ACTA podpisana - co dalej?

26 stycznia ambasador Polski w Japonii podpisała międzynarodową umowę ACTA, mającą chronić m.in. prawa autorskie w sieci, która od kilku tygodni wzbudza kontrowersje swoimi niejasnymi zapisami. Zanim wejdzie w życie jeszcze trochę zostało.

ACTA podpisana - co dalej?
marcindmjqtx

27.01.2012 | aktual.: 05.01.2016 16:58

Zanim ustawa wejdzie w życie musi przejść przez kilka kolejnych etapów procesu legislacyjnego. Przede wszystkim, musi zostać ratyfikowana przez polski parlament.

ACTA to umowa międzynarodowa, która - zanim zacznie obowiązywać - musi być ratyfikowana przez Sejm w drodze ustawy. Jeśli to się stanie, niepotrzebne będą dodatkowe regulacje - ACTA zacznie bezpośrednio obowiązywać. Co więcej normy prawne wynikające z umowy ratyfikowanej w drodze ustawy (takiej jak ACTA) mają pierwszeństwo względem prawa krajowego. Sprawę komplikuje jednak nieco fakt, że ACTA jest podpisywana zarówno przez Polskę, jak i całą Unię Europejską, w której również konieczne będzie zatwierdzenie porozumienia przez Parlament Europejski. Już po podpisaniu umowy premier Donald Tusk zapowiedział, że poprosi ministrów kultury i administracji (i cyfryzacji) o "szczegółowe wyjaśnienia w sprawie konsultacji dotyczących umowy ACTA". Jeżeli "naprawdę będzie uzasadniona opinia, że umowa ACTA to zagrożenie dla wolności, to nie wniesiemy tej umowy pod ratyfikację".

Z kolei minister cyfryzacji i administracji Michał Boni powiedział, że umowa może być ratyfikowana z odpowiednią klauzulą, która by tłumaczyła jak Polska interpretuje szczególnie wieloznaczne punkty ACTA.

Rządzący zastanawiający się nad umową już po jej podpisaniu to jedno, ale z tematem obudziła się także opozycja. Jedni zapowiedzieli złożenie wniosku o przeprowadzenie w sprawie ACTA referendum, inni założyli na sali sejmowej papierowe maski Anonimów. Żart polega na samej obecności wizerunku Guya Fawkesa w jakimś parlamencie. Póki co, gmach sejmu nadal stoi.

Tymczasem w całym kraju organizowane są kolejne protesty na ulicach, które odbywają się w mniej lub bardziej spokojnej atmosferze. Spotykają się na nich ludzie o najróżniejszych poglądach, niektórzy wyrażają przy okazji swoje niezadowolenie względem całego rządu, próbując przepchnąć sprawę sprzeciwu wobec ACTA to w lewo, to w prawo. Publicyści zaczynają przebąkiwać o "przeżyciu pokoleniowym".

Interesująca zima.

Konrad Hildebrand

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.