danych związanych z pracami nad różnego rodzaju chorobami. Cała wyjątkowość tej inicjatywy polega na tym, że w skład wspomnianej sieci wchodzą komputery zwykłych użytkowników, którzy zgodzili się oddać część swojej mocy obliczeniowej na rzecz dobrej sprawy.

Jako że na świecie dzieje się to, co się dzieje, Nvidia postanowiła zachęcić graczy do zainstalowania na swoich maszynach program, by pomóc w opracowaniu lekarstwa na COVID-19. Zarówno producent kart graficznych, jak i twórcy programu zapewniają, że aplikacja może działać w tle i wykorzystuje nieużywane części systemu, tak by nie spowolnić komputera. Jedyną odczuwalną rzeczą może być wzrost poboru mocy.

Aplikację Folding@home można pobrać z tego miejsca, a korzystać mogą z niej użytkownicy Windowsów 10, MacOsów i Linuksów.

Bartek Witoszka

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.