14 komiksowych historii ze Spider-Manem, po które szczególnie warto sięgnąć

Tak się składa, że dziś na ekrany polskich kin wchodzi druga część "The Amazing Spider-Man". Z tej okazji postanowiliśmy sięgnąć do źródeł i polecić kilkanaście komiksowych historii z Peterem Parkerem w roli głównej, po które szczególnie warto sięgnąć.

14 komiksowych historii ze Spider-Manem, po które szczególnie warto sięgnąć
marcindmjqtx

Niestety nie wszystkie z tych komiksów ukazały się w Polsce. Inne ukazały się w małym nakładzie albo dawno temu. Przeważającą większość da się jednak zamówić za pośrednictwem rozmaitych księgarń internetowych sprowadzających komiksy z USA albo po prostu ze sklepów brytyjskich bądź amerykańskich. Polecamy szczególnie amazon.co.uk, bookdepository.com, atomcomics.pl i multiversum.pl.

Lista jest oczywiście subiektywna. Staraliśmy się wybierać historie z najróżniejszych lat, by nie zarzucić Was tylko najbardziej klasycznymi komiksami.

Jeśli macie własne propozycje, wpiszcie je w komentarzach.

Tomasz Kutera, Paweł Kamiński

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.

IF THIS BE MY DESTINY...! (The Amazing Spider-Man #31-33)

Najstarsze przygody Spider-Mana mają w sobie sporo uroku, ale, nie ukrywajmy, większość z nich potwornie trąci już myszką. Pamiętam, że gdy się kiedyś przez nie wszystkie przebijałem, "If This Be My Destiny...!" było pierwszą historią, przy której zatrzymałem się na dłużej. Przede wszystkim z powodu kultowej sceny, w czasie której Spider-Man nadludzkim wysiłkiem uwalnia się spod zniszczonej machiny Doktora Octopusa. Fenomenalnie napisane przemyślenia zrezygnowanego Pająka uzmysławiają, na czym polegał geniusz Stana Lee, a i Steve Ditko daje tu pokaz talentu, rysując zmagającego się z własnymi ograniczeniami bohatera. Bo czy nie o to chodzi przede wszystkim w przygodach Petera Parkera? Nie o superłotrów w głupich kostiumach, ale o przezwyciężanie własnych słabości. A jeśli to komuś nie wystarcza, to w tym komiksie po raz pierwszy pojawiają się Harry Osborn i Gwen Stacy.  T.K.

W Polsce wydany przez Mandragorę w ramach drugiej części "The Amazing Spider-Man - Essential". Nakład został wyczerpany, ale da się to jeszcze dorwać.

SPIDER-MAN NO MORE! (The Amazing Spider-Man #50)

Kolejny kultowy komiks, w dodatku z absolutnie ikoniczną okładką. Nie spodziewajcie się zapierających dech w piersiach potyczek, bo ich tu nie ma. Zmęczony niełatwym losem superbohatera Peter Parker postanawia zrezygnować i wyrzuca kostium Spider-Mana na śmietnik. Jak pewnie się spodziewacie, nie na długo, bo przecież z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność. W zaledwie jednym zeszycie Stan Lee tłumaczy to tak, jak nikt inny po nim - w swoim własnym, pełnym uroku stylu. Warto sięgnąć także po ASM #51 i #52, gdzie Parker wraca do gry i rozprawia się z Kingpinem. Komiks ten był główną inspiracją dla całkiem niezłego "Spider-Mana 2" Sama Raimiego. Warto najpierw go przeczytać, a potem sięgnąć po film, by zobaczyć, jak zaadoptowano niektóre sceny. T.K.

Komiks nie ukazał się w Polsce. W wersji anglojęzycznej można go znaleźć w najróżniejszych wydaniach zbiorczych.

