Zmien skórke
Logo Polygamii

PublicystykaPytaj o Wszystko – Marcin "Gulash" Górecki odpowiada na Wasze pytania

Marcin Górecki – redaktor naczelny Neo+ i legendarna postać z naszej branży odpowiada na Wasze pytania. radek.zaleski: czy wtedy to, …

Facebook Twitter Google Wykop

Marcin Górecki – redaktor naczelny Neo+ i legendarna postać z naszej branży odpowiada na Wasze pytania.

radek.zaleski: czy wtedy to, co powiedziałeś mi w Londynie to była prawda…?

Tak. Naprawdę nie powinieneś chodzić w hipsterskich rurkach.

korto: Cześć Marcin. Chciałem tylko złożyć pokłony za całokształt pracy, zupełnie poważnie wychowałem się i dojrzewałem na Twoich opisach/recenzjach. I przy okazji – co robiłeś z Radkiem w Londynie?

Cześć Korto. Cieszę się, że Ci się podoba. Pojechaliśmy oglądać nowe gry. Radek chciał koniecznie iść do sklepu A&F, mimo że wcześniej nigdy nie pakował.

Fax: Szefie, kiedy damy Naruto na okładkę?

GRZEGORZU, CZY ZRECENZOWAŁEŚ JUŻ TE TRZY NOWE ŚWIETNE GRY NA KINECTA?

zwirz: Dlaczego Gulash? A nie np. Żurek?

Nie wiem, to Wicik wymyślił tę ksywkę sto lat temu. Miał manię przekręcania nazwisk, ksywek i wyrazów – tak zostało, bo chłopaki podłapali.

zwirz: Jaki jest sposób na przeżycie deadline`a w redakcji?

Współpracownicy godni zaufania i znający się na tym, co robią, hektolitry energizerów, wyrozumiałe rodziny i świadomość, że jeszcze… trochę… i… zamkniemy… numer…

zwirz: Jak zaczęła się przygoda z Neo?

Od kącika konsolowego w Secret Service. Zainteresowanie było ogromne, więc bossowie dali zielone światło do wyprodukowania magazynu konsolowego.

zwirz: Xbox czy PlayStation?

Nie muszę wybierać, mam obie. Każda ma swoje przefajne exclusive’y. Jednak częściej gram na PS3; po prostu przez lata przyzwyczaiłem się do kształtu joypada Sony. No i mam starego Xboxa, którego coolery wyją w nocy tak, jakby miał zaraz odlecieć.

zwirz: Krótko o historii powstania portalu neogo.pl

Krótko? Neogo.pl powstało jako uzupełnienie NEO Plus – codzienna porcja newsów dla naszych czytelników.

naruto29: Czy zamówiłeś pre-ordera BF3 a nie MW3 i dlaczego??

Drogi, gry dostajemy za friko.

naruto29: Czy masz sprzęt do odpalenia BF3 na ultra??

No fakin łej. Mam laptopa.

naruto29: Czy bryła lodu była już lekko pęknięta? PS. W której kieszeni nosisz grzebień?

Nie była i nie było wcześniej próby generalnej. Taki spontan, hyhy. PS. Ładnie tak się naśmiewać z cudzego nieszczęścia? 😉

bid: Która konsola w historii była najlepsza i dlaczego było to PSX

Z mojej perspektywy na pewno najcieplej wspominam PSXa, a potem PS2. Jednak to PSX otworzył mi oczy na wiele gatunków gier, trendów, Japonię i tak dalej.

magnificus: Jak oceniasz perspektywy rozwoju NEO+ (i ogólnie papierowej prasy konsolowej) w ciągu najbliższych lat? Czy tradycyjny model pisma (newsy, recenzje, felietony) jest jeszcze do utrzymania w sytuacji coraz większej dominacji prasy internetowej? A tak w ogóle to jestem waszym czytelnikiem od pierwszego numeru Neo (jeszcze bez plusika) i nie wyobrażam sobie miesiąca bez rytualnej wizyty po nowy numer. Kawał dobrej roboty!

Dziękuje w imieniu swoim i redakcji! Oczywiście, że staroszkolny model pisma oparty, powiedzmy, w połowie na newsach dziś się nie sprawdza, dlatego tworzymy NEO Plus inaczej. Przede wszystkim recenzje wszystkiego, co ukazuje się na rynku w danym miesiącu. W ostatnim numerze magazynu zamieściliśmy 37 recenzji nowych gier – proszę pokaż mi polską stronę w internecie o grach, która oferuje tak kompletny przegląd nowości. Niemal wszystkie gry są przez nas przed napisaniem recenzji ukończone. Do tego mamy ekskluzywne materiały z gier, ale także tematy okołogrowe, jak choćby „Fabryka Snów” czy „Co Słychać W Grach”, gdzie rozmawiamy z polskimi twórcami i publikujemy ich wypowiedzi. Mamy spoty dział retro dla wszystkich miłośników starej szkoły, a także kilku mocnych felietonistów – do NEO Plus co miesiąc piszą Martinez, Grabarz, Quentin, Krooger czy Tomek Kreczmar. Przede wszystkim jednak zajmujemy się grami zawodowo od lat, co oznacza, że pracujemy na pełny etat i – nie boję się tego powiedzieć – znamy się na grach.

sirmike: Jaka jest grupa docelowa Neo+ wg redakcji?

Osoby lubiące grać i chcące o grach wiedzieć więcej, poznawać tajniki ich produkcji, po prostu zainteresowane tematem bardziej niż ludzie, których kontakt z grami ogranicza się do pykania w Angry Birds na iPhone. Jak już wspomniałem wcześniej, mamy felietony znanych dziennikarzy np. z Hypera i Playa, co miesiąc przeprowadzamy dwa-trzy wywiady m.in. z Polakami pracującymi u zagranicznych developerów, a także z polskimi devami, zarówno tymi dużymi, jak i małymi, szerzej nieznanymi.

sirmike: Zachęć proszę w kilku zdaniach 30-letniego czytelnika do cyklicznej lektury Neo+.

To nieprawda, że wszystko za darmo można znaleźć w internecie. W tym numerze Neo+ mamy 37 recenzji gier na różne platformy – w sieci masz ich kilka na miesiąc. To również nieprawda, że pisma o grach są nudne, wszystkie takie same i skierowane do nastolatków. Powtórzę się – w NEO Plus znajdziesz wspominane już felietony (Martinez, Tomek Kreczmar, Krooger itd.), publicystykę, często z cytatami polskich developerów (w tym numerze sześć stron o muzyce i dźwięku w grach, dwa numery temu megatekst o trudach pracy twórców gier, o wyzysku, robocie po kilkanaście godzin). Do tego wywiady, rozmowy z Polakami pracującymi zagranicą, dyskusje autorów N+, obszerny dział Retro. Wystarczy wziąć NEO Plus do ręki i przejrzeć, samemu przekonać się, że na rynku już jest pismo, które trafia także do dojrzałego odbiorcy. Ale gry wciąż traktujemy jak zabawę i pasję, więc nie spinamy się, stawiamy na ciepły luz i inteligentny humor.

sirmike: Czy po kilku miesiącach egzystencji na rynku uważacie Playboksa za poważną konkurencję?

Każdy walczy o jak największy kawałek tortu, prawda? Ale poczekajmy do wiosny.

todraf: Czy to nie wstyd, żeby taki stary chłop się bawił grami?

Przynajmniej rączki trzymam na kołderce, gdy przed snem gram na PSP albo 3DS 😉

exross: Którą z klasycznych części Mortal Kombat uważa pan za najlepszą? (Ja preferuję MK2 głównie za klimat.)

