Zmien skórke
Logo Polygamii

[Uaktualniono] Wyciekł kod źródłowy pierwszego Xboksa

Microsoft bada sprawę.

[Aktualizacja 23.05] Nieocenieni specjaliści technologiczni z serwisu dobreprogramy.pl zwrócili mi uwagę, że sprawa wcale nie jest tak przełomowa, jak sugeruje The Verge. Wbrew jego informacjom kod źródłowy pierwszego Xboksa nie jest w sieci taką nowością. Tak naprawdę krążyć miał już w okolicach 2005 roku, a nawet wtedy nie był uznawany za coś nowego i ekscytującego. Za wprowadzenie w błąd – przepraszam.

[Oryginalna wiadomość] Jak podał technologiczny portal The Verge, do sieci trafił pełen kod źródłowy systemu operacyjnego pierwszego Xboksa. Nie mylić z Xboksem One. I Xboksem Series X, którego można nazwać po prostu Xboksem. I Xboksem 360, który wprawdzie nie był pierwszym Xboksem, tylko drugim, ale wielu graczy to od niego zaczęło przygodę z konsolami Microsoftu. Xboksy mają problemy z nazwami, ok?

W każdym razie – programiści-entuzjaści, hakerzy, moderzy i całe to towarzystwo zabrało się już zapewne za grzebanie w kodzie źródłowym jądra systemu konsoli. Bazowało ono na zmodyfikowanej wersji systemu Windows 2000. 

Poza samym kodem do sieci trafił również development kit, build environment, emulatory i oficjalna dokumentacja Microsoftu. Słowem – wszystko, co może być potrzebne do tworzenia oprogramowania na konsole.

The Verge podaje, że niezależnie zweryfikował poprawność kodu i jest on autentyczny. Dodał, że kod był już w sieci od jakiegoś czasu, jednak wymieniali się nim między sobą tylko wtajemniczeni. Teraz stał się powszechnie dostępny.

Jakie będą tego skutki? Przede wszystkim najbardziej prawdopodobny jest taki, że powstanie w końcu sprawnie działający emulator pierwszego Xboksa. Ze względu na specyficzny rodzaj jądra tej konsoli dotychczas stworzone emulatory nie działały zbyt sprawnie.

Microsoft poinformował The Verge, że jest świadom zaistniałej sytuacji i bada ją na własną rękę.

Dominik Gąska

Więcej na temat:

1
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
0 Odpowiedzi
1 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adul
Użytkownik

W porównaniu do wycieku, jaki miało Nintendo, gdzie wyciekł nawet dokładny opis komponentów sprzętowych Wii (w postaci plików Verilog), tu nie jest jeszcze tak tragicznie.

Ale twórcy emulatorów raczej ani tego ani tamtego nie tkną kilkumetrowym kijem. Tylko w ten sposób te emulatory mogą pozostać legalne.

Popularne wpisy

Popularne Gry