12 rzeczy, które trzeba wiedzieć o PlayStation 4 - przewodnik dla niezorientowanych

O premierze, tytułach startowych, kontrolerze, graniu po sieci i... pierwszej usterce.

12 rzeczy, które trzeba wiedzieć o PlayStation 4 - przewodnik dla niezorientowanych
marcindmjqtx

1. Konsola nie jest ultradroga PS4 kosztuje 1750-1800 złotych. To mniej niż kilkanaście lat temu musieliśmy zapłacić za PS2 (2700 zł!) czy PS3.

Data premiery PS4 w Stanach Zjednoczonych to 15 listopada. W Europie poczekamy na nią dłużej, bo do 29 listopada. Konsola nie ma blokady regionalnej, więc niecierpliwi gracze również w Polsce mogą jej już wypatrywać. Gra kupiona w USA zadziała na europejskim modelu konsoli.

Od pewnego czasu są natomiast problemy z dostępnością PS4. Już teraz wiadomo, że popytu nie uda się zaspokoić, a nie wiadomo kiedy do Polski dotrze kolejna dostawa. W naszym tekście wskazaliśmy, gdzie jeszcze można spróbować ją nabyć.

2. W pudle znajdziemy nie tylko konsolę W podstawowym zestawie znajdziemy również kontroler, kabel zasilający, kabel HDMI, kabel USB i słuchawkę z mikrofonem (mono). W Polsce są też dostępne inne edycje, odpowiednio droższe - z grą Killzone: Shadow Fall oraz z Killzone'em, dodatkowym kontrolerem i kamerą. Na razie dostępna jest wersja konsoli wyłącznie z jedną pojemnością twardego dysku - 500 GB.

PS4

3. Pierwsi nabywcy zgłaszają usterki Chodzi prawdopodobnie o szwankujący port HDMI. Problemy napotkali dziennikarze i kilku graczy, którzy otrzymali konsolę przed premierą. Problem w tym, że w przeciwieństwie do PS3, nowa konsola nie posiada alternatywnego portu na kabel komponentowy. Sony wymienia felerne egzemplarze, a o faktycznej skali problemu dowiemy się po amerykańskiej premierze.

4. Na premierę będzie gotowa aktualizacja i warto ją ściągnąć Niby będzie można obyć się bez niej, ale nie będziemy mieli wtedy możliwości odtwarzania filmów DVD ani Blu-ray, strumieniować gry do PS Vity czy ściągać gier w tle. Łatka waży 300 MB.

Aktualizacja powinna zostać pobrana automatycznie po podłączeniu PS4 do internetu (choćby dlatego warto to zrobić - wystarczy do tego zwykłe połączenie sieciowe, konsola posiadane wbudowane wi-fi). Można ją jednak także ściągnąć ją na komputerze, przerzucić na pendrive'a i w ten sposób przenieść na PS4.

5. Najważniejsze nowinki w konsoli W gry będziemy mogli grać, zanim ściągniemy je w całości z sieci - nawet jeśli plik będzie ważył kilkadziesiąt gigabajtów, w wielu przypadkach będziemy mogli odpalić grę po kilkudziesięciu sekundach.

Będzie można strumieniować swoją rozgrywkę do sieci oraz nagrywać i udostępniać wybrane fragmenty gry za pośrednictwem usługi Twitch.

Listy znajomych będą teraz dwie - jedna z nich będzie się składała z bliskich znajomych i zawierała imiona i nazwiska, druga będzie zawierała ksywki pozostałych znajomych.

W wielu grach będzie można skorzystać z drugiego ekranu - komórki, tableta lub Vity. Dzięki Vicie będziemy mogli zresztą grać w gry z PS4 dzięki połączeniu z siecią.

PS4 obsłuży tylko 4 pady - zamiast 7, jak w PS3.

6. Konsola może stać pionowo W tym celu trzeba jednak kupić specjalną podstawkę.

7. Joypad jest świetny, choć szybko wyczerpuje się w nim bateria Dual Shock 4 jest nieco cięższy od Dual Shocka 3 wykorzystywanego w PS3, ma inaczej wyprofilowane gałki analogowe i multidotykowy ekran na froncie, który w pierwszych grach nie jest wykorzystywany zbyt pomysłowo. Podobnie zresztą jak żyroskopy i akcelerometry, które zapewne kiedyś zostaną wykorzystane w kontroli ruchowej. Efektowny jest kolorowy, świecący panel na grzbiecie, który jest rejestrowany przez kamerę.

Joypad do PS4

Kontroler ma też wejście audio na słuchawki bądź headset. No i wreszcie można go ładować podłączając do konsoli w trybie czuwania. Kiepsko wypada żywotność baterii - Dual Shocka 4 trzeba ładować już po 7 godzinach, czyli wyczerpuje się 4 razy szybciej (!) niż w przypadku pada do PS3. Pady z PS3 oczywiście z PS4 nie działają, natomiast pad do PS4 ma zadziałać na PC i Macu.