Pierwszą. Był szok, superancka grafika, fatality!

exross: Jak to się stało, że razem z Bananem odeszliście z Neo i założyliście Neo Plus?

W pięćdziesiątym i setnym numerze NEO+ opisaliśmy tę historię dość szczegółowo; to spokojnie kilkanaście tysięcy znaków. Polecam lekturę archiwaliów.

exross: Czy nadal w redakcji tak namiętnie grywacie w PESa, czy przerzuciliście się na FIFĘ?

Od lat piszemy w enplusie o tym, że nie jesteśmy zadowoleni z tego, co Seabass i jego ekipa zrobili z PESem na tej generacji konsol. Gramy w FIFĘ od kiedy zaczęli robić ją Rutter i Paterson.

exross: Czy jest pan z tych zapatrzonych w przeszłość (“Kiedyś to były gry, nie to co teraz.”), czy raczej idzie pan z duchem czasu i nie spogląda za siebie? Na koniec chcę podziękować za wiele wspaniałych numerów Neo Plus, z którymi spędziłem wiele chwil w młodości. A także załodze Polygamii, że wreszcie zaprosiła kogoś ze świata konsol. Do tej pory obserwowałem tylko dogadzanie byłym PC-ciarzom.

Dzięki dzięki. No regrets, they don’t work. Liczy się tylko to, co przed nami.

benio: Czy z waszym głównym konkurentem, PSX Extreme, żyjecie w przyjaznych stosunkach czy faktycznie wrogowie nr 1?

Kiedyś chłopaki z PE prowadzili jakieś wojenki podjazdowe w naszą stronę w swoim magazynie – ich cyrk, ich małpy. Z „nowego” PE znam już chyba tylko Butchera, który jest pro i nie bawi się w takie pierdoły.

benio: Czy dostaliście kiedyś ofertę od jakiegoś dużego wydawcy: kasa za lepszą ocenę danego tytułu?

Opłacone recenzje to jeden z internetowych mitów tej branży. Nie spotkałem się z czymś takim i nie słyszałem, żeby któryś z kolegów się spotkał.

benio: Czy jako prasa macie jakieś przywileje w stosunku do internetowych serwisów o grach?

Zdarza się – na przykład dostajemy wcześniej gry, albo możemy publikować – o dziwo – wcześniej niektóre rzeczy.

benio: Dlaczego polskie czasopisma o grach nie mogą sobie zapewnić jakiegoś dużej ekskluzywnej zapowiedzi (nawet od rodzimych deweloperów) tak jak to robią zagraniczne czasopisma (typu Edge czy GI)?

Polemizowałbym; co jakiś czas trafia się i w Polsce jakiś world exclusive (daleko nie szukając – Play z Cywilizacją, CDA z pierwszą recenzją Killzone 3 – co prawda bez swoich screenów i sprawdzenia online, ale niech będzie) czy NEO Plus z pierwszym spojrzeniem na Deus Ex: Human Revolution. Przechodząc do meritum – wiesz ile sprzedaje się egzemplarzy, powiedzmy, FIFA w Niemczech czy Wielkiej Brytanii? Sto razy więcej niż w Polsce. Poza tym co rozumiesz przez dużą ekskluzywną zapowiedź? Jesteśmy na ogół na tych samych pokazach.

Jeśli chodzi o rodzimych developerów, ich też obowiązują prawa rynku i to oczywiste, że wolą zajawić swoją nową grę na dziesięć, sto razy większym rynku niż Polska. Nie wspominając już o fakcie, że o komunikowaniu tytułu nie decyduje developer, a finansujący grę wydawca.

benio: Jaka gra cię najbardziej pozytywnie zaskoczyła w tym roku i dlaczego?

Jedna jedyna? Dark Souls, bo nie myślałem, że aż tak się wkręcę.

benio: Czy jak się pracuje w branży gier, to ma się jeszcze ochotę w wolnej chwili, w domu, tak dla siebie, w coś zagrać?

No pewnie! Na przykład na dziś mam 50h w Dark Souls i jak tylko skończę odpisywać, wracam do Lordran.

benio: W dobie internetu, podobno prasa w takiej normalnej, papierowej formie się kończy, czy zamierzacie przejść bardziej w elektroniczną formę wydawania?

Nie wierzę w rychły koniec prasy papierowej. Kina też miały zniknąć, gdy pojawiła się telewizja, a potem DVD. Elektroniczne wydanie – naturalnie, w przyszłości nie wykluczam. Na razie nie znam choćby jednego polskiego magazynu – z dowolnej branży – w formie elektronicznej, który przynosiłby realny dochód i byłby w stanie utrzymać się tylko z wersji elektronicznej.

benio: Czy łysi myją głowę mydłem czy szamponem do włosów?

Rozbija się jajo strusia i naciera nim glackę.

phreneticus: Gulash zaczytywałem się w Twoich tekstach z czasów SS i potem NEO, big up i szacunek za stare czasy. Dobra ale nie przynudzam emeryckimi gadkami. Jedno mam pytanie – proszę wymień 3 gry na playstation 3 które zrobiły na Tobie największe wrażenie (chodzi mi o takie wrażenie jak dawniej np. robił pierwszy raz widziany Toshiden czy Tekken na Playstation)

Nie ma porównywalnego szoku – wtedy przeskakiwaliśmy z pecetów czy SNESA w trójwymiarową grafikę. Ale szacun dla Guerrillasów za Killzone 2; prześcignęli ten sławetny trailer.

rhbk: Czy najnowsza odsłona MK uratowała wizerunek serii i jest godnym spadkobiercą MK1-3?

Uważam że tak, to najlepsze, co mogli zrobić. Ale tamta magia nie wróci, to było przecież kilkanaście lat temu.

rhbk: Najlepsze obecnie mordobicie na sprzęty domowe to…?

Nie wiem, czy najlepsze, ale moje ulubione to Super Street Fighter IV.

rhbk: Czy praca w redakcji SS wymagała przesiadywania do późnych godzin nocnych (a jeśli tak, to czy powodem były częściej goniące terminy, czy rąbanie w Kombaty i inne Kłejki?)

Terminy. Martinez gonił; choć zdarzało się też granie. Wbrew pozorom w redakcjach przeważnie się pracuje, gra się głównie po domach.

rhbk: Kto wpadł na pomysł fotostory o ratowaniu Gordona, po jakiej ilości alkoholu i czy Hollywood interesowało się zakupem praw do wersji filmowej?

Uuuargh, pewnie ja. Z pewnością po dużej ilości. To prawda, nie wiem co nam strzeliło wtedy do głów, ale wyszło chyba zabawnie; mieliśmy wtedy naprawdę niezłą pakę, gotową na wszystko.

rhbk: Czy nadal wymieniasz klawiaturę co trzy miesiące?

Nie, bo nie gram już na klawierce. Raz na rok styka.

rhbk: Czy Coca Cola jest lepsza od Pepsi?

Próbowałeś Jolt Cola? „All the sugar and twice the caffeine”.

enemcore: Wiesz, że anagram od Marcin Gulash to “Canal Rim Gush ” lub “Canal Rim Hugs” ?

OMG OMG dobrze, że jest tam to „C”…

enemcore: MW3 czy BF3?

Zagram dłużej niż kilka minut to się wypowiem, mkay?

enemcore: PS Vita – werdykt?

Do want. Jak dostanę w ręce na dłużej niż pięć minut, to się szerzej wypowiem.

enemcore: Ulubione uniwersum RPG?

Suikoden i Vandal Hearts. A z czasów nowożytnych: Boletaria i Lordran.

enemcore: Czy jeśli granie to twoja praca to grywasz w wolnym czasie, i ile?