THE NIGHT GWEN STACY DIED (The Amazing Spider-Man #121-122)

Marvel znany jest z odczyniania największych nawet zmian w życiu swoich bohaterów, zaledwie kilka najważniejszych wydarzeń w całym uniwersum można uznać za nietykalne. Można więc w magiczny sposób skasować ślub Petera z Mary Jane, można ożywić Harry'ego Osborna, Kravena i masę innych postaci. Ale śmierci Gwen Stacy - i jej samej - ruszać nie można. Kto próbuje, jak choćby Straczynski w "Sins Past", ten zwykle zaskarbia sobie dozgonną nienawiść fanów, przynajmniej tych najbardziej zatwardziałych. Jeśli więc jesteście ciekawi, jak to właściwie było i chcecie w pełni zrozumieć, czemu tak bardzo Spider-Man nienawidzi Normana Osborna, koniecznie sięgnijcie po te dwa zeszyty. Warto także przeczytać wcześniejsze - ze szczególnym uwzględnieniem historii "The Death of Captain Stacy" - by lepiej poznać historię pierwszej prawdziwej miłości Petera Parkera. T.K.

Komiks nie ukazał się w Polsce. W wersji anglojęzycznej można go znaleźć w najróżniejszych wydaniach zbiorczych.

THE ORIGINAL CLONE SAGA (The Amazing Spider-Man #139-150; Giant-Size Spider-Man #5; The Spectacular Spider-Man #25-31, 149, 162-163 i  Annual #8)

Prawdopodobnie słyszeliście o "Sadze Klonów" same złe rzeczy. Że zanadto rozciągnięta w czasie, że pełna głupot i nieścisłości, że przekombinowana, że doprowadziła do spadku popularności Spider-Mana i nawet kłopotów finansowych Marvela. Wszystko to prawda - o ile mówimy o drugiej Sadze Klonów z połowy lat 90. Pierwsza, która miała miejsce w komiksach z lat 70., owszem, jest trochę pokręcona, ale trzyma się kupy i dziś z pewnością można ją uznać za klasyczną pajęczą historię. Profesor biologii Miles Warren nie może pogodzić się ze śmiercią Gwen, w której potajemnie się podkochiwał. Tworzy więc jej klona - a także klona Petera, dzięki czemu odkrywa prawdę o jego superbohaterskim alter ego. Zaczyna działać jako Jackal - jeden z najinteligentniejszych przeciwników Spider-Mana, który jeszcze przez wiele lat będzie knuł przeciwko niemu. T.K.

Komiksy nie ukazały się w Polsce. W wersji anglojęzycznej można je dostać przede wszystkim wydane zbiorczo jako "The Original Clone Saga".

THE DEATH OF JEAN DEWOLFF (The Spectacular Spider-Man #107 - #110)

Śmierć kapitan nowojorskiej policji Jean DeWolff, sojuszniczki Spider-Mana, jest tylko preludium do jednej z najlepszych kryminalnych historii w dziejach przygód Petera Parkera. Morderstw za chwilę robi się dużo więcej, a na scenę wkracza inny bohater podążający tropem winnego wszystkiemu Sin-Eatera - Daredevil. Ta zaledwie czteroodcinkowa historia naładowana jest pytaniami o moralność superbohaterów, to też jeden z tych nielicznych momentów, gdy Spider-Man przestaje być "przyjacielem z sąsiedztwa", a zmienia się w ogarniętego furią mściciela. Nietypowa przygoda Pająka, dość mroczna jak na tę postać, co dla wielu z pewnością będzie atutem. T.K.

Komiks nie ukazał się w Polsce. W wersji anglojęzycznej można go znaleźć w najróżniejszych wydaniach zbiorczych, przede wszystkim w "The Death of Jean DeWolff".

