Rób lepsze portrety w Cyberpunku 2077. Poradnik fotograficzny
Cyberpunk 2077 jest przepiękną grą, która aż się prosi, aby robić w niej zdjęcia. To nie tylko łatwe, ale też - dzięki możliwościom specjalnego trybu - bardzo satysfakcjonujące. Także dla fotografów-amatorów i profesjonalistów. Oto co zrobić, żeby zwykłe screeny zamienić w perełki.
27.12.2020 | aktual.: 03.03.2022 00:30
CD Projekt Red zamieścił w "Cyberpunku 2077" tryb fotograficzny, dzięki któremu każdy może robić świetne zdjęcia pięknym lokacjom, postaciom czy samochodom z Night City. Opcje trybu fotograficznego są dość oczywiste. Nie będę dlatego ich opisywał, ale wytłumaczę, jak ich używam do robienia portretów w grze.
Portrety
"Cyberpunk 2077" daje świetne możliwości zabawy fotografią portretową. Praktycznie każdy NPC jest świetnym obiektem do portretu, a zwłaszcza bohaterowie poboczni, jak Judy, Panam, Jackie i inni. Modele ich postaci są dopracowane na najwyższym poziomie i można ich przyłapać w oryginalnych sytuacjach i z ciekawą mimiką twarzy.
W portrecie ważne jest, aby modelce lub modelowi poświęcone było jak najwięcej uwagi. Robiąc portrety w grze, staram się stanąć za osobą fotografowaną (nie zawsze jest to możliwe, np. gdy modelka jest oparta o ścianę) i wykorzystać kamerę z drona ukrywając jednocześnie V (opcja w zakładce "Poza"). Daje mi to większą swobodę ustawienia aparatu niż podczas robienia zdjęć z perspektywy pierwszej osoby (z oczu).
Następnie zbliżam się do modelki, częściowo "fizycznie" (klawiszem W lub stickiem na padzie), a częściowo zmniejszając pole widzenia w zakładce "Aparat". Mniejsza wartość pola widzenia w grze to odpowiednik obiektywu z dłuższą ogniskową. Celem tego zabiegu jest wyszczuplenie twarzy modelki. Model lub modelka powinna zajmować, jak największą powierzchnię fotografii.
Następnie ustawiam głębię ostrości. W pierwszej kolejności ustawiam wartość "Przesłony" na najniższą, co daje najbardziej rozmyte tło. Następnie ustawiam Odległość fokalną tak, aby twarz modelki była ostra i wyraźna. Zwracam przede wszystkim uwagę na oczy, te koniecznie muszą być ostre.
Teraz mogę pobawić się wartościami w zakładce "Efekt". Ekspozycję pozostawiam zazwyczaj na zerowym poziomie, chyba że model jest bardzo słabo oświetlony.
Zwiększenie pozycji kontrast powoduje "usunięcie mgły". Nie jest to raczej profesjonalne określenie, ale najlepiej opisuje efekt, który wywołuje.
Pozycja wyróżnione biele ściemnia lub rozjaśnia miejsca, które są oświetlone w grze lub, która mają własne źródła światła, np. lampy, czy słońce. Można z nią eksperymentować w zależności od efektu, który chce się uzyskać. W tym przypadku, gdy twarz jest oświetlona, podniesienie wartości spowoduje dodatkowe jej rozświetlenie.
Dzięki pozycji winieta możemy przyciemnić zewnętrzną część zdjęcia. Obok wartości przesłony (rozmycia tła) jest najważniejsza dla "wyciągnięcia" modelki na pierwszy plan. Ogólnie 90 procent zdjęć lepiej wygląda z winietą.
Nie mam za to pojęcia, co zmienia aberracja chromatyczna.
Ziarnistość dodaje efekt ziarna znany z fizycznych filmów światłoczułych (klisz). Osobiście jej nie dodaję.
W zakładce "Efekt" można dodać jeden z predefiniowanych filtrów kolorystycznych. Warto z nimi poeksperymentować i zobaczyć, które najlepiej oddają nastrój fotografii, ale z reguły nie są niezbędne.
Gotowe? No to uśmiech, migawka (spacja) i mamy super zdjęcie! Ponieważ w "Cyberpunka 2077" gram na monitorze 18:9, to przycinam zrobione zdjęcia do 16:9 lub 4:3 w zewnętrznym programie (przeglądarkę zdjęć w Windowsie). Wtedy jeszcze raz dodaję winietę, która zazwyczaj zostaje ucięta.