Grywam, całkiem sporo, ale wiesz – prowadzę też normalne życie i mam liczne obowiązki.

enemcore: W dobie internetu jak radzi sobie nakład np. NeoPlus?

Np. całkiem nieźle sobie radzi.

enemcore: Jakie gry najbardziej oczekujesz w tym roku?

Już mam swoje GOTY – Dark Souls. Chętnie zagram w Uncharted 3, oba wymienione wcześniej FPSy, grzeją mnie Skyrim i Batman.

enemcore: Grywasz częściej w singla czy multi?

W singla, choć multi też się zdarza.

enemcore: Sprzedałeś grzebień?

Nigdy nie używałem; sporo żelu/lakieru i zaczes ręką czynił cuda z moim afrosem.

veeroos: SONIC BOOM!

You must defeat Sheng Long to stand a chance.

mcklop: Kiedy wróci Banan?

Nigdy nie mów nigdy.

kano777: Czy dalej rozbijasz różne przedmioty głową albo ręką?

Mhm codziennie.

kano777: Jak długo miałeś SSF2T w autoexecu?

Pewnie z miesiąc. Ale efekt dramatyczny był, nie?

kano777: Podobały ci się Mortal Kombat Rebirth i Legacy?

Niespecjalnie.

kano777: Ładnie to tak było zrzynać Szkołę Przetrwania im. Gulasha do MK2 z FAQa inelukiego?

Nie kojarzę typa.

kano777: Dlaczego zdecydowałeś się opuścić SS?

Bo chciałem założyć NEO Plus.

kano777: Jak po latach odbierasz oba filmy MK, anime SFII i SF z Van Dammem?

Pierwszy film MK i anime SFII są spoko. Reszta – meh.

kano777: Jak wyglądałoby twoje wymarzone mordobicie?

Bardzo chciałbym zobaczyć MK vs SF w 2D i Tekken vs VF w 3D.

hill: i i Wicik, czy Wicik mógłby coś skrobnąć, czy obecnie tylko poważna pracą się zajmuje?

Raczej poważną. Ale czasem mamy jeszcze niezłe akcje. YT „wyciąganie Navary przy pomocy kopary”.

hill: Czy fucha rednacza w pismie o konsolach to sposob na utrzymanie się? Czy trzeba dorabiac na sub-questach ?

Znam bardziej dochodowe biznesy, ale wydaje mi się, że chodzi o to, żeby robić to, co się lubi.

hill: Grywałeś kiedys na Amidze CD32, bo pamiętam recki wicika na ten sprzęt, ale Ty chyba nie pisałeś nic? Czy się myle?

Nigdy nie miałem CD32.

hill: Żądamy szczegółów ucieczki z Neo do Neo +. To jedna z nieodkrytych kart konsolowej historii, tłumy muszą poznac prawdę!!!

Wszyscy zainteresowani znają prawdę – pisaliśmy o tym dość szczegółowo w 50. i 100. numerach NEO Plus.

hill: Pamietam tę podjarkę gdy czytało się recki (jeszcze w SS) takich tytułów jak Alien Trilogy, Total NBA czy Loaded. To była zdecydowanie inna podjarka niz teraz, jakas bardziej spontaniczna. To my się zmieniliśmy czy gry się zmieniły ?

Wtedy konsole w Polsce były nieodkrytą kartą, teraz wyłażą z każdego kąta. Siłą rzeczy każdy skrawek screenshota czy tekstu był wnikliwie oglądany, a więc lepiej zapamiętany. Plus nie miałeś youtube, więc musiałeś wyobrazić sobie tę grę w akcji.

teszub: Jak Pana rodzina postrzega Pana pracę a zarazem hobby ?

Gry są częścią popkultury, nie siedzą w żadnym getcie. Rozmawiamy czasem o nowych tytułach czy trendach przy śniadaniu. How cool is that?

teszub: Czy nie obawiasz się wyparcia w najbliższej przyszłości prasy drukowanej (NEO+) przez internet ? (okej tu już przeszedłem na Ty, ale spoko, tak się łatwiej piszę bo nie muszę za dużo “Panować”)

Obawiam się, że coraz mniej Polaków czyta cokolwiek – nie tylko prasę drukowaną. Póki prasa oferuje atrakcyjne treści, jestem przekonany, że znajdzie czytelników.

teszub: Czym byś się zajmował gdyby nie było w Twoim życiu gier ?

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Gram od 7 roku życia, kiedy tata przyniósł Spectrum do domu, co w tamtych czasach było jednak ewenementem.

teszub: Czy są jakieś nowe pomysł na rozwój NEO+ ? może jakieś dodatkowe numery specjalne, wychodzące raz na jakiś czas, poświęcone jakiemuś konkretnemu zagadnieniu ? myśleliście o tym ?

Nieustannie, ale nie zwykłem planów biznesowych omawiać na publicznym forum.

teszub: Dlaczego recenzja Fify 12 miała tylko 2 strony ?!!!?

Bo wcześniej było ekskluzywne pierwsze spojrzenie na 4 strony, spore już gramy na 2, kolejny rzut okiem na 2 i ostateczna recenzja. Styka.

teszub: Jakie gry na X360 wbiły Ci się najbardziej w pamięć i spędziłeś przy nich mnóstwo czasu dobrze się bawiąc ? nie licząc Dark Souls

Gyrosy, Halosy, Alan też był spoko.

teszub: Co sądzisz o konkurencji ze strony PSX Extreme ? Traktujesz to jako rywalizacje czy raczej wspólny udział we wzbogacaniu prasy o tematyce konsolowej ? (zamierzone zdublowanie pytania)

Cóż, co mam jeszcze powiedzieć? Widać mają swoich fanów. Rywalizujemy o czytelnika.

teszub: Czytam Neo+ od ponad 11 lat i chce pogratulować świetnej pracy jaką wykonujesz. Pamiętam jak jeszcze byłem smarkaczem i razem z 2 kumplami na ławce osiedlowej przeglądaliśmy regularnie nowo nabyte numery Neo+. Byle tak dalej !!!

Dziękuję. Też siadywałem na ławce 😉

ber: Czy ciężko jest dostać pracę w Neo Plus?

Czy ja wiem? Musi być spełnionych kilka warunków; trzeba dobrze pisać, znać się na grach od dekady czy dwóch dekad i trafić na moment, kiedy szukamy nowego autora.

tomtom_1 : Hej, mieliśmy okazję zamienić kiedyś słowo na Infosystem w Poznaniu (chyba ad1996) mieliście wówczas podłączonego PSXa z pierwszym Tekkenem i 154tys zaślinionych maniaków w kolejce. 1. Ryu czy Ken ?!

Ken jest tani 😉

tomtom_1 : Czy uważasz że jest szansa na powrót do świetności Mortal Kombat ?(w moim przekonaniu MK4+ stabilnie ssie)

Nowy MK nie ssie i sprzedał się wyśmienicie. Nie ma jednak szans na masową histerię; dziś ludzie jarają się efpeesami.

tomtom_1 : Czy da się zrobić coś nowego w bijatykach czy jestesmy skazani na wiecznie taką samą formułę pod przykrywką plakietki “oldschool”.

Kinect? ;D

tomtom_1 : Piwo czy kobiety? ok, źle postawione pytanie: jakie piwo?

Brzuch rośnie od piwa i nic się nie chce poza zaleganiem przed telewizorem.

tomtom_1 : Apropo pytania 3 wpadłem na pomysł: hybryda RPG z Beat’em up, co ty na to?

