The Sims 2: Własny biznes oferuje masę nowych opcji i możliwości będących kontynuacją i logicznym następstwem tych z poprzednich dodatków. Do tej pory Simsy mogły tylko odwiedzać okolicę handlowo-rozrywkową, którą wprowadziło Nocne życie, w celach konsumpcyjnych. Teraz mamy okazję zająć się wszelkiego rodzaju biznesem osobiście – to znaczy poprzez naszych simów oczywiście. Warto więc przyjrzeć się bliżej wszystkim opcjom, które oferuje najnowszy dodatek do tej megaprodukcji.
Po zainstalowaniu dodatku, program zapyta czy chcemy przyłączyć nową okolicę – odtąd Lazurowa Promenada będzie dzielnicą handlową świata gry. Simy mogą tu po prostu przyjeżdżać wraz z rodzinami, aby zrobić zakupy lub wypocząć, tak jak do dzielnic rozrywkowych. Drugą opcją, jest możliwość kupna działki lub gotowego przedsiębiorstwa i rozkręcenie na tym terenie działalności biznesowej.
WŁASNE PRZEDSIĘBIORSTWO
Otwieramy za pomocą komputera lub telefonu. W zależności od tego, czy chcemy je założyć na własnej parceli, czy na parceli kupionej w którejś okolicy, wybieramy z menu kontekstowego – przedsiębiorstwo/otwórz przedsiębiorstwo domowe lub nieruchomość/kup parcelę publiczną. W tym ostatnim przypadku otworzy się okienko z oferowanymi na sprzedaż parcelami lub już prosperującymi firmami, z których wybieramy dowolną.
Warto pamiętać, że kierowanie przedsiębiorstwem w dzielnicy handlowej wiąże się z ciągłymi wyjazdami, aby osobiście kierować lokalem, albo też awansowaniem jednego z pracowników na stanowisko kierownika (to coś innego niż kierownik sali w restauracji) – wówczas przebywanie na terenie przedsiębiorstwa nie jest konieczne.
RODZAJE DZIAŁALNOŚCI BIZNESOWEJ
Produkcja własnaPojawiły się nowe obiekty, które znajdują się w panelu zakupów/hobby/różne. Są to „Warsztat do produkcji zabawek”, „Skrzynka kwiatowa” i „Stacja produkcji robotów”; lub Stolik z lemoniadą – panel zakupów/różne/dzieci – opcja dla małych simów. Każdy z domowników, jak i pracowników, może wytwarzać z ich pomocą nowe przedmioty na sprzedaż. Jednak dopiero dłuższa praktyka gwarantuje sukces. Sim zdobywa wówczas tzw. rangi, czyli stopnie umiejętności, zwiększa się także asortyment wytwarzanych produktów. Warto więc dobierać pracowników, którzy posiadają już rangi w dziedzinie, która nas interesuje, lub też samemu zdobyć jakieś jeszcze przed otwarciem przedsiębiorstwa.
HurtowniaTo panel zakupów i budowy, tyle że podświetlony na żółto, co oznacza, że wszystkie dostępne tu przedmioty, włącznie z oknami, drzwiami, kolumnami, klombami czy drzewami, możemy przenieść do świata gry z przeznaczeniem „na sprzedaż”. Zakupy w hurtowni kosztują mniej niż zwykłe, mogą zaś kosztować jeszcze mniej, jeśli rozwiniemy sobie ciąg opcji „Hurt” w zakładce z premiami. W ten sposób zdobyte przedmioty sprzedajemy.