PlayStation 4 złamane. Exploit może zadziałać także na PlayStation 5

PlayStation 4 złamane. Exploit może zadziałać także na PlayStation 5

PlayStation 5
PlayStation 5
Źródło zdjęć: © Getty Images | Future Publishing
Karolina Kowasz
14.12.2021 09:37

Po wielu latach PlayStation 4 zostało ostatecznie złamane. Na sprzęt Sony trafił exploit do jądra dla PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro. Jailbreak pojawił się już na GitHubie, skąd może pobrać go każdy zainteresowany.

Twitterowicz Wololo przygotował już poradnik, w którym pokazuje, jak uruchomić oprogramowanie na dowolnej konsoli PlayStation 4. Co ważne, jailbreak wymaga oprogramowania systemowego w wersji 9.00.

Potencjalne ryzyka

Oprogramowanie szybko wzbudziło spore zainteresowanie, ale też przyniosło wiele pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie osoby zainteresowane jego instalacją. Wololo zwraca uwagę, by nie łączyć się z usługami Playstation ze względu na ryzyko zbanowania. Co więcej, po instalacji konieczne jest ciągłe podłączanie specjalnie przygotowanego pendrive'a.

Jak donosi Kotaku, exploit jądra, z którego korzysta jailbreak, powinien działać również na PS5. Twórca oprogramowania nie przygotował jednak jeszcze wersji na PS5, ponieważ sam nie posiada tej konsoli. Jeżeli jednak ma on rację, to można się spodziewać, że w najbliższych dniach pojawi się dedykowana modyfikacja także i na piątkę.

Reakcje na jailbreak

Na Twitterze szybko pojawiły się reakcje użytkowników PlayStation, którzy donoszą, że oprogramowanie faktycznie działa i można z niego korzystać. Na razie samo Sony nabrało za to wody w usta i nie wygląda na to, by planowało wydać jakieś oświadczenie dotyczące złamania zabezpieczeń ich konsoli.

Co ważne, twórcy podkreślają, że exploit nie zadziała na najnowszej wersji oprogramowania konsoli z numerem 9.03. Instalacja jest możliwa tylko na systemach 9.00 oraz wcześniejszych. Nie wiadomo, czy twórcy wydadzą aktualizację pozwalającą na korzystanie z jailbreaka na nowej wersji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)