Nie Ty jeden na to wpadłeś; na przykład ostatni Tekken miał coś zbliżonego. Inna sprawa, że wyszło im słabo.

liton: Czy zacząłeś w końcu doceniać gry strategiczne jako gatunek (muszę przyznać, że twojej kariery po SS jakoś nie śledziłem)?

Doceniam, ale preferuję gry akcji – lubię mieć bezpośredni wpływ na rozgrywkę.

liton: Czekasz na kolejne “next-gen”, czy też na coś, co odsunie konsole w cień?

Like what? Wszczepy? Do Neuromancera nam jeszcze daleko.

vincii : 1. Pytanie o konkurencje. Kogo w branży z serwisów/czasopism lub pojedynczych dziennikarzy cenisz osobiście najbardziej i dlaczego?

Moich ludzi – Miela i Faxa, bo chłopaki są pro i zasuwają nawet, gdy nie ma mnie 3 dni w biurze z powodu licznych wypadków losowych. No i wszystkich autorów enplusa; żaden z nich nie wziął się z przypadku.

vincii : 2. Jak oceniasz sukces Dead Island na świecie?

Jak oceniam? Oceniam pozytywnie i zasłużenie. Choć słyszałem, że hipsterzy tej gry nie lubią.

vincii : 3. Czy uważasz 10 dla Heavy Rain za słuszną ocenę z perspektywy czasu?

Nie cenzuruję ocen moich autorów, ufam im. Oczywiście dyskutujemy o ocenach, ale jeśli są konkretne argumenty za dziesiątką, czemu nie?

vincii : 4. Neo sprawia wrażenie czasopisma skierowanego dla starszych graczy czy rzeczywiście celujecie w inny target niż konkurenca?

Robimy takie pismo, jakie chcielibyśmy sami czytać. To tyczy się zarówno estetyki, doboru materiałów, sposobu pisania. Nie udajemy, że mamy po kilkanaście lat.

pokia : 1. Przez wiele lat prym wśród czasopism konsolowych wiodło PE, a NEO było w jej cieniu. Ale od jakiegoś czasu poziom PE leci na łeb i zmiana wydawcy oraz składu rozkłada ich całkowicie. Natomiast rośnie poziom NEO. Czy jest to też tak przez Ciebie odczuwalne, tzn. czy wzrosła wam sprzedaż, pozytywne opinie oraz inne sygnały takiej sytuacji.

NEO Plus zawsze trzymało pewien poziom, przynajmniej w mojej opinii. I chyba nie tylko mojej. Może po prostu zacząłeś dostrzegać, że PE nie-jest-takie-fajnie-jak-Ci-się-wydawało-za-dzieciaka.

pokia : Pamiętam jak na Playbox 96, rozmawiałem z redaktorami SS. W pewnym momencie dowiedziałem się, że to co mówisz trzeba brać z dystansem, tutaj cytuję dosłownie “…to co mówi Gulash – przez dwa podziel”. To jest jedno z moich wspomnień w młodości – jedno z tych, które mocno utkwiło mi w pamięci. Jak się do tego odnosisz?

Zazdrośnicy 😉 Myślisz, że w redakcji SS nie było rywalizacji tylko jedna wielka harmonia?

pokia : Na koniec, gratuluję tak długiego stażu w branży. Niewielu osobom się to udaje. Czy masz na to receptę, a inni nie?

Rób to co kochasz, kochaj to co robisz. Gdy jest inaczej, szukaj dalej.

kas_ptas: Jak sobie radzić z brakiem czasu, kiedy jest praca a na hobby już się jest zbyt zmęczonym? i jakie to uczucie kiedy hobby staje się pracą?

Jak żyć? Trzeba lepiej się zorganizować i walczyć o czas tylko dla siebie, w którym robi się to, na co ma się ochotę. Gry to rozrywka, sposób na spędzanie wolnego czasu. Twój czas, Twoje rozrywki.

frager: Pytanie takie, jakie zadalem wczesniej Martinezowi: czy istnieje cos takiego jak nacisk producentów gry na recenzentow, by dobrze ocenili gre? Chodzi mi zarowno o naciski slowne jak i bardziej wyrafinowane (np. rozdawanie drogich gadżetow).

Każdemu PR-owi, czy Product Managerowi zależy na tym, żeby gra zebrała jak najwyższe oceny, więc ją zachwala jak tylko może. Zdziwiłbym się, gdyby tak nie robił – to znaczyłoby, że nie zależy mu na wykonywanej pracy. Weź jednak pod uwagę, że zarówno oni, jak i my – dziennikarze – większość gier z potencjałem hitowym oglądamy na różnym etapie produkcji, często i rok przed premierą. Jesteśmy w stanie stwierdzić, czy temat zapowiada się słabo, przeciętnie, dobrze, czy bardzo dobrze. Nikt normalny nie żąda od nas wystawiania wysokich ocen kiepskim grom.

Nie bardzo rozumiem też jak ten nacisk słowny miałby wyglądać. „Dziewiątka, bo…”? Co do „drogich” gadżetów – nie istnieją, to kolejny mit. Nikt normalny nie będzie się kurwił za koszulkę z motywem z gry, albo pendrive – prawda? Więcej zaufania do ludzi z branży.

akumatompl: Czy masz wszystkie numery Secret Service?

Jasne!

akumatompl: Czy nie chcesz sprzedać numeru z recenzją FF VII bo tego mi brakuje?

Nie chcę.

akumatompl: Czy osoby piszące do SS były tak szalone jak mi się wydaje że były ?

Tak patrząc po latach… to naprawdę była banda konkretnych freaków.

akumatompl: Najlepsza bijatyka w jaką grałeś kiedykolwiek?

Nie da się tak! Kiedyś w erze 2D Motal i SF, potem Tekken i VF, DoA, Soul Blade, aż do nowego MK i SSFIV!

akumatompl: Najgorsza gra w jaką grałeś i SKOŃCZYŁEŚ(dema i granie 15 minut w pełną wersję się nie liczą)?

Nie pamiętam, nie muszę grać w crapy. I’m the boss… 😉

sebaonepl : Jeden z bardziej znanych redaktorów Secret Service a Kombat Korner czytało się po kilka razy w każdym numerze. Mam kilka pytań o stare czasy? Który ze starych MK wspominasz najlepiej? Ja osobiście preferuję MK3 i Kabal’a

MK1 – to był szok, horror i fatale.

sebaonepl: Grasz jeszcze w serię VF? Pamiętam jak napisałeś recenzję VF i VF2 (chyba 50 numer SS z czarną okładką ale piszę z pamięci) a później poszła lista ciosów do VF2. Zagrywałem się w tą część strasznie i młóciłem wszystkich kolegów na osiedlu

Czekam na Virtua Fighter 5: Final Showodown i bardzo ciekawi mnie Jean Kuno.

sebaonepl : Tęsknisz za starymi czasami (czyt. czasami SS)?

Niespecjalnie, wtedy jaraliśmy się widząc oryginalną grę w pudełku. Choć przyznaję, to były beztroskie lata.

bennyone: Fajne czasy, dzieki za nie. Myslales o otwarciu jakiegos sklepu z grami/konsolami/akcesoriami do tychze, mowie o takim z prawdziwego zdarzenia? A moze polecisz jakis porzadny?

