PC Building Simulator to gra o, tutaj zaskoczenie, składaniu pecetów
Słyszeliśmy, że lubisz składać pecety i grać w gry. Stworzyliśmy więc grę, w której składasz pecety. Do gier!
Uwielbiam pecety z ich otwartością, praktycznie nieograniczonymi możliwościami konfiguracji, wydajnością, rozbudowaną cyfrową dystrybucją, modami, przecenami i precyzją płynącą z używania myszy i klawiatury. I choć, mimo niechęci oraz okazjonalnego podśmiewania się, gram też na konsolach, to właśnie poczciwy „blaszak” jest moją główną platformą.
Przede wszystkim dlatego, że mam tam wybór. Grafika AMD czy Nvidii? Droższy, mniej pojemny, ale szybszy dysk SSD, czy tańszy i nieco bardziej zawodny HDD? A może oba? Jeden na system, drugi jako standardowy magazyn. Procesor Intela, czy nowe Ryzeny od „czerwonych”? No i najważniejsze – gotowy zestaw, laptop, a może samemu złożyć wymarzoną konfigurację?
Ten ostatni element jest zdecydowanie najciekawszy, ale też najbardziej skomplikowany. Trzeba najpierw samemu dobrać komponenty, a potem poskładać je w całość, podłączyć wszystkie kable, taśmy, użyć pasty termoprzewodzącej, założyć chłodzenie i tak dalej. Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale na pewno czasochłonne. Bo choć poszczególne komponenty montuje się prosto, wybór odpowiednich i późniejsze uporządkowanie wszystkiego może sprawić pewne problemy osobom bez doświadczenia.
Gdyby tylko można było to wszystko przećwiczyć, na przykład na symulatorze składania komputera… Który właśnie powstaje jako projekt jednego człowieka z Rumunii. PC Building Simulator to gra umożliwiająca złożenie własnego peceta bez konieczności plątania się w kablach czy brudzenia pastą termoprzewodzącą (a znam takich).
Pre-alpha is here!
Na razie proste demo, które możecie pobrać ze strony projektu, ma bardzo niewiele możliwości i polega na klikaniu w zaznaczone miejsca w celu zamontowania w nich podzespołów. Niczego nie trzeba przykręcać, podobnie jak nie nauczymy się z niego, jak najlepiej zorganizować miejsce w obudowie.
W planach jest też tryb kariery, w którym zapewne wcielimy się w rolę człowieka składającego pecety na zamówienie. I choć PC Building Simulator ma się do rzeczywistości tak, jak Car Mechanic Simulator do naprawiania samochodów, to dzięki wiernemu odwzorowaniu poszczególnych podzespołów będzie można chociaż sprawdzić, jak to wszystko będzie do siebie pasowało i czy na przykład nie wybraliśmy za małej obudowy.
Bartosz Stodolny