Opłata reprograficzna. Dyski SSD będą jeszcze droższe

Pandemiczna rzeczywistość podniosła ceny gamingowego sprzętu i poszczególnych podzespołów. Wzrosty nie ominęły dysków SSD, które dodatkowo padły ofiarą popularności jednej z kryptowalut. To nie koniec złych wiadomości – ceny dysków SSD podniesie także polska opłata reprograficzna.

Opłata reprograficzna podniesie ceny dysków SSD
Opłata reprograficzna podniesie ceny dysków SSD
Źródło zdjęć: © Pixabay, Lic. CC0
Łukasz Michalik

4 proc. drożej. Wzrost cen dysków może wydawać się niepozorny, ale wynika nie z mechanizmów rynkowych, ale z decyzji polskich władz, obejmujących kolejne kategorie sprzętu dodatkową opłatą.

Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, 4-proc. opłata reprograficzna obejmie m.in. dyski SSD. Kupujący będą zatem musieli zapłacić od kilku – w przypadku najtańszych modeli – do nawet kilkudziesięciu złotych więcej, gdy zdecydują się na wydajniejsze nośniki z górnej półki.

Teoretycznie ceny mogłyby pozostać niezmienione, jednak oznaczałoby to, że opłatę wzięli na siebie producenci i dystrybutorzy. Wydaje się to bardzo mało prawdopodobne.

Czym jest opłata reprograficzna?

Choć zwolennicy tego rozwiązania jak ognia unikają słowa "podatek", w praktyce opłata reprograficzna to kolejna, obowiązkowa danina pobierana przez państwo od części obywateli – w tym przypadku osób kupujących różnego rodzaju sprzęt elektroniczny i nośniki danych.

Potocznie i mylnie bywa nazywana "podatkiem od piractwa", jednak nie ma z nim nic wspólnego.

Jej zadaniem jest zrekompensowanie twórcom hipotetycznych strat, wynikających z tzw. dozwolonego użytku, czyli np. reprodukowania jakichś treści w celu stworzenia kopii zapasowych lub udostępniania ich w gronie rodziny i najbliższych znajomych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.