Bądźmy poważni… mało jest sklepów konsolowych z prawdziwego zdarzenia w Polsce? Oczywiście nigdy nie mów nigdy. A polecam te, które reklamują się w NEO plus.

b0guslaw: Gwoli wstępu: wielkie dzięki za to co robiłeś w “Sekretach Serca”!!! (parafrazując list jednego z Waszych czytelników, który był chory i poprosił nestorkę swojego rodu o kupienie Secret Service. Ta powiedziała, że nazwa kojarzy się jej z sercem i przyniosła choremu biedakowi “Sekrety Serca” – takie info dla niewtajemniczonych). Zdaje się, że jako jedyny w PL branży wystawiłeś notę 101% (recenzja Mariana na Nintendo 64). No, ale do rzeczy, bo mi się krokiety przypalą. Mam w sumie tylko 1 pytanie, które od zawsze chciałem Ci zadać. Bardziej trafne zapewne już tutaj padły.
A więc: Czy uczęszczałeś na nieszpory? Bądź byłeś kiedyś na jutrzni? Ja nigdy na nich nie byłem, bo dziwnym trafem zawsze mi coś wypadło.

U mad?

godar: Z jakimi redaktorami ze starek ekipy SS masz kontakt (z Miczem i Martinezem wiem ze masz a z reszta?). Wiesz, może co dzieje się z pozostałymi redaktorami SS (np. Jackiem Marczewski “User Jama”, Ola Cwalina “Krupik”)? Dzięki za frajdę jaką mi dostarczałeś w młodości! P.S. Może dałoby zorganizować jakieś event w stylu starych “Gambleriad” czy “Resetmanii”?

Z Josephem i Wicikiem, homies 4 life. O event pytaj dawnych bossów, ale to raczej się nie uda.

gumtar: Jakie interesy robiłeś na Grzybowskiej pod koniec lat 90 z takim zezowanym jednookim blond kolegą? Ja od niego kupowałem tłoczone nowości na PSX, a ty?

Znam wielu chłopaków z dawnej giełdy, biegałem tam od dzieciaka po kasetki na Spectrum.

gumtar: Czy próbowałeś walczyć z postępującą łysiną, czy od razu podjąłeś decyzję o równaniu do zera?

Nie wiem czy jestem ekspertem, lekarz lepiej Ci doradzi co z tym zrobić – czy jest sens i co ratować. Jeśli masz szpetną głowę – np. kwadratową albo jajowatą i pojechany na zero wyglądasz źle, to chyba warto próbować.

gumtar: Jako że czasami cieszysz się jakimś wydarzeniem piłkarskim na łamach N+, pytanie o własne preferencje klubowe.

Legia. Darzę również ogromną sympatią Romę.

gumtar: Nie boisz się przyszłości? Z wiekiem potrzeba grania maleje, wyobrażasz sobie siebie za lat 15 nadal przy konsoli, zarabiając w ten sposób na życie?

Jeśli przestanę jarać się grami, choć mam nadzieję, że to nigdy nie nastąpi – zacznę robić coś innego. Czego mam się bać?

aope: Jakie to uczucie mieć świadomość, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi z uśmiechem na ustach uścisnęło by Ci dłoń i zaprosiło na piwko? Dzięki za przeszły i przyszły czas, byle tak dalej

Dzięki! Fajnie, ciepło i przyjemnie, że mogłem dostarczyć trochę rozrywki wtedy i mam nadzieję z NEO Plus teraz:)

stary.ale.jary: Czy jak teraz kupię neo+ (po ponad 10 latach przerwy w kupowaniu czasopism o grach) to dam radę to przeczytać i się wciągnąć? Czasu na granie za zbytnio nie starcza (praca, rodzina n’stuff) ale piję do tego, że SS’a namiętnie kupowała masa ludzi, którzy pograć mogli co najwyżej u kuzyna na imieninach i nikomu to nie przeszkadzało!

Jestem przekonany, że tak! Mało tego, wyślę Ci egzemplarz magazynu, żebyś sam mógł sprawdzić. Napisz bezpośrednio do mnie podając swój adres – gulash@neo-plus_kropka_pl – ta kropka przeciw spamowi.

stary.ale.jary: Czy neo+ rosło wraz z tobą? (czy jest docelowa grupa odbiorców typu 15-21 lat i starsi gracze, pamiętający SS nic tam nie znajdą czy zupełnie odwrotnie grupa docelowa się zmienia wraz z wiekiem naczelnego i ekipy) – w nawiązaniu do pytania powyżej.

Oczywiście; przecież piszemy inaczej niż kilka lat temu, bo nieustannie się rozwijamy, inaczej też dobieramy materiały. Na pewno nie targetujemy magazynu dla nastolatków.

bluntpuzzy: Na wstępie bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękuje za ciosy do Mortali, ale pytania z nieco innej beczki. 1. Twoja ulubiona postać w Virtua Fighter 2 ?

Akira i Lion.

bluntpuzzy: Dlaczego według ciebie Sega Saturn poległa ?

Brak gier Square, choćby Final Fantasy w Japonii – brak sportówek EA Sports (w USA). Plus Sony miało lepszy marketing i zwyczajnie więcej trójwymiarowych gier, a wtedy była na to zajawka.

presto: Witam. Na wstępie chciałbym podziękować za całokształt twojej pracy. Wiele dla mnie znaczyła co miało duży wpływ na to jaki jestem dzisiaj. Zawaliłeś kiedyś szkołę przez granie ?

Dzięki. Zawaliłeś. Quakeworld.

presto: Czy bijatyki maja jeszcze jakieś szanse aby powrócić do swoich lat świetności ?

Co to znaczy „lata świetności”? Chodzi o to, że panowała masowa histeria na ich punkcie? Wyznaczały nowe trendy jakością grafiki? Jeśli tak, to nie sądzę. Uważam też, że fightery mają się świetnie – są bardzo dobre Soulcalibur, Tekken, Mortal Kombat, Street Figher i Dead Or Alive.

presto: Czy grasz w czasie wolnym od pracy ?

Naturalnie, przecież gry to rozrywka. Oglądam też filmy, słucham muzyki i czytam książki.

panmario: Specjal z MK o nazwie “Sztywny Pal Azji”, to wynik zamiłowania do zespołu, filmu czy efekt dziwnego skojarzenia?

Słowo honoru – nie pamiętam.

panmario: 5 niedocenionych, niszowych gier na PS3, które Twoim zdaniem warto poznać?

Szczerze mówiąc niewiele gram w niszówki, po prostu nie mam na to czasu, tyle jest hitów w kolejce. Ale spróbujmy – Super Stardust HD, Joe Danger, Deadly Premonition (przymknij oko na grafikę, bo sama gra miażdży), Vandal Hearts: Flames of Judgment i dowolny Pixeljunk.

sroq: Jak oceniasz kroki polskiego oddziału Nintendo w celu popularyzacji marki w naszym kraju. Jak według Ciebie sprawdzi się Wii U? Odniesie na starcie komercyjny sukces czy raczej pójdzie w ślady 3DS-a?

Przykro mi, ale nie dostrzegam zbyt wielu tych kroków. Owszem, dostajemy gry do recenzji, ale to za mało. Jeśli tak będzie, jak jest, Wii U i 3DS to zdobędą 5 procent rynku i taką powierzchnię uzyskają również w mediach.

shokako: Jak ocenia Pan nasze polskie media z branży gier?

Pod jakim względem? Uważam, że mamy całkiem niezłe media o grach.

shokako: Media zawsze powinny być bezstronne. Na zachodzie jest to norma i podstawa, w Polsce już niekoniecznie. Patrząc na polskie portale o grach niemal każdy jest zbiorem opinii redaktorów na temat gier i nie chodzi mi tutaj o recenzji (gdzie takie opinie to podstawa) ale o newsy, zapowiedzi i inne mniejsze, większe teksty. Polscy czytelnicy są tego spragnieni? Czy bezstronne media podające czyste, suche informacje jak zachodnie serwisy nie maja w Polsce bytu? Jest to chyba w pewnym stopniu kształtowanie opinii graczy, co przekłada się później na sprzedaż gier?

