NeoGAF jednak żyje, ale co to będzie za życie?

NeoGAF jednak żyje, ale co to będzie za życie?
24.10.2017 12:03
NeoGAF jednak żyje, ale co to będzie za życie?
Patryk Fijałkowski
Patryk Fijałkowski

Właściciel forum wydał oficjalne oświadczenie.

Pisaliśmy wczoraj o smutnej aferze, jaka rozpętała się wokół jednego z największych forów poświęconych grom wideo. Jego właściciel, Tyler "Evilore" Malka, został posądzony o molestowanie seksualne, co w połączeniu z wcześniejszymi potknięciami mężczyzny doprowadziło do buntu społeczności forum i zamknięcia strony.

Teraz NeoGAF wrócił, a Malka wydał zapowiadane i nieco spóźnione oświadczenie. O dziwo poświęca w nim niewiele miejsca samemu oskarżeniu Imy Leupp.

I tyle. Potem Malka przechodzi już do powodów, dla których oświadczenie w tej sprawie pojawia się tak późno. Przyznaje, że w tej sytuacji był powolny i słaby, nie potrafiąc poradzić sobie z chaosem, jaki zapanował na forum i próbując przede wszystkim wesprzeć ciężko pracujących moderatorów w utrzymywaniu porządku. Niestety, nim zdążył zabrać publicznie głos, niektórzy z nich nie wytrzymali tej sytuacji i postanowili odejść z forum.

NeoGAF będzie jednak dalej istniał, choć z pewnymi zmianami. Malka z jakiegoś powodu odchodzi od wątku oskarżeń pod jego adresem i skupia się na tym, że w ostatnim czasie społeczność forum rozdarta była przez liczne i bardzo toksyczne dyskusje polityczne. W związku z tym dział Off-Topic będzie chwilowo zamknięty, a gdy już zostanie otwarty, nie będzie można w nim rozmawiać na temat polityki. Z kolei moderatorzy od teraz w większości zostaną anonimowi - Malka podkreśla, że społeczność może go nie szanować i uważać za kłamcę, ale bezdyskusyjnie powinna szanować wszystkich, którzy czuwają nad porządkiem forum.

Reakcje użytkowników są mieszane. Co kilka postów widzi się prośby o bana i usunięcie konta, inni zastanawiają się, co polityczne konflikty GAF-a mają do rzekomego molestowania seksualnego Malki. Są też tacy, którzy podkreślają, że NeoGAF to przede wszystkim ludzie, a nie jeden człowiek, i należy o tym pamiętać. Jak pisze choćby Lakitu:

Stop It podsuwa z kolei zdrowe rozwiązanie, które mogłoby zatrzymać masową emigrację użytkowników forum. Zwraca się bezpośrednio do Malki:

Forum ma za sobą długą historię i wielką społeczność, a jej część wciąż chce próbować funkcjonować. Pod oświadczeniem Malki nie brakuje postów od osób, dla których NeoGAF na przestrzeni lat stał się ważną częścią życia - tutaj ludzie zawiązywali przyjaźnie, otwierali się w związku ze swoimi problemami, krzewili swoje pasje. Faktycznie to wszystko nie powinno być burzone przez jednego człowieka. Póki co jednak na głównej stronie forum co i raz pojawiają się tematy krytykujące Evilore'a i to, czym stał się GAF. Bałagan wciąż jest, a zamknięcie Off-Topica z pewnością tego nie poprawiło.

To co, afera rozejdzie się w końcu po kościach czy sprawi, że forum już zawsze będzie tylko cieniem tego, czym było? Wiele zależy z pewnością od tego, co teraz zrobi Malka i czy oczyści swoje imię. Biorąc jednak pod uwagę jego oświadczenie i ogólne podejście do sprawy, mam złe przeczucia. Tymczasem niedługo powinno ruszyć Reset Era - nowe forum mające zastąpić NeoGAF-a.

Patryk Fijałkowski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)