8. Kamera na razie nie wydaje się potrzebna Kamera jest dla PS4 opcjonalna i można ją dokupić osobno. Poza użyciem w grach będzie rozpoznawać komunikaty głosowe i twarz gracza. Wcale nie zdziwimy się, jeśli wzorem EyeToya i PlayStation Eye szybko zostanie zapomniana przez twórców. Ale może się okazać nieoceniona na przykład przy transmisji przez Twitcha, gdy zechcemy pokazać własną twarz.

Kamera do PS4

9. PS Plus, czyli abonament dający dostęp do gier To najważniejsza usługa związana z PS4. Dla użytkowników konsol PlayStation jest dostępna od kilku lat, ale prawdziwą popularność zdobyła w momencie, kiedy Sony zaczęło w ramach abonamentu udostępniać za darmo dobre lub bardzo dobre gry w wersji cyfrowej. Wystarczy kupić PS Plus, by móc co miesiąc grać w kilka tytułów na PS3 i Vitę, a teraz także PS4. Wszystko w ramach jednego abonamentu, kosztującego 195 złotych rocznie.

Na starcie PS4 dostępne za darmo będą Resogun i Contrast. Do usługi wskoczy również DriveClub, gdy już się ukaże (miał być w niej dostępny na premierę konsoli, ale premiera została opóźniona).

W przeciwieństwie do PS3 i PS Vity, na PS4 PS Plus jest również niezbędny do grania po sieci (nie dotyczy tytułów z darmowym dostępem). Na Gamescomie Sony ogłosiło, że każdy nabywca konsoli otrzyma w prezencie 14-dniowy trial, więc będzie można samemu przekonać się, ile warta jest ta usługa.

10. Twardy dysk można wymienić 500 GB w PS4 to wcale nie tak dużo, zwłaszcza że fizycznie do dyspozycji będziemy mieli raptem 400 GB. Biorąc pod uwagę, że już na starcie na PS4 są gry, których instalacja pochłonie blisko 50 GB miejsca, warto rozglądać się za pojemniejszym dyskiem. Wymiana i instalacja nowego dysku ma być bezproblemowa.

11. Konsola nie odtworzy MP3, CD i nie pozwoli na strumieniowanie mediów Przynajmniej nie od razu. Te braki wyszły na jaw niedawno i Sony szybko oznajmiło, że pracuje nad aktualizacją. Ale bezpośrednio po premierze nie będzie można na przykład puścić sobie w grze ulubionej płyty albo odpalić filmu znajdującego się na dysku domowego komputera.

12. Jeśli gry, to tylko nowe PS4 nie jest wstecznie kompatybilna, co oznacza, że nie zagramy w gry z poprzednich konsol Sony. Co czyni naszą kolekcją bezużyteczną, chyba że zachowamy PS3 (bądź wcześniejsze modele).

W niektóre produkcje ze starych platform będziemy mogli zagrać na PS4 pod warunkiem, że kupimy ich nowe wersje. W niektórych przypadkach będzie też można "podbić" wersję gry na PS3 do wersji na PS4, co kosztuje w większości przypadków 39 złotych. Oto pełna lista gier, które będą dostępne w dzień europejskiej premiery:

Killzone: Shadow Fall

Gry na wyłączność dla PS4: Killzone: Shadow Fall, Knack, Resogun.

Gry znane z innych platform: Flower, Sound Shapes, Escape Plan, Flow, Angry Birds Star Wars, Assassin's Creed IV: Black Flag, Call of Duty Ghosts, FIFA 14, Battlefield 4, Just Dance 2014, Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition, Lego Marvel Super Heroes, Madden NFL 25, NBA 2K, War Thunder, Need for Speed: Rivals, DC Universe Online, Contrast, The Pinball Arcade.

Wśród tytułów startowych najlepsze oceny zbiera dynamiczny shoot'em-up w starym stylu - Resogun. Poniżej oczekiwań oceniany jest Killzone: Shadow Fall, nie zachwyca Knack. Tyle tytuły na wyłączność dla PS4. Te projektowane z myślą o starszych konsolach wypadają na PS4 nieźle, choć graficznie poprzeczki nie podnoszą.

Gry, które naprawdę pokażą moc konsoli (taką mamy nadzieję) dopiero nadejdą. Szczególnie liczymy na opóźnione Watch Dogs i The Crew, ale gier, na które ostrzymy sobie zęby, jest znacznie więcej - by wymienić tylko Destiny, The Division, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain czy oczywiście Wiedźmina 3. Z tytułów na wyłączność warto obserwować losy DriveClub (również opóźnione), The Order: 1886 i Infamous: Second Son.

Na PS4 będzie też można pograć w darmowe tytuły - od Planetside 2 i War Thunder, przez Warframe, po DC Universe Online. Do grania po sieci nie będzie w ich przypadku potrzebny abonament PS Plus.

Marcin Kosman

Sony PlayStation 4

  • Typ konsoli: Stacjonarna
  • Pamięć wbudowana: 500 GB
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.