Karty graficzne ciągle drożeją. Zarobki producentów wzrosły niemal czterokrotnie

Ogromne wzrosty cen kart graficznych oraz innych komponentów nie powinny być dla nikogo zadziwiające. Przerwane łańcuchy dostaw i braki wafli są głównymi powodami tego stanu rzeczy.

Karty graficzne ciągle drożeją. Zarobki producentów wzrosły niemal czterokrotnie
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz

Zgodnie z informacjami TechRadar, wszystko wskazuje na to, że to jednak nie koniec. Nadal wiele osób jest gotowych zapłacić spore pieniądze za podzespoły, które jeszcze stosunkowo niedawno były dużo tańsze. Z powodu zjawiska przepłacania za sprzęt, producenci spodziewają się, że ich zyski wzrosną aż o 370 procent.

Jeszcze większe zyski

TechRadar powołuje się na badania przeprowadzone przez Jon Peddie Research, które wyraźnie pokazują, że producenci procesorów graficznych zarobili około 12,5 miliarda dolarów w pierwszym kwartale bieżącego roku. Oznacza to wzrost o aż 370 procent w stosunku do poprzedniego.

Trudno się dziwić tym wynikom, kiedy spojrzy się na platformy aukcyjne, z których wszelkie tańsze komponenty znikają w mgnieniu oka. Wahania na rynku kart graficznych doprowadziły do sytuacji, w której wiele osób korzysta z pomocy botów szukających na platformach sprzedażowych jak najtańszych aukcji, aby od razu dokonać zakupu.

Sytuacji nie poprawia fakt, że wiele z oczekiwanych kart graficznych jest prawie niedostępnych w sprzedaży. Każda karta, która pojawia się więc na rynku, ma dodatkowo wywindowaną cenę.

Zdaniem analityków

Analitycy z Jon Peddie uważają, że sytuacja która sprawiła, że większość osób spędza niemalże cały czas w domu, znacząco nakręciła popyt, zarówno w ubiegłym, jak i obecnym roku. Komputery i stacje robocze stały się dla ludzi absolutnie niezbędnym sprzętem, który pozwala nie tylko pracować, ale często jest głównym źródłem rozrywki podczas pandemii.

Przy tym istniejącym popycie TechRadar zauważa, że dostawcy GPU zawyżają ceny popularnych modeli, takich jak GeForce RTX 3080 i Radeon 6800 XT, znacząco powyżej bazowej ceny. Dla graczy nie jest to, niestety, dobra informacja. Nie poprawi im humoru także fakt, że na obecną chwilę nic nie da się zrobić z panującą sytuacją na rynku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (62)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.