Mówisz poważnie? Bezstronne media polegają na przeklejaniu informacji prasowych. Kto ma ochotę to czytać? Proszę też o pokazanie dwóch zachodnich „bezstronnych mediów podających czyste, suche informacje”.

shokako: Przez ostatnie 10-lecie media o grach w Polsce rozrosły się na bardzo dużą skale, dawniej było 2-3 przyzwoite portale i kilka gazet, dzisiaj tych pierwszych jest setki. Jak ocenia Pan tą tendencje?

Wspaniale! Widać, że rynek się rozwija. Tyle, że pokaż mi jeszcze choć kilka z nich, poza tymi przyklejonymi do dużych portali i sklepów, które na siebie zarabiają. W innym wypadku mamy do czynienia z hobbystami, co samo w sobie nie jest oczywiście złe, ale nie można też mówić, że to profesjonalne media.

shokako: Czy gazety o grach mają jeszcze przyszłości w Polsce?

Czy gazety w ogóle mają przyszłość w Polsce? Na świecie? Póki są czytelnicy, z pewnością tak.

shokako: Faworyzowanie portali/gazet X Y Z przez dystrybutorów gier jest ok i “fair”? Czy takie sytuacje nie powinny mieć miejsca?

To jest biznes. Jeśli NEO Plus dostaje grę jako exclusive i daje ją na okładkę, żądamy, by mieć ten materiał jako jedyna redakcja choć przez kilka dni. To samo tyczy się mediów internetowych – nie sądzisz chyba, że „duże” materiały, czy pimpowanie gry przez tydzień/dwa kilkoma mniejszymi bierze się z tego, że autor tak podniecił się tematem. Bierze się to stąd, że temat jest gorący – na przykład ma sporo klików albo redakcja dostała daną grę przed innymi. Ewidentnie węszysz w tym jakiś spisek, ale nie bardzo rozumiem, skąd to się bierze. Każdy walczy o czytelników.

kazz: 1. Kiedy doszedłeś do wniosku, że konsole to jest właśnie to?

Gdy zobaczyłem na wystawie ECTS w Londynie PSXa z Rigde Racerem i Tekkenem.

kazz: Czy twarz Banana zamieszczona w reklamie Łap Małpy w jednym z ostatnich numerów Neo to celowy zabieg “na nostalgię”? Czy pojawiło się to tylko u Was?

Z tego co wiem – NEO Plus exclusive.

kazz: Czy jest szansa na regularne felietony Banana w Neo Plus?

Negocjacje trwają już kilka lat.

kazz: Dlaczego Banana Split zmienił się w Banana?

Z pewnością kryje się za tym jakaś przerażająca tajemnica. Na pewno wszyscy wołali do niego „hej, Banana Splicie, jak się masz?”. A może ktoś sobie uprościł… nie, to za proste…

kazz: Czy gry były kiedyś lepsze?

Tak. Nie. Nie wiem. Chyba jednak nie. Porównaj pierwszy Ace Combat z najnowszym.

kazz: Jaką konsolę wspominasz najmilej?

PlayStation.

kazz: W pierwszym Animegaido pojawiła się twoja recenzja gry Sailor Moon Super S na Playstation. Pamiętam, że bardzo chciałem sprawdzić ten tytuł, bo screeny prezentowały cudną grafikę. Po latach postanowiłem odnaleźć grę przez internet. Okazało się, że screeny zamieszczone w Animegaido pochodzą z innej pozycji, z platformy 3DO. Poniżej screen:

Czy takie cuda to była wtedy norma ?

Nie wiem, nie przygotowywałem przecież do druku Animegaido – wtedy byłem autorem tekstów; oddałem tekst i tyle widziałem aż do wydrukowania pisma.

zilla: Czy jest szansa że Miłosz, zwany dalej Grabarzem, będzie jeszcze pisać recenzje do N+? Cholernie mi tego brakuje.

Nie przypuszczam. Masz za to felieton Miłosza vel Grabarza co miesiąc w NEO Plus.

zilla: Jak widzi Pan przyszłość gier w naszym kraju?

Dobrze widzę? Rynek się rozwija, kryzys zmusił ludzi do oglądania każdej złotówki po kilka razy zanim ją wydadzą, ale to w końcu minie. Musi. Prawda?

zilla: Co sądzisz o konkurencyjnym piśmie PSX Extreme?

Przydałby im się grafik.

zilla: Podzielę pytanie wyżej: Czy wg. Ciebie, przy takiej ilości serwisów internetowych, traktujących o branży gier, jest sens by pisma komputerowe wciąż wychodziły?

Nie, nie ma sensu. Wszyscy powinni zaprzestać tego niecnego procederu. Zadowolony?

zilla: 5. Plany na przyszłość związane z N+? Jakieś dodatki do pisma czy cos w tym stylu?

Pozwolisz, że nie będę zdradzał planów biznesowych na publicznym forum.

eliot_ness: Street Fighter czy Mortal Kombat?

Czy nie można lubić obu?

psxfan: jak wam sie wydaje czy wasi czytelnicy kupują neo dla recenzji czy dla różnego rodzaju tekstów około growych mam na myśli wywiady,ciekawostki,felietony np o developingu gier??

Mam nadzieję, że zachowujemy odpowiedni balans między recenzjami, a materiałami okołogrowymi, którym poświęcamy, jak zauważyłeś, sporo miejsca w magazynie. Myślę, że nasi czytelnicy chcą wiedzieć więcej i dlatego wybierają NEO Plus.

psxfan: Cz zauważacie wzrost popularności waszego pisma czy moze sprzedaje się cały czas tak samo? Ps właśnie wybieram sie do kiosku po nowe Neo bo już dużo ciekawch tekstów no wywiad z cenegą itp mnie jako gracza takie rzeczy przekonują do pisma

Wygląda na to, że sam właśnie odpowiedziałeś na to pytanie.

eastiebeastie: Z czasow psx ( zanim ktos nazwal ta konsole psone ) – tekken czy soul blade/edge/calibur ?

Z Bananem grało się w Soula, z Grabarzem w… Soula. Hmm. Mimo wszystko chyba więcej czasu spędziłem jednak przy Tekkenie.

hosee: Jakiej muzyki pan słucha?

Różnej, w zależności od klimatu. W tej chwili mam w moim odtwarzaczu nowych Red Hotów, nowe remiksy Depeche Mode, dwie płyty Good Charlotte, Eddiego Veddera – Into the Void i kilka płyt Underworld.

jakiskoles: Majonez czy musztarda?

Tuna z majo, wurst z musztardą.

don_simon: Czy pasjonuje Cie jeszcze manga/anime? Jakies konkretne tytuly?

Pasjami nie oglądam, ale raz na jakiś czas z przyjemnością. Ostatnio Freedom, cudo!

don_simon: Czy zmiana Neo+ widoczna w ostatnich numerach byla dlugo przygotowywana? Czy odniosla efekt w postaci zwiekszonej sprzedazy?

Myśleliśmy o tym od dłuższego czasu, mamy się dobrze – dziękuję.

don_simon: Czy jakies pismo zachodnie jest dla Was wzorem?

Sporo jest fajnych magazynów na świecie. Kiedyś inspirowało nas EDGE, ale oni odjechali już jak dla mnie za bardzo w swój świat.

don_simon: Czy nie daloby rady powiekszyc czcionke w Neo? Slepne na starosc, a literki w gazecie bardzo male.

Powiększyliśmy ostatnio i moim zdaniem jest już całkiem nieźle.

don_simon: Miescisz sie w 160h pracy miesiecznie, czy trzeba robic nadgodziny?

