A gdybym Wam powiedział, że pierwszy Rayman nie był pierwszym Raymanem?

Michel Ancel pochwalił się ciekawym odkryciem.

A gdybym Wam powiedział, że pierwszy Rayman nie był pierwszym Raymanem?
Adam Piechota

Gdybyście mieli ochotę powierzchownie przeskanować historię Raymana, szybko znaleźlibyście, nawet na Wikipedii, informację o tym, że pierwsza wersja drugiego najlepszego IP Michela Ancela powstawała jeszcze na maszynę szesnastobitową, dokładniej Super Nintendo Entertainment System (SNES-a). To Ubi zdecydowało, że projekt lepiej będzie przerzucić na sprzęty z napędem optycznym, skutkiem czego znany nam Rayman z 1995 roku, którego ogrywaliśmy na pierwszym PlayStation lub (rzadziej) Jaguarze czy Sedze Saturn.

Obraz

Ale Ancel lubi ostatnio spuszczać sentymentalne bomby w Internecie. "Znaleźliśmy unikalnego ROM-a SNES-owego Raymana! Spał od dwudziestu czterech lat. Czas go w końcu obudzić" - napisał, wrzucając jako dowód zdjęcie z grą wepchniętą w moją ulubioną konsolę Nintendo. "Działa! Cztery osoby na całym świecie widziały ją w ruchu. Myśleliśmy, że zaginęła na zawsze. Ale działa, i to w sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Powinniśmy zrobić wersję na Switcha" - żartuje, pokazując odpaloną już na telewizorze grę. Jak tłumaczy w innym skrawku Instagrama, pierwotny kod Raymana nigdy nie został ukończony, a do tego zgubili wersję testową. Nieco romantycznie twierdził, że te piksele zginęły niczym łzy na deszczu. Ale najwyraźniej w erze Internetu nic nie może zginąć na zawsze (chyba że stara Polygamia!).

Być może przemawiam tutaj w imieniu starego pokolenia (co napawa mnie przerażeniem), ale pierwszy Rayman był naprawdę konkretnym tytułem w swoich czasach. Jako dziecko konsol, gdy przesiadałem się z "polskiego" ośmiobitowca na PSX-a i dostałem po oczach takim poziomem oprawy wizualnej, straciłem język w gębie. Z perspektywy czasu jednak pierwowzór wspominam chyba najchłodniej w całej serii. Prawdopodobnie dlatego, że od lat dziewięćdziesiątych nie sprawdziłem go więcej w ruchu (mimo iż wersję cyfrową na PS3 mam od dawna). Imponował mi mrok trójwymiarowej "dwójki", uwielbiałem humor odczuwalnie słabszej "trójki", kocham części współczesne (zwłaszcza Legends). A zdjęcia z niewydanej, prawdziwej "jedynki" nagle powoduje, że chciałbym jak najszybciej odświeżyć ten rozdział historii gatunku. Jak podawało niegdyś Unseen64, gra miała oferować kooperację dla dwóch osób (zupełnie jak Origins jakieś półtorej dekady później).

Obraz

Może i "wersja na Switcha" to żarcik, ale naprawdę chciałbym mieć możliwość przycięcia w to. Najlepiej z Maciem w koopie.

Adam Piechota

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościretromichel ancel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.