Steam wzniecił zadymę. Wstrzymał płatności w Rosji, Białorusi i… Ukrainie

Steam wzniecił zadymę. Wstrzymał płatności w Rosji, Białorusi i… Ukrainie

Ukraińcy nie dostają płatności od Steama.
Ukraińcy nie dostają płatności od Steama.
Źródło zdjęć: © Steam
Konrad Siwik
21.03.2022 14:33, aktualizacja: 23.03.2022 11:54

Wydawcy i twórcy gier zlokalizowani w Rosji, Białorusi i Ukrainie nie mogą już otrzymywać płatności z platformy Steam. Firma Valve poinformowała, że nie może wysyłać płatności bankowych ze względu na "obecną sytuację".

Valve wysyła e-maile do ukraińskich twórców gier, informując ich, że nie będą otrzymywać płatności za swoje gry, co ma związek z wojną w Ukrainie. Działanie to dotyczy również twórców z Rosji i Białorusi, ale uwzględnienie Ukraińców wprawiło wielu w zakłopotanie i oburzenie, zwłaszcza w czasie, gdy pozostający w strefie wojny będą bardzo potrzebować tych płatności.

Informacja o wstrzymaniu płatności pochodzi od programisty gier wideo Vadyma, który mieszka w Ukrainie i otrzymał od Steam wiadomość e-mail zawierającą szczegóły dotyczące zmiany. W mailu wyjaśniono, że "ze względu na obecną sytuację nie jesteśmy w stanie wysyłać płatności bankowych do Białorusi, do Rosji i Ukrainy".

Istniejące dane bankowe zarejestrowane na koncie Steam zostały dezaktywowane dla każdego, kto znajduje się w tych trzech krajach. W mailu napisano, że dane bankowe mogą zostać "poprawione", ale Valve nie będzie dokonywać żadnych zaległych płatności poza cyklem, co oznacza dodatkowy miesiąc oczekiwania na wypłatę, nawet jeśli uda się połączyć nowe konto.

Nie jest jasne, dlaczego Ukraina znalazła się na tej liście. Podczas gdy wielu wzywa Valve do zakończenia tej nietrafionej sankcji, inni uważają, że nie było to motywowane politycznie. Teorie internautów wskazują, że niektórzy ukraińscy deweloperzy mogą korzystać z rosyjskich banków objętych sankcjami. Pojawiają się też sugestie, że Steam musi tymczasowo wstrzymać płatności z powodu niestabilności w Ukrainie spowodowanej inwazją Rosji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie