Zmien skórke
Logo Polygamii

„Prey 2 wyprzedzał swoją epokę”. Byli pracownicy Human Head dzielą się szczegółami o anulowanym sequelu

Po tym wszystkim jeszcze bardziej żałuję, że Prey 2 nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Tegoroczny Prey na pewno jest dobrą grą i mam nadzieję, że w końcu znajdę chwilę, by w niego zagrać. Mimo tego ciągle czuję niesmak związany z anulowaniem przez Bethesdę gry od Human Head. Niesmak tym większy, że byli pracownicy studia zdradzili Eurogamerowi sporo szczegółów jego dotyczących.

To, że skakanie po budynkach niczym w Mirror’s Edge będzie istotnym elementem Prey 2 było wiadomo od pierwszego zwiastuna, jednak okazuje się, że główny bohater – Killian Samuels – będzie miał do dyspozycji szereg gadżetów pomagających mu zarówno w akrobacjach, jak i pokonywaniu kolejnych przeciwników. Poza znanymi z trailera, specjalnymi butami, miał też być wyposażony w wystrzeliwaną linę z kotwiczką, narzędzie umożliwiające mu krótkie szybowanie i inne.

Do tego dochodzi sporo dodatkowych przedmiotów ofensywnych i defensywnych, jak na przykład granaty ogłuszające, rozkładane generatory osłon, montowaną na ramieniu wyrzutnię rakiet, miotacz ognia na nadgarstku, niczym Boba Fett, czy… nadajnik przyzywający bombardowanie orbitalne. Dziś takie elementy nie budzą zachwytu, bo pojawiają się w większości FPS-ów, jednak w czasach, gdy Prey 2 powstawał, była to zupełna nowość.

Patrzysz na ostatnie Call of Duty albo Titanfalla i czujesz, że trochę wyprzedzaliśmy nasze czasy. Wiele z tego robiliśmy sześć czy siedem lat temu i w końcu branża poszła w tym kierunku. Szkoda tylko, że nie dane nam było być tymi pierwszymi.

Mówi Norm Nazaroff, odpowiedzialny za gameplay w Human Head. To wszystko jednak nic w porównaniu z tym, co Prey 2 miał oferować w ramach fabuły. Z tego co wiedzieliśmy, Samuels był stróżem prawa, którego statek rozbił się pod koniec pierwszej części gry, gdy nad Ziemią pojawiła się „Kula”. Zostaje porwany przez obcych, a fabuła skacze 10 lat do przodu, z bohaterem jako łowcą nagród na planecie Exodus, gdzie ma kontakt z protagonistą jedynki, ale jest przekonany, że jest jedynym człowiekiem na tym świecie.

Okazuje się jednak, że „Tommy” Tawodi, bohater pierwszego Preya, miał odegrać dużo większą rolę w dwójce, niż nam się wydawało. W pewnym momencie panowie spotykali się na Exodusie i wspólnie pracowali, by pokonać „głównego złego”. A teraz robi się naprawdę ciekawie.

Pod koniec gry mieliśmy się dowiedzieć, że ilekroć Samuels ginął, budził się w swoim mieszkaniu jako kolejny klon, pozbawiony pamięci o swojej śmierci i odrodzeniu. Powód takiego stanu rzeczy i jego związek z Tommym mieliśmy poznać podczas ostatniej walki, w której trafialiśmy do pomieszczenia wypełnionego „zużytymi” klonami. Po jej wygraniu i zniszczeniu „Kuli” Samuels wprowadza do swojego teleportera losowe koordynaty, znika, a my widzimy napisy końcowe. To jednak nie koniec, bo…

Po napisach widzimy kolejną scenę, w której Samuels teleportuje się na ziemię, gdzie porzuca życie łowcy nagród, zakłada rodzinę i spokojnie umiera ze starości. Tylko po to, by odrodzić się w swoim mieszkaniu na Exodusie, jako kolejny klon.

Dobre? Zagmatwane? Gdyby sama gra była dopracowana, a pomysły wdrożone w życie, mielibyśmy jedną z ciekawszych produkcji tamtych czasów. Jednak Bethesda uznała, że gracze nie zrozumieją przekazu i pogubią się w tym wszystkim, a dodatkowe gadżety nikogo nie zainteresują. Szkoda, wielka szkoda.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

12
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
5 Komentarze
7 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ClaudeSpeed
Użytkownik

Smutno mi za każdym razem kiedy ktoś wspomina starego Preya 2. Mam nadzieję, że Cyberpunk wypełni tą pustkę po grze z nawiązką.

Adam Piechota
Użytkownik

Z oryginalnego cyklu najlepiej wspominam piekielny hałas, jakim mój poczciwy pecet wypełniał pokój, gdy próbowałem włączyć pierwowzór. Prolog w knajpie to jak cię mogę, jakoś jeszcze, ale z chwilą startu prawdziwej gry zaczynało się zagrożenie eksplozji tego rzęcha. “Dwójki” żałuję. Teraz jeszcze mocniej.

Aimagylop
Użytkownik

Tym bardziej szkoda że z Preya został tylko tytuł którym deweloperzy wytarli mordy żeby sprzedać pseudobioshocka. Niestety, udało im się to, osobiście znam gościa który myślał że kupuje kontynuajcę Preya z 2006.

pear
Użytkownik

Nie mylmy developerów z posiadającym prawa do marki wydawcą. Developer robi to co nakaże wydawca.

N4PIERDALATOR
Użytkownik

wiem, że nowa gra jest dobra, ale nie powinna sie ukazac pod nazwą prey a jakąkolwiek inną. Nie zagram w 2 ze wzgledu na pierwszą czesc. ot udalo im sie mnie do reszty odrzucic od tytułu.

Maciej2801
Użytkownik

Zakończenie to wierutna bzdura. HHS zabrakło kasy gra była skończona w 90 % poprosili Bethesde o kase. Ci po 2 tygodniach powiedzieli im że za te sumę co potrzebują na dokończenie gry kupia całe HHS. Oni odmówili i wtym momencie PREY 2 został zamrożony na 2 lata a potem anulowany a było to 3 miesiace po pokazie na E3 2011. Było nawet o tym głosno sam prezydent HHS pisał o tym na portalach społecznościowych.

Popularne wpisy

Popularne Gry