OSTATNIE ŁOWY KRAVENA (KRAVEN'S LAST HUNT) (Web of Spider-Man #31-32; The Amazing Spider-Man #293-294; The Spectacular Spider-Man #131-132)

Kraven postanawia ostatecznie zapolować na swojego największego przeciwnika, Spider-Mana. I udaje mu się go pokonać! A przynajmniej tak początkowo się zdaje... Zamiast świętować, genialny łowca przebiera się jednak za Pająka i stara się zająć jego miejsce... Zdaniem wielu to najlepsza historia o Spider-Manie w historii, w zaskakujący sposób pogłębiająca postać, która do tej pory uważana była raczej za jednego z łotrów "drugiej kategorii". Co ciekawe, początkowo J. M. DeMatteis napisał ją dla DC, a w głównych rolach obsadził Batmana i Jokera. Wydawnictwu wydała się jednak zbyt podobna do "Batman: Killing Joke", więc przerobił ją tak, by przeciwnikiem był Hugo Strange. I ta wersja została odrzucona, a scenarzysta udał się do konkurencji... Warto było.  T.K.

Komiks ukazał się w Polsce dwa razy. W 1994 roku w zeszytach TM-Semic (numery 1-3/94), a w kwietniu 2013 r. w wydaniu zbiorczym Hachette, w ramach "Wielkiej kolekcji komiksów Marvela".

JAD (VENOM) (The Amazing Spider-Man #300)

Choć Spider-Man ma już ponad 50 lat, większość jego najbardziej znanych i kultowych wrogów pochodzi jeszcze z odległych czasów, gdy za scenariusze komiksów odpowiadał sam Stan Lee. Oczywiście, są wyjątki - a wśród nich przede wszystkim Venom, superłotr/potwór znany chyba nawet umiarkowanym fanom Pająka. Pierwszą historię z jego udziałem znajdziecie właśnie w tym numerze (choć pojawił się już pod koniec poprzedniego, więc warto zajrzeć także tam). To tu pojawia się Eddie Brock, to tu opowiedziana jest historia jego nienawiści do Spider-Mana i tego, jak stał się Venomem. I to tu odbywa się kultowa bitwa na wieży kościoła. Pewnie widzieliście ją choćby w filmowym "Spider-Manie 3" albo popularnej kreskówce z lat 90. - ale czy znacie oryginał? Może nie jest to jakaś genialna, pełna zaskoczeń historia, ale ciężko odmówić jej ogromnego wpływu na całe uniwersum Marvela. Dodatkowo: jedyna w swoim rodzaju kreska Todda McFarlane'a. T.K.

W Polsce komiks został wydany przez TM-Semic w kwietniu 1991 r. Obecnie najlepiej zajrzeć do zbiorczego wydania Hachette ("Spider-Man: Narodziny Venoma") w ramach "Wielkiej kolekcji komiksów Marvela". Oprócz ASM #300 jest tam także kilka innych zeszytów.

CIERPIENIE (TORMENT) (Spider-Man #1-5)

Dzięki rewelacyjnym rysunkom wspomnianego przed chwilą Todda McFarlane'a seria "The Amazing Spider-Man" nabrała wiatru w żagle, a on sam stał się komiksową gwiazdą. Młodemu (i krnąbrnemu) twórcy nie wystarczało jednak rysowanie - chciał także pisać scenariusze. Kierownictwo Marvela zgodziło się na to, tworząc specjalnie dla niego nową serię z Pająkiem, nazwaną po prostu "Spider-Man". Tak po prawdzie, pierwsza historia tam opublikowana, "Cierpienie", było chaotyczne i nie wyróżniało się niczym szczególnym. Ot, Lizard i voodoo w tle, nic specjalnego. Nawet jej twórca przyznał po latach, że była średnia. Ale w końcu komiks się nie tylko czyta, komiks się także ogląda. A McFarlane'a rysującego Spider-Mana oglądać zawsze warto - jego styl był nie tylko świetny, ale także wywarł ogromny wpływ na późniejszych twórców, zmieniając choćby to, jak rysowano pajęczynę. Sporo polskich fanów ma pewnie ogromny sentyment do tego komiksu także z uwagi na "ekskluzywne" wydanie przez TM-Semic w latach 90. T.K.

