Rozwój miasta nieodłącznie związany zostanie z ekonomią, w tym z surowcami, które nie będą nieskończone, a ich wykorzystanie wpłynie na relację podlegających nam terenów z innymi częściami świata. Wątek ekologiczny, oddziaływający na ogół budowlanego „organizmu” to jedno, ale gracze będą mieli okazję wpłynąć także na pojedynczych mieszkańców. Wiązać się z tym będą elementy społecznościowe i możliwość zabawy i współpracy z innymi użytkownikami.
Gra, przy całym ogromie możliwości, ma być maksymalnie przystępna, nie zarzucając gracza zbędnymi funkcjami. Maxis stawia na intuicyjność, przez co najważniejsze opcje będą zawsze pod ręką. Poniżej prezentujemy pierwszy zwiastun.
new WP.player({ width:600, height:338, autostart:false, url: 'http://get-2.wpapi.wp.pl/a,61764431,f,thumb/f/5/8/f5845e620d67fe114eb507226c236d16/fecf4bbe7a15e3253140f65c03820e85/simcity_announcement.mov', });Film w wyższej rozdzielczości znajdziecie pod tym adresem.
Jak informowaliśmy wcześniej, jednym z elementów rozgrywki będzie rozwój budynków. Nie tylko będą się one zmieniać w miarę używania, ale i dostosujemy ich wygląd według własnych preferencji i zapotrzebowań. Z poszczególnymi konstrukcjami wiązać się będą misje, które pozwolą uczynić miasto wyjątkowym i funkcjonalnym.
W ramach elementów współpracy z innymi graczami otrzymamy chociażby szansę na wysłanie ekipy strażackiej do sąsiedniego miasta, albo też przeciwnie, zajmując się przede wszystkich własnym dobrem, ustawimy fabryki tak, by wszelkie zanieczyszczenia dotknęły bardziej sąsiadów. Dla najlepiej kooperujących przewidziano specjalnie zadania, w tym możliwość wysłania promu i badania kosmosu.
Rozgrywka dostosowywać się będzie do preferencji graczy, dzięki czemu jedni stworzą z miasta ostoję edukacji i nauki, inni zamienią je w ośrodek turystyczny, z kasynami na każdym kroku. Nowe SimCity bazuje na silniku GlassBox, który pozwala na zobaczenie najdrobniejszych detali, jak wystawy sklepowe.