Telewizory OLED od LG – nowa jakość obrazu i dźwięku

Wiele razy, szukając informacji o nowych telewizorach, spotykamy określania takie jak innowacje, przełomowe rozwiązania czy ultranowoczesne technologie. Często jednak okazuje się, że po zakupie nowego sprzętu z jakiegoś powodu jesteśmy rozczarowani. O takim obrocie spraw nie ma mowy w przypadku telewizorów LG OLED. Wobec nich spokojnie możemy mówić o nowej erze i zupełnie innym wymiarze korzystania z wolnego czasu.

Telewizory OLED od LG – nowa jakość obrazu i dźwięku
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

Niezależnie od tego, czy używasz telewizora do oglądania filmów, czy też do pokonywania kolejnych poziomów w ulubionej grze, z pewnością przed zakupem stawiasz konkretne wymagania. I słusznie. Znamy jednak na własnej skórze sytuacje, w których telewizor zaraz po rozpakowaniu z kartonu i zawieszeniu na ścianie stawał się przedmiotem rozczarowania. Obiecywana jakość obrazu zauważalnie odbiegała od tego, co obiecywał producent. Mało tego, odbiegała nawet od tego, co widzieliśmy na ekspozycji w sklepie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku najnowszych telewizorów LG OLED, które cechują się nieprawdopodobnie realistycznym obrazem i dźwiękiem, ale także funkcjami, które sprawiają, że korzystanie z telewizora jest wygodne i komfortowe w każdych warunkach.

Magia OLED

Najnowsza technologia zastosowana w telewizorach LG OLED C1 i LG OLED G1 Gallery przenosi użytkownika w zupełnie nową rzeczywistość. Także tego najbardziej wymagającego zarówno w kwestii obrazu, jak i dźwięku.

Zacznijmy od matrycy OLED z odświeżaniem 120 Hz. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się zarówno podczas oglądania filmów w standardzie 4K HDR, jak i gamingu. Szczególne wrażenie robi np. oglądanie sportu – można mieć wrażenie, że jest się na stadionie, ale o tym więcej za chwilę…

Pierwszy sekret technologii LG OLED, zastosowanej zarówno w serii G1, jak i C1 tkwi w samoświecących pikselach, które doskonale dają sobie radę z bardzo szerokim zakresem barw, głęboką czernią oraz kontrastem, który producent nazywa nieskończonym. W przypadku matryc innych niż OLED, taki efekt nie jest możliwy do osiągnięcia.

Sztuczna inteligencja w salonie 

Mocną stroną telewizorów LG jest również procesor α9 Gen4 AI. Te dwie ostatnie literki oznaczają wykorzystanie sztucznej inteligencji, a dokładnie – algorytmów głębokiego uczenia. Są one stosowane zarówno w przypadku przetwarzania obrazu, jak i dźwięku z dodatkowymi innowacyjnymi funkcjami.

Weźmy na przykład rozwiązanie nazwane przez LG funkcją "AI Picture Pro", która rozpoznaje na ekranie twarze i sylwetki osób.! Telewizor doskonale też wie, w której części kadru wyświetlany jest pierwszy plan, a gdzie tło. W ten sposób przetwarza każdy obiekt, zupełnie niezależnie. Co to oznacza? Telewizor sam kreuje przyjemny dla oka, przestrzenny efekt wizualny. Nie ma także problemu z rozpoznaniem, jakiego gatunku są prezentowane treści - czy jest to mecz, serial czy gra. Jeśli do tego dodamy fakt, że dzięki wbudowanemu czujnikowi światła telewizor sam ocenia warunki, w jakich widz ogląda treści i dostosowuje parametry obrazu – mamy przepis na nieznane dotąd wrażenia.

Inteligentny dźwięk

Sztuczna inteligencja dotyczy zresztą nie tylko obrazu, ale także dźwięku. Funkcja AI Sound Pro generuje wirtualny dźwięk 5.1.2-kanałowy. W praktyce oznacza to fascynujące brzmienie, oraz efekty, które sprawiają, że przenosimy się w sam środek akcji filmu, gry lub rozgrywki sportowej. Ważnym rozwiązaniem jest także automatyczna regulacja natężenia głośności (Auto Volume Leveling), która sprawi, że w trakcie przełączania kanałów lub w przerwie reklamowej nie zaskoczy nas nagle mało przyjemny dla ucha "wybuch" dźwięku. Przydatne jest to choćby w sytuacji, gdy oglądamy telewizję, a za ścianą śpi dziecko. Raz ustawiając poziom głośności, możemy być pewni, że nie będziemy musieli robić tego ponownie na innym kanale. 

Płynność ruchu to podstawa. Gracze coś o tym wiedzą

Branża elektronicznej rozrywki dwoi się i troi by, zabierając nas w świat rozgrywki, jak najbardziej oddać realizm scen i sytuacji w grze. Niestety, zły telewizor potrafi popsuć efekt tej pracy. I nie jest to wina programistów ani konsoli. Po prostu – ekran nie daje rady.

Takich rozczarowań z pewnością nie dostarczą najnowsze telewizory LG OLED (G1 Gallery i C1), które wyróżniają się najlepszymi technikami synchronizacji odświeżania obrazu ze zmienną częstotliwością, stosowanymi w monitorach gamingowych. Doświadczeni gracze przyznają na pewno, że inżynierom LG należą się brawa za płynny obraz bez zacięć. Odpowiadają za to m.in. układy synchronizacji obrazu NVIDIA G-SYNC i AMD Radeon Free Sync oraz funkcji VRR (Variable Refresh Rate). 

