25‑latkowi z USA grozi 20 lat więzienia za "swatting"

Tragiczne skutki głupiej praktyki.

25-latkowi z USA grozi 20 lat więzienia za "swatting"

Dwóch amerykańskich graczy Call of Duty - Casey Viner z Ohio i Shane Gaskill z Wichita pokłócili się podczas gry. Stawką był zakład o 1,5 dolara. W pewnym momencie drugi z nich zaczął podjudzać pierwszego, by ten wezwał do jego domu policję pod pretekstem nieistniejącego zagrożenia (praktyka, która niestety jest już na tyle powszechna, że doczekała się własnej nazwy - “swatting”). Podał mu swój nieaktualny adres.

Viner przekazał te dane Tylerowi Barrissowi, który wykonał telefon. Kiedy policja przybyła pod wskazany adres, drzwi otworzył aktualny mieszkaniec - Andrew Finch. Jak tłumaczyli później policjanci w zeznaniach, wykonał on szybki ruch rękami w dół, mogący sugerować, że sięga po broń. Funkcjonariusze otworzyli ogień. 28-letni chłopak umarł w szpitalu na skutek odniesionych ran.

Powiedział prokurator Stephen McAllister.

Jak donosi Eurogamer, podczas przesłuchania Barriss przyznał się do złożenia fałszywego doniesienia skutkującego śmiercią, cyberstalkingu i udziału w zmowie. Wyrok zostanie ogłoszony w styczniu przyszłego roku, a za wymienione czyny grozi mu kara w wysokości minimum 20 lat więzienia.

To pierwszy zanotowany przypadek, gdy “swatting” doprowadził do tak tragicznych skutków, ale nie pierwszy, w którym doszło do zranienia osób postronnych. W kwietniu zeszłego roku 20-latek z Maryland w podobnych okolicznościach doznał poważnych obrażeń, gdy policja otworzyła do niego ogień gumowymi kulami. Skończyło się to dla niego uszkodzeniem czaszki i obrażeniami wewnętrznymi płuc.

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.