Niestety nie mieszczę, choć pracuję nad sobą. Dodaj jeszcze z 20, 30.

don_simon: Dzieki za Neo. Od niedawna kupuje regularnie i dla goscia 30+ to swietne pismo.

Powiedz to sirmike’owi kilkanaście pytań powyżej 😉 Dzięki za wsparcie!

madziek80: Kiedy wg Ciebie nadejdzie nowa generacja konsol ? 2013 ?

Wii U przecież będzie w 2012 😉 Myślę, że Microsoft zajawi coś w 2012 i być może już pod koniec 2012 roku wprowadzi to coś do sprzedaży. Wydaje mi się też, że Sony się nie spieszy.

madziek80: Gdybys dzisiaj chcial kupic jakiegos current-gena to co bys wybral ?

Rozejrzyj się jakie konsole mają Twoi znajomi, będziesz z nimi grał w multi czy pożyczał od nich gry. Sprawdź też exclusive’y na daną maszynę. Weź też pod uwagę, że kierunek, w którym podąża Microsoft ze swoimi tytułami to Kinect.

madziek80: Czy poziom pamietnego trailera z Motorstorma zostal osiagniety w grze ?

Wydaje mi się, że tak na 90 procent.

madziek80: Co wg Ciebie stalo sie z japonskimi developerami ? Gdzie te swietne produkcje ? Nawet ProEvo przegrywa w starciu z Fifa w tej generacji.

Nie chodzi stricte o kryzys twórczy japońskich developerów, tylko o niesamowity rozwój w ostatnich latach gier rodem z USA czy Europy – to do najlepszych gier Naughty Dog, Infinity Ward, Epic czy Bioware porównujemy teraz resztę tytułów. Zwróć uwagę na fakt, że Japończycy dalej dłubią swoje – jRPG, fightery, Dynasty Warriors i tym podobne, i wychodzi im to wcale nieźle. Tyle, że my skosztowaliśmy już w międzyczasie lepszych dań i nasze wymagania wzrosły.

madziek80: Czy wg Ciebie Japonia sie podniesie w nastepnej generacji ?

Japońscy wydawcy bardzo sprytnie od jakiegoś czasu zatrudniają do produkcji swoich serii z eksportowym potencjałem zachodnich developerów. Devil May Cry, Silent Hill, Dead Rising 2, Metroid Prime A druga sprawa – póki japońscy gracze będą kupować w takich ilościach kolejne liniowe erpegi, mordoklepki i gry z wielkimi robotami, skośnoocy developerzy będą tłuc je na swój rynek nie przejmując się resztą.

madziek80: Jak sobie wyobrazasz PS4/X720 ze wzgledu na technikalia/peryferia? Bedzie duuuuzy skok jakosciowy ze wzgledu na grafike?

Nie sądzę. Oczywiście chciałbym 1080p/60fps w każdej grze, ale raczej spodziewam się, że producenci będą starali się zaskoczyć jakimś świeżym pomysłem – jak Nintendo z Wii U.

madziek80: Dlaczego Microsoft odpuscil sobie first party studios ? Jak to sie bedzie mialo do nowej konsoli (zakupia nowe studia, czy skupia sie 2-3 ekslusivach)?

Myślę, że przykład Rare ich wiele nauczył – wydali bajońską kwotę na tę ekipę, a zarówno Grabbed by the Ghoulies jak i Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts sprzedały się słabo. Wpompowali grube miliony w Alana Wake, który wielkim hitem nie był. Odpuścili Bizzare, bo każdy kolejny PGR sprzedawał się coraz słabiej. Po co, jak można za znacznie mniejsze kwoty sfinansować Dance Central czy Kinect Sports, a miliony casuali to kupią.

madziek80: Czas eksluzywow sie skonczyl ?

Nie, dlaczego? Popatrz na Sony i Nintendo, a w Gearsy czy Halo zagrasz tylko na konsoli Microsoftu.

madziek80: Twoje TOP 5 tej generacji konsol.

Ciężka sprawa, tylko 5? Znam dziesiątki topowych gier. Niech będzie to, co leży na mojej półce: Red Read Redemption, seria Uncharted, seria Gears of War, Demon’s Souls/Dark Souls i Buzz!

madziek80: Czy jest szansa na stare archiwa Neo + w formacie elektronicznym na Kindla ?

Przyjrzymy się tematowi.

madziek80: Chcialem przy okazji serdecznie podziekowac za SS i Neo + . Mimo pobytu w UK od 6 lat, mam kazdy egzemplarz. Przy okazji kierunek ,w ktorym zmierza Neo+ bardzo mi odpowiada. Gratuluje i pozdrawiam!

Wielkie dzięki za wsparcie i również pozdrawiam!

peteboy46: Kiedyś napisałeś w recenzji Marvel vs Capcom 2 ,ze nie wiesz czy da się coś więcej zrobić w temacie. Z perspektywy lat..dało się czy jednak nie? Ciekawi mnie Twoja opinia na ten temat. A poza tym nigdy Ci nie wybacze tego masakrycznie mocnego hypowania Killzone’a..Wtedy, PS2 potrzebowało strasznie mocno takiego brandu jak Halo. FPSy weszły na konsole..ale Killzone nigdy nie dostarczył tak na ostro jak HLo. Ciebie jednak ten klimat, setting strasznie wtedy kupił. Dlaczego? I czy nie byłes jednak troszke zawiedziony finalnym produktem. Pozdro. Kope lat, nudne to co powiem..ale byłes moim konsolowym godem.Przeciwwagą do pierdzenia i koszarowego humoru. Dzięki.

MvC3 jest chyba jeszcze bardziej efektowny. Co do pierwszego Killzone, dalej uważam, że ma mistrzowski design Higów i świata, a do tego pokaż mi lepszego fpsa na PS2 w tamtym czasie. Gra nie była idealna i nie dostała dziewiątki w NEO Plus.

evosti: Trzy słowa do konkurencji – czyli co sądzisz o PSX Extreme i Playbox?

Muszę coś sądzić? To nasza konkurencja, choć każdy próbuje nieco inaczej dotrzeć do czytelnika.

twilitekid: Co sądzisz o polskich serwisach internetowych poświęconych grom? Tak szczerze i od serca

Każdy orze jak może, jedni lepiej – inni gorzej.

supaplex: Co się stało z hucznie zapowiadaną recenzją Steel Battalion na X1? Miała być, coś tam ściemnialiście, że Banana Split (późniejszy Banan) upuścił pudło na przejściu dla pieszych w USA – jak to było naprawdę?

Nie pamiętam

soultimer: Na początek gratuluję wspaniałego wkładu w rozwój polskiej sceny konsolowej. Było już kilka pytań o konkurencje, zatem jeszcze z innej beczki – czy czytasz PE, Playboksa? Tak choćby z obowiązku, jak zapewne producenci gry X grają w Y, żeby sprawdzić co w trawie piszczy?

Dziękuję. Przeglądam, niektóre rzeczy czasem czytuję, owszem.

soultimer: Po zmianach w PSX Extreme i poziomie, który – nie ukrywajmy – jest coraz niższy nie masz wrażenia, że obecnie tylko Wy zostaliście jako ostatni bastion prasy konsolowej w Polsce?

Nie traktuję wydawania NEO Plus jako misji; staramy się tworzyć fajny magazyn informujący o nowych grach, trendach, a także oferujący treści, których nie ma w Internecie.

soultimer: Nie traktuj tego jako pochlebstwo, ale nie sądzisz, że obecnie z takich kultowych postaci, które dawnej rozkręcały branże konsolową w naszym kraju zostałeś tylko Ty? Chociażby Ściera już się w to nie bawi, a ewentualna reszta osób także rozmieniła się na drobne.