W Polsce komiks został wydany przez TM-Semic jako Mega Marvel 1/93.

NAJLEPSI WROGOWIE (BEST OF ENEMIES) (Spectacular Spider-Man #200)

Zielony Goblin jest jak powracający koszmar Petera. Inni wrogowie mogą być potężniejsi, mogą dysponować większymi mocami, ale nikt nie jest tak przebiegły i szalony jak Norman Osborn. Albo po prostu szalony, za to do potęgi drugiej, jak Harry Osborn. W "Najlepszych wrogach" Spider-Man ściera się na śmierć i życie właśnie z tym drugim - niegdyś swoim najlepszym przyjacielem, teraz nieprzewidywalnym, ogarniętym nienawiścią przeciwnikiem. Zakończenie jest pewnie przewidywalne, jeśli znacie choć trochę życiorys Petera Parkera, ale jeśli jeszcze nie czytaliście tego numeru, to i tak się wzruszycie. A jeśli jeden zeszyt, nawet obszerny, to dla Was za mało, to zajrzyjcie także do SSM #178-184, #189-190 i #199, by poznać historię Harry'ego-Goblina w pełnej okazałości. T.K.

W Polsce komiks został wydany przez TM-Semic w październiku 1995 r.

ULTIMATE SPIDER-MAN #1-133

Tak, mieliśmy tu polecać pojedyncze historie, a nie całe serie komiksowe, ale w tym jednym wypadku nie potrafię się oprzeć. 133 numery Ultimate Spider-Man to niezwykle spójna, konsekwentna wizja przygód Petera Parkera w nowym, "odmłodzonym" uniwersum - od momentu ugryzienia przez pająka po, cóż, śmierć. Po jakimś czasie bohatera oczywiście i tak ożywiono, ale lubię myśleć o tej serii jak o zamkniętej historii. Są tu, ma się rozumieć, momenty lepsze i momenty gorsze, ale w ogólnym rozrachunku całość broni się wyśmienicie. Szczególnie dobrze będą bawić się ci, którzy znają losy "podstawowego" Spider-Mana, bo Brian Michael Bendis sparafrazował większość klasycznych historii (jest nawet Saga Klonów), ale to nie znaczy, że pozostali czegoś nie zrozumieją. Jeżeli macie ochotę zainwestować w jakąś dłuższą serię z Peterem Parkerem, niech to będzie ta seria. Nie pożałujecie. T.K.

W Polsce wydano tylko pierwsze numery USM. Ostatnio wydanie zbiorcze zeszytów #1-7 ukazało się nakładem Hachette (jako "Spider-Man: Moc i odpowiedzialność") w ramach "Wielkiej kolekcji komiksów Marvela".

SPIDER-MAN: NIEBIESKI (SPIDER-MAN: BLUE)

Niezwykłe sześć zeszytów, w których Jeph Loeb powraca do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat (wedle naszego upływu czasu, nie Spider-Mana) i opowiada o początkach miłości Petera Parkera i Gwen Stacy. I Mary Jane Watson w zasadzie też. Lektura obowiązkowa, jeśli przygody Pająka były dla Was zawsze przede wszystkim operą mydlaną. Jeśli nie, to i tak warto, choć miejcie na uwadze, że to mocno sentymentalna historia. Szczególnie polecam zajrzeć wcześniej do "The Amazing Spider-Man" #43-48 i #63, bo "Blue" opowiada o tych samych wydarzeniach z innego punktu widzenia, poszerzając je o dodatkowe szczegóły. T.K.

Komiks ukazał się niedawno w Polsce nakładem Hachette, w ramach "Wielkiej kolekcji komiksów Marvela".