Jeśli dodamy do tego żywe barwy i szczegółowość obrazu, jaką zapewnia funkcja HGIG, możemy być pewni, że zarówno jasne, jak i ciemne sceny zrobią na nas kolosalne wrażenie. To samo dzieje się w przypadku np. scen z wybuchami. HGIG to odpowiednik systemu HDR dla gier, który zapewnia wyświetlanie większej ilości szczegółów, poprzez dopasowanie obrazu pochodzącego z konsoli w taki sposób, żeby uzyskać jak najlepszą jakość bez jednoczesnego przekłamywania dynamiki kolorów. Duży ekran tylko spotęguje to wrażenie. 

Co więcej LG po raz pierwszy wdrożyło rozwiązanie, które należy potraktować jako szczególny ukłon w stronę graczy. Mowa o specjalnym menu, które pozwala na dostęp do wszystkich ustawień związanych z grą w jednym miejscu. Pomyślano również o presetach dla początkujących, których powinny zadowolić automatyczne opcje odtwarzania obrazu w zależności od tego, jaki gatunek gry preferują w danym momencie.

Lepszego obrazu nie widziałeś

Filmy 4K HDR zmieniły wymiar treści filmowych. Są już dostępne w wielu serwisach VOD, a także na YouTube. Dzięki najnowszej wersji funkcji Dolby Vision IQ oraz dźwięku Dolby Atmos telewizor LG "wyciśnie" z tego typu produkcji wszystko, co najlepsze. Fanom kina do gustu z pewnością przypadnie funkcja Filmmaker Mode, w którym możemy obejrzeć film w wersji zgodnej z wizją reżysera, czyli bez funkcji poprawiania obrazu, jego koloru czy kontrastu.

To samo w przypadku rozgrywek sportowych. Mecze piłkarskie realizowane w technologii HDR wyglądają tak realistycznie, że mamy wrażenie, że znajdujemy się w tłumie kibiców na stadionie. Bez problemu dojrzymy każdy szczegół na koszulce zawodnika, a murawa będzie nam się prezentowała w absolutnie naturalnej zieleni. Zastosowana w obu seriach telewizorów G1 Gallery i C1 matryca OLED 120 Hz zapewnia płynne odtwarzanie w dynamicznych scenach. 

Dodatkowym gadżetem jest funkcja "sportowy alert", dzięki której dowiesz się o wynikach drużyn, którymi się interesujesz, a których mecze trwają na innych kanałach.

Nowy wymiar menu

LG pomysłowo podeszło także do takich elementów jak menu w ustawieniach telewizora, sprawiając, że korzystanie z urządzenia jest o wiele łatwiejsze. Producent doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne w dzisiejszym świecie są takie kwestie jak przejrzysty interfejs i łatwość obsługi. Najnowsza wersja systemu operacyjnego webOS razem z nowym pilotem Magic pozwala w sposób intuicyjny na sterowanie telewizorem oraz wyszukiwanie materiałów w serwisach streamingowych, internecie oraz wśród standardowych kanałów TV.

Nowe menu zostało zaprojektowane tak, by dopasować się do potrzeb i zmieniających się przyzwyczajeń widzów, którzy często korzystają z kilku serwisów streamingowych. Jest przejrzyste i wygodne w obsłudze, co nie zawsze jest cechą nawet drogich telewizorów.

Warto tu jeszcze wymienić obsługę głosową, wspomaganą przez sztuczną inteligencję. W praktyce sprowadza się to do wciśnięcia na pilocie przycisku mikrofonu i wypowiedzenia polecenia, dotyczącego np. zmian kanału, głośności czy skorzystania z innej funkcji albo wyszukania informacji jak prognoza pogody czy kursy walut. Akurat do tego nie potrzeba sztucznej inteligencji, ale w odpowiedzi na prośbę "poleć mi dobry film" już się ona przydaje, bo analizując dotychczasowe zachowania użytkownika, pokazuje podpowiedzi z tytułami dobranymi do jego gustu. Algorytmy uczą się też naszego stylu komunikacji, zwiększając liczbę zwrotów, na które reagują.

Przyjazny dla oczu

Telewizory LG OLED nie psują też oczu. Otrzymały one certyfikat organizacji TÜV Rheinland, potwierdzający brak migotania obrazu i niski poziom (zaledwie 29 proc.) emisji niebieskiego światła szkodliwego dla oczu oraz brak zagrożenia fotobiologicznego. Mniej niebieskiego światła to także mniejsze obciążenie dla mózgu i spokojniejszy sen. To kolejny dowód na to, że LG zmienia całkowicie filozofię tworzenia telewizorów, a najnowsze OLED-y spełniają najwyższe wymogi co do jakości i komfortu użytkowania.

Telewizory OLED są także doskonałą opcją dla świadomych ekologicznie klientów. LG wykorzystuje więcej materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do ponownego przetworzenia. W obudowach zewnętrznych telewizorów OLED z asortymentu na rok 2021 zastosowano więcej metalu. W przeciwieństwie do LCD, panele OLED nie wymagają stosowania szkodliwych substancji, takich jak kadm i ind. Telewizory LG OLED są pierwszymi telewizorami, które otrzymały wyróżnienie SGS Eco-Product przyznane przez szwajcarskie towarzystwo certyfikacyjne SGS Société Générale de Surveillance SA

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.