Moje sądy na ten temat są bez znaczenia, pozostawiam to do oceny czytelnikom.

soultimer: Nie wkurza Cię, że wszyscy piszą Xbox 720, kiedy jest niemal w stu procentach pewne, że nowa konsola nie będzie się tak nazywać? Ja wiem, że w ten sposób najłatwiej to skojarzyć, ale to tak jakby nagle wszystkim redaktorom skończyła się wyobraźnia.

Nie przeszkadza mi to.

soultimer: Pozwolę sobie na to samo pytanie, które zadałem Martinezowi – Czy nie uważasz, że obecny kształt serwisów internetowych o grach po części zabija pasję znaną chociażby z SS? Teraz liczy się klikalność, temat, który przyciągnie czytelnika (żeby kliknął, tylko o to chodzi, nie o jakość tekstu – ta jest na drugim miejsu) i ”przeklikiwarki” gdzie nawet krótkie teksty są pocięte na kilka części.

Jeszcze raz i mam nadzieję ostatni: to jest biznes. Powiem Ci jeszcze, że 90 procent hobbystów tworzących serwisy z pasji i zamiłowania w mgnieniu oka dostosuje się do oczekiwań rynkowych, gdy ktoś zaoferuje im wynagrodzenie.

soultimer: Powiedzmy, że zarówno PE jaki Neo+ mają nakład około 40 – 50 tys. egzemplarzy. Jestem gdzieś blisko? Do czego jednak zmierzam – dlaczego jednak w kraju gdzie mieszka te prawie 40 milionów osób wciąż jest tak mało fanów konsol? Pokazują to też chociażby dane dotyczące ataku na PlayStation Network – 375 tysięcy skradzionych danych z Polski z czego tylko 43 tysiące miało podpięte karty kredytowe. Czy kiedyś dojdziemy do np. kilku milionów osób, które będa aktywnie uczestniczyć w potyczkach sieciowych plus kupować chociażby prasę związaną z grami?

Dojdziemy – ludzie muszą więcej zarabiać. Kiedy to nastąpi, trudno mi powiedzieć.

soultimer: To jak z tymi plackami?

Krowimi? Ziemniaczanymi? WTF

soultimer: Pamiętasz pierwszy numer Neo? Tam była tak gra w której bodajże rodzeństwo przemierzało jakąś krainę snów – ocena chyba 6/10 – i kurcze nie mogę sobie przypomnieć co to było . A może to był drugi numer?

Stale uzupełniane archiwa NEO Plus znajdziesz tu http://recenzje.neogo.pl

Ach, masz na myśli NEO? To pewnie było 40 Winks.

soultimer: Chyba dobrze, że zmieniliście nazwę na Neo+ – choćby w wyniku zawirowań. Teraz przynajmniej nikt nie powie, że młodzi czytelnicy to ”dzieci neo” .

Mieliśmy też zarejestrowane Super NEO. Chyba jednak lepiej z plusem 😉

don_simon: Dlaczego w skladzie redakcji/felietonistow/wspolpracownikow nie ma zadnej kobiety? Ich spojrzenie na gry mogloby byc odswiezajaco inne. Nie warto poszukac?

Oczywiście, z tym, że z założenia poczytny felietonista musi być osobą znaną w branży i mającą coś do przekazania. Niemniej nie ustajemy w poszukiwaniach.

don_simon: Czy rozwazacie zmiane systemu ocen? Dla mnie te czastkowe sa zupelnie nieistotne, a ocena koncowa ma dziwaczne ulamki (czym sie rozni gra 7.4 od gry 7.2)?

Ale już 7.0 nie jest równe 7.9 – ta ostatnia to PRAWIE ósemka, prawda?

don_simon: Czy planujesz zmiane okladek na takie bardziej “artystyczne” w typie Game? Duzy obrazek na obie strony- bez zbednych napisow i dupereli?

W zależności od arta, wizji, nastroju, stuffu w numerze – czemu nie?

don_simon: Zaskoczyla Cie ilosc pytan polygamistow?

Owszem i przepraszam, że na wszystkie nie dam rady odpowiedzieć; odpowiadam już trzeci czy czwarty dzień, a Dark Souls czeka

gumtar: Dlaczego nie ma już rubryki z fuckami i pozdrówkami? Zamiast tego jakieś liczby. Tamto było ok, przynajmniej wiadomo było czym redakcja żyje (tym się charakteryzowali prekursorzy pokroju TS i SS). W ogóle skąd się wzięły tamte rubryki?

Czasem liczba fucków jakie mógłbym miesięcznie wypisać znacznie przekraczałaby wielkość tej rubryczki. Skąd się wzięły? Zapożyczenie z SSa.

gumtar: Wymień po jednej ulubionej grze na każdą platformę, jaką miałeś. Jeśli to problem w przypadku PC/komputerki 8 bit, to możesz zrobić podział na lata 80/90/itd.

Zamiast tego rzucę kilka ze starych czasów – na Spectruma uwielbiałem na przykład Green Beret, Robocopa, Cybernoid, Knight Lore, Laser Squad. Na starego peceta – Riders of Rohan, serię Wing Commander, Strike Commander, Mortala, przygotówki z Texem Murphym. Megadrive – NBA Hangtime na czterech i Soniki Było tego tyle, że mógłbym wymieniać godzinami.

morten84: Próbowałeś zaszczepić bakcyla gier swoim dzieciom?

Dla dzieci – ogólnie – gry video są częścią życia, tak jak nowy odcinek Świnki Peppy w TV, czy nowa gazetka z Lokomotywą Tomkiem. Nie trzeba nikomu nic zaszczepiać; dziś wszystkie dzieci grają. Dwulatki świetnie sobie radzą z interfejsami dotykowymi w smarftonach, trzylatki wymiatają już na padach.

jokerkara: Którą postacią grałeś najwięcej czasu w Vigilante 8

Torque zdaje się.

jokerkara: Którą odsłonę Zeldy cenisz najbardziej?

Każda jest niezapomniana. Najbardziej zapadła mi w pamięci Ocarina of Time.

dzierzba: Ta generacja konsol jak żadna przedtem dała o sobie znać graczom pecetowym. Nie irytuje cie czasami te obwinianie za wszystko co według nich złe konsol i graczy konsolowych? Zwłaszcza, że przy każdej okazji można zauważyć, że nie znają kultowych serii gier konsolowych, historii konsol ich wpływu na rynek. To nie tylko młodzi gracze tak zachowują się ale również niektórzy dziennikarze im wtórują?

A w czym Ci to przeszkadza; jeśli ktoś ma ochotę zamknąć się w jakimś getcie, niech sobie tam siedzi i uważa, że najlepszym handhedem jest netbook z Diablo (bo słyszałem i taką opinię). Ważne, że Ty masz swoją opinię na ten temat. Poza tym – nie łudź się, niektórzy dziennikarze robią to pod poklask publiki.

dzierzba: Nawiązując do tego pierwszego pytania, nie myślałeś aby poszerzyć pismo o platformę pc, zawsze to więcej czytelników, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie dominującą maszyna do grania jest komputer? Pozdrawiam.

Jakiś czas temu rozważaliśmy taki wariant, ale nie zdecydowaliśmy się na to. Myślę, że nie spotkałoby się to z dobrym przyjęciem wśród czytelników NEO Plus.

Dziękuję za wszystkie pytania, ale to gdzie robię zakupy, czy piję i czy chodzę do kościoła mogliście sobie darować 😉 Pozdro 600.

Na pytania odpowiadał redaktor naczelny Neo+ Marcin “Gulash” Górecki

 

Piotr Gnyp

Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
  Subskrybuj  
Powiadom o