MARVEL KNIGHTS SPIDER-MAN #1-12

To formalnie trzy historie ("Down Among the Dead Men", "Venomous" i "The Last Stand"), ale połączone linią fabularną i, przede wszystkim, scenarzystą. W 2002 roku Marvel "wezwał" Marka Millara na pomoc, by "zrobił coś z tym Spider-Manem". Zajmował się nim przez rok w ramach "Marvel Knighs Spider-Man", serii stworzonej z myślą o dojrzalszym czytelniku - szkoda, że nie dłużej... Tak czy inaczej, ciocia May zostaje porwana, a Peter musi ją uratować. W tym czasie stanie naprzeciwko prawdziwej plejady gwiazd wśród superłotrów, która sformułuje nawet nową Sinister 12. W grupie znajdzie się i Green Goblin, i zupełnie nowy Venom. Prawdziwa uczta i bardzo dobry wybór dla tych, którzy chcieliby poczytać "coś o Spider-Manie", a nie za bardzo wiedzą, co wybrać i nie chcą od razu inwestować w żadne dłuższe serie. T.K.

Komiksy nie ukazały się w Polsce, na zachodzie można je dostać przede wszystkim w tym wydaniu zbiorczym.

THE OTHER (Friendly Neighborhood Spider-Man #1-4, Marvel Knights Spider-Man #19-22, The Amazing Spider-Man #525-528)

"The Other" to kulminacja przygód Spider-Mana pisanych przez Josepha Michaela Straczynskiego. Scenarzysta ten próbował zmienić coś w ikonicznej postaci, zaczął więc zgłębiać naturę pajęczych mocy, coraz dalej odchodząc od prostego wyjaśnienia z radioaktywnym pająkiem wymyślonego jeszcze w latach 60-tych. "The Other" to moment, gdy Peter odkrywa prawdę o sobie i swojej naturze, a także mierzy się z naprawdę potężnym przeciwnikiem. To przełomowa chwila w jego życiu i scenarzysta bardziej niż na walce z superłotrami skupia się na relacjach bohatera z Mary Jane, ciocią May czy kolegami z Avengers. W efekcie dostajemy mocny, wzruszający komiks. P.K.

Komiksy nie ukazały się w Polsce. W wersji anglojęzycznej można je znaleźć w najróżniejszych wydaniach zbiorczych.

WOJNA DOMOWA (CIVIL WAR) (Civil War #1-7, Amazing Spider-Man #529-538, Sensational Spider-Man #28-34, Friendly Neighborhood Spider-Man #11-16)

Jakby mało było zmian z "The Other", w trakcie "Wojny domowej" Pająkowi też nie było łatwo. To okres, gdy bohaterowie Marvela podzielili się na dwie strony - za rejestracją superbohaterów i przeciw niej. Peter opowiedział się za, co wiązało się z przeżyciem przez niego koszmaru, którego zawsze się obawiał: utraty prywatności. Możecie domyślać się, że skończyło się to niezbyt dobrze. "Civil War" to w ogóle jedno z ciekawszych wydarzeń w Marvelu, próbujące pokazać jak osadzić istoty nadnaturalne w rzeczywistości. Z rozpędu można też przeczytać późniejszy tom przygód Spidera, "Back in Black", który skupia się na konsekwencjach wojny.

W sumie, jeśli spodobają Wam się te dwa komiksy, to możecie spokojnie sięgnąć po 5 tomów "Amazing Spider-Man by JMS Ultimate Collection" - w nich zebrane jest zarówno "The Other", "Civil War: Spider-Man" (acz nie "Civil War"), "Back in Black", jak i wszystko, co do tych wydarzeń doprowadziło. Bardzo ciekawy okres w życiu Petera Parkera, który Marvel potem swoim zwyczajem zanegował i wymazał... Ale to nadal świetna lektura. P.K.

"Wojna domowa" ukazała się w Polsce. "Civil War: Spider-Man" już nie, można ją znaleźć w tym wydaniu zbiorczym. Nie pomylcie go tylko z "Civil War: Peter Parker, Spider-Man", choć i po